5,0 Opinie w Google opinie z Google

Podziemny zbiornik na wodę deszczową betonowy czy plastikowy?

Opublikowano dnia 11-08-2022
Zastanawiasz się, jaki zbiornik na wodę deszczową — betonowy czy plastikowy — będzie dla Ciebie odpowiedni? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pomoże Ci rozwiązać ten dylemat. Decyzja bowiem zależy od indywidualnych preferencji oraz od przeznaczenia zbiornika i wymogów otoczenia. Dzisiaj przekazujemy porównanie najważniejszych cech tych dwóch opcji, które pomoże Ci poznać różnice i dokonać wyboru.

Zbiornik na deszczówkę betonowy czy plastikowy — wytrzymałość

Beton jest materiałem odpornym na nacisk. Dlatego zbiornik na wodę deszczową betonowy polecany jest w szczególności na posesje, gdzie przewidziane są miejsca parkingowe na samochody ciężarowe lub ciężki sprzęt.
Tymczasem na nieruchomościach jednorodzinnych rzadko mamy do czynienia z taką sytuacją. Zazwyczaj parkujemy jedynie auta osobowe. W takich miejscach podziemny zbiornik na wodę deszczową plastikowy absolutnie spełnia swoje zadanie. Nie należy obawiać się jego pęknięcia czy uszkodzenia mechanicznego pod naciskiem kilku ton.
Poza wytrzymałością na nacisk liczy się także odporność na wilgoć i bezpośrednie działanie wody.
W tym wypadku wygrywają plastikowe, podziemne zbiorniki na deszczówkę. Tworzywo sztuczne jest wodoodporne. Nie ulega korozji. Co więcej, producenci dbają, aby ich produkty były wykonane metodą formowania. Oznacza to, że zbiornik jest jedną konstrukcją bez zgrzewania lub łączeń, które mogłyby obniżać jego parametry. 

Tymczasem zbiornik podziemny na deszczówkę betonowy obok wodoodpornej masy ma jeszcze metalowe elementy konstrukcyjne. Przy ewentualnym pęknięciu lub uszkodzeniu woda ostatecznie dostanie się do nich, rozpoczynając proces korozyjny. Aby temu zapobiec, można wybrać wzmocnione i bardziej dopracowane betonowe zbiorniki na wodę deszczową takie jak np. dostępny w Dom i Woda
Zestaw retencyjny ze zbiornikiem betonowym 4000 l z dodatkową warstwą kauczukowo-asfaltową izolbet.

Podziemny zbiornik na deszczówkę plastikowy contra betonowy — waga

Betonowe opcje są cięższe niż plastikowe zbiorniki na deszczówkę. Doskonale osadzają się w gruncie. Ich ciężar eliminuje ryzyko wypchnięcia przez wody gruntowe. Wadą jest jednak skomplikowany montaż oraz konieczność zaangażowania ciężkiego sprzętu, który podwyższa koszty inwestycji.
Tymczasem podziemne zbiorniki na wodę deszczową plastikowe są lekkie. Ich montaż powinna przeprowadzić profesjonalna firma, jednak już bez użycia ciężkiego sprzętu.
Stosunkowo niewielka waga plastikowych zbiorników na wodę deszczową mogłaby spowodować ich wypchnięcie przez wody gruntowe. Na to także jest rozwiązanie. Zazwyczaj przy montażu plastikowych zbiorników podziemnych na deszczówkę stosuje się specjalną otulinę betonową zamiast standardowej piaszczystej zasypki, co niweluje zagrożenie. To rozwiązanie polecane jest w szczególności przy wysokich wodach gruntowych.

Gwarancja

Chociaż betonowe zbiorniki podziemne na deszczówkę uważane są za wytrzymalsze, jednak producenci udzielają na nie zazwyczaj jedynie 5-letniej gwarancji.
Tymczasem w przypadku plastikowych  zbiorników na deszczówkę np. Water Garden 4000 litrów standardowo wynosi ona 15 lat, a niektórzy producenci wydłużają ją nawet do… 50 lat. Przykładem jest Eko zbiornik plastikowy na deszczówkę 4000 l.

Zbiorniki na deszczówkę plastikowe vs betonowe — porównanie cen

Przechodzimy do meritum. Cena bowiem często jest dominującym czynnikiem determinującym decyzję.

Betonowe zbiorniki podziemne na deszczówkę są tańsze. Przynajmniej te standardowe opcje. Ostateczna kwota uzależniona jest od kilku czynników, w tym także od ich wielkości. Za zbiornik betonowy na deszczówkę dla 4-osobowej rodziny zapłacisz ok. 1500-2000 zł. Jednak już wersja wzmocniona o lepszych parametrach wodoszczelności wiąże się z wydatkiem ok. 5500-6000 tys.
Zbiorniki plastikowe podziemne na deszczówkę dostępne są już od około 2500 - 3000 zł, jednak są to najmniejsze opcje, które pasują do niewielkich gospodarstw domowych. Warto jednak podkreślić, że różnice w cenie poszczególnych produktów są znaczne. Na ostateczny koszt wpływa m.in. rodzaj materiału, sposób wykonania, użyte komponenty. Każdy więc znajdzie opcję dopasowaną do własnych potrzeb.
Do ceny samych systemów retencyjnych należy doliczyć koszty instalacji. Stanowią one zazwyczaj około 30-50% ogólnych wydatków.

Jeśli poszukujesz specjalistów-instalatorów w Twojej okolicy, w
Dom i Woda posiadamy kontakty do firm z całego kraju. Chętnie się nimi dzielimy z naszymi Klientami. 
Skontaktuj się też z nami, jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze zbiornika podziemnego na deszczówkę. Bezpłatnie otrzymasz od nas analizę warunków glebowych, opadu oraz Twoich potrzeb, które pozwolą na dobór właściwych rozwiązań.
 
 
 

Galeria

Pozostałe wpisy