5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów

Napiszemy dla Ciebie zgłoszenie budowy oczyszczalni i zezwolenie wodnoprawne. Kontakt

Sortuj według:
1
1

Zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków


Budowa oczyszczalni przydomowej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej ludzi. Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to z pewnością bardziej korzystne finansowo rozwiązanie niż szambo, które co jakiś czas powinna wywozić odpowiednia ekipa asenizacyjna. Wywozy szamba wiążą się z dodatkowymi kosztami, których można uniknąć w przypadku jednorazowego wydatku na oczyszczalnię ścieków. Inwestycja zwraca się w krótkim czasie, a udogodnienie służy swojemu właścicielowi przez długie lata. Jeśli decydujemy się na budowę oczyszczalni ścieków, należy pamiętać o czynności, jaką jest zgłoszenie budowy oczyszczalni przydomowej do odpowiednich organów. Jest to obowiązkowy krok w procesie pracy nad oczyszczalniami. Oprócz tego, należy pamiętać także o wszelkich normach prawnych związanych z montażem, jak na przykład zachowanie odpowiednich odległości od innych elementów działki.


Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga zgłoszenia - podstawowe pytanie

Wiele osób zastanawia się czy trzeba zgłaszać budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Odpowiedź na to pytanie zależna jest od wydajności oczyszczalni ścieków i ilości ścieków produkowanych w gospodarstwie. Oczyszczalnia o przepustowości nie przekraczającej 7.5 m3 może być zamontowana przy domu bez pozwolenia wodnoprawnego. Mimo, że takie oczyszczalnie nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, to zgodnie z prawem budowlanym należy złożyć zgłoszenie oczyszczalni do gminy 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeśli nie wiesz od czego zacząć procedurę zgłoszenia, skontaktuj się z nami.


Gdzie zgłosić przydomową oczyszczalnię ścieków - odpowiednie organy

W przypadku jeśli rozpoczyna się budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zgłoszenie powinno być oddane do odpowiednich organów. Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć procedurę, przychodzimy z pomocą. Zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków w gminie polega na złożeniu zaledwie kilku formularzy do władz gminy. Jeśli ma zostać zamontowana przydomowa oczyszczalnia ścieków zgłoszenie można zrobić na stronie internetowej odpowiedniego starostwa powiatowego (w wypadku miast, które funkcjonują na prawach powiatu) lub w wersji papierowej w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków do gminy zajmuje niedużo czasu, a rozpatrzenie takiego zgłoszenia to zazwyczaj kwestia około miesiąca. Powinno się je złożyć w starostwie powiatowym przynajmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku nie otrzymamy sprzeciwu na przydomowe oczyszczalnie ścieków zgłoszenie i otrzymamy zgodę na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, możemy przystąpić do budowy urządzenia wodnego.


Jak zgłosić przydomową oczyszczalnię - formularz

Gdy wiemy już gdzie złożyć zgłoszenie oczyszczalni przydomowej, należy zaczerpnąć wiedzy o tym, jak to zrobić. Zgłoszenie można złożyć poprzez stronę internetową władz gminy lub powiatu, a także fizycznie w urzędzie. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej odpowiedniego organu. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci we wszystkich sprawach związanych z dokumentami potrzebnymi, aby uzyskać zgodę na budowę oczyszczalni.


Do wybudowania oczyszczalni ścieków potrzebna jest mapka projektowa. Możemy stworzyć nową i nanieść na nią urządzenia przydomowej oczyszczalni ścieków, jak na przykład przyłącze do oczyszczalni lub wykorzystać już gotową, jeśli akurat dysponujemy aktualną. Poza tym jednym z początkowych kroków prowadzących do montażu oczyszczalni jest wpisanie jej jako rozwiązanie gospodarki ściekowej do projektu budowlanego.


Przydomowa oczyszczalnia zgłoszenie, a odległości od innych obiektów

Pozwolenie na oczyszczalnię ścieków to nie wszystko, co trzeba zrobić w kwestii jej budowy. Należy też pamiętać o zachowaniu określonych odległości od różnych elementów infrastruktury znajdujących się na działce. Na początku drogi prowadzącej do wybudowania oczyszczalni trzeba ustalić jej docelową lokalizację. Oczyszczalnia powinna być umiejscowiona minimum 15 metrów od studni, 2 metry od granic działki, 3 metry od drzew oraz 5 metrów od okien i drzwi budynku, jaki się na działce znajduje. Jeśli działka pozwala zachować odległości, możemy przystąpić do czynności, jaką jest zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że obowiązek zachowania odległości obowiązuje zarówno w przypadku działki inwestora jak i działek sąsiednich. Powinno się zachować odpowiednie odległości również od poszczególnych elementów na działce sąsiada.


Poza samym pozwoleniem na budowę oczyszczalni, powinno się także złożyć operat wodnoprawny. Jest to konieczne w przypadku, gdy planujemy odprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód jak na przykład rzeka, lub do rowu melioracyjnego.


Zgłoszenie użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków, a konsekwencje jego braku

Prawo budowlane obejmuje zachowanie odległości urządzenia do oczyszczania ścieków od innych elementów na działce oraz zgłoszenie woli budowy. Brak zgłoszenia przydomowej oczyszczalni ścieków może skutkować karą pieniężną nawet do kilku tysięcy złotych. Jeśli więc chcemy zamontować takie udogodnienie na swoim terenie, warto jest zgłosić swoją wolę na samym początku drogi prowadzącej do robót budowlanych w celu uniknięcia kary. Po otrzymaniu zgody i wybudowaniu udogodnienia, można przystąpić do rozpoczęcia eksploatacji oczyszczalni.


Poszukujesz oczyszczalni? Znajdziesz ją u nas

Teraz już wiesz od czego zacząć procedurę jaką jest zgłoszenie oczyszczalni ścieków oraz ile oczyszczalnia na zgłoszenie czeka. Komplet dokumentów obejmuje przede wszystkim formularz z prośbą o zezwolenie na montaż oraz druk oświadczenia dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli złożyłeś już zgłoszenie budowy oczyszczalni ścieków, wystarczy tylko czekać na odpowiedź. Jeżeli szukasz oczyszczalni, zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Oferujemy wsparcie profesjonalistów doświadczonych w zakresie budowy oczyszczalni ścieków na terenach gospodarstw domowych. Z chęcią również pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności związane z budową. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami drogą mailową lub telefoniczną. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.