5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów

Skontaktuj się z nami: +48 570 018 537(Iza) +48 533 327 679(Robert) +48 881 330 350(Wiola)

Domowa oczyszczalnia ścieków

Sortuj według:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - gdzie zakupić?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest dobrą alternatywą dla szamba. Przede wszystkim jest tania, wygodna i bezpieczna. Oczyszczalnia przydomowa przynosi korzyści ekonomiczne, jednak można się ich spodziewać po dłuższym czasie. Przydomowe oczyszczalnie ścieków można zakupić w firmie, która świadczy tego typu usługi, czyli projektowanie, uzgodnienia formalnoprawne, montaż oraz konserwację. Istnieje również możliwość kupna samego zestawu do oczyszczalni ścieków, natomiast montaż odbywa się już we własnym zakresie. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków - jak wygląda? Należy pamiętać, że przydomowa oczyszczalnia scieków nie może powstać na terenach objętych siecią kanalizacyjną. Wtedy tylko i wyłącznie dom musi zostać przyłączony do sieci kanalizacyjnej i wówczas budowa własnej oczyszczalni ścieków nie jest możliwa. Jeśli chodzi o obszary nieskanalizowane, możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest do zrealizowania, jednak zależy od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, zależeć to będzie od przepisów lokalnych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Własna oczyszczalnia ścieków - kiedy zacząć budowę?

Budowę oczyszczalni ścieków najlepiej przeprowadzać od wiosny do jesieni. Wtedy nie ma większego problemu ze zrobieniem wykopów. Budowę oczyszczalni najlepiej zgrać z budową domu dlatego, że oczyszczalnie z osadem czynnym nie będą w stanie funkcjonować bez stałego dopływu. Jeśli chodzi o roślinne, potrzebują więcej czasu, by uzyskać efektywność. Jeśli chodzi o kwestie prawne, to aby przydomowa oczyszczalnia ścieków mogła powstać, trzeba spełniać pewne wymogi. Jeśli ilość oczyszczonych ścieków nie przekracza 5 metrów sześciennych na dobę, nie jest potrzebne zezwolenie wodnoprawne. Oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 metrów sześciennych na dobę nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę. Od terminu zgłoszenia na budowę należy rozpocząć nie wcześniej niż po 30 dniach i nie później niż w ciągu dwóch lat od terminu określonego na zgłoszeniu. Oczyszczalnie przydomowe - zalety Ten rodzaj oczyszczalni jest przede wszystkim dobrym rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ zanieczyszczenia, które się gromadzą, rozkładają się do postaci związków mineralnych i przy tym nie są szkodliwe dla środowiska. Jest przede wszystkim bezpieczna, jednak tylko wtedy, gdy jest prawidłowo dopasowana i w odpowiedni sposób eksploatowana. Wtedy ciecz może być rozsączana do gruntu, ale także odprowadzana do rzek lub rowów. Większość oczyszczalni przydomowych może być montowana praktycznie w każdym miejscu. Technologia, która stale się rozwija sprawia, że warunki gruntowne nie wpływają negatywnie na instalowanie zbiorników gdziekolwiek to możliwe. Prace montażowe trwają niezwykle krótko i bez żadnych komplikacji. Przy tego typu instalacji unika się nieprzyjemnych zapachów, które w przypadku szamba są nieuniknione i potrafią być uciążliwe. Domowe oczyszczalnie są proste w eksploatacji. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, by się na nie zdecydować. Trzeba jedynie dostarczać do kanalizacji odpowiednie ilości bakterii i enzymów.

Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Koszt budowy tego typu oczyszczalni jest wyższy od budowy szamba lub przydomowej oczyszczalni drenażowej. Należy pamiętać, że jest to inwestycja na kilka lat, w związku z tym trzeba uwzględnić koszty eksploatacji i trwałość montowanej instalacji. Zbiorniki naszego producenta gwarantują trwałość na wiele lat. Mając ogromne doświadczenie w sprzedaży zestawów do przydomowych oczyszczalni, doskonale wiemy na czym się skupić i jak z dnia na dzień doskonalić się w sprzedaży tego typu produktów i nie tylko. Nasi pracownicy starają się pomagać klientom przy wyborze odpowiedniej domowej oczyszczalni ścieków, dzięki wieloletniemu doświadczeniu. Oczyszczalnia wymaga sporo miejsca i nie można kontrolować jej przebiegu pracy. Montaż obejmuje również instalację rur drenujących. Warto wiedzieć, że eko rozwiązania mogą być montowane tylko i wyłącznie na dużych działkach o łatwo przepuszczalnym gruncie. Z kolei przydomowa oczyszczalnia ścieków nastawiona na biologiczne przetwarzanie, świetnie sprawdza się na niedużych powierzchniach i nieco trudniejszych gruntach. Warto wiedzieć o tym, że na oczyszczalnię o charakterze biologicznym można otrzymać dofinansowanie. Jeśli chodzi o zwykłe oczyszczalnie przydomowe niestety, często nie są przewidywane żadne dotacje. Zarówno rozwiązania biologiczne, jak i te ekologiczne działają na podobnych zasadach. Różnica leży w procesie oczyszczania ścieków tlenowego i beztlenowego, ponieważ zachodzi on w oddzielnych miejscach. Oczyszczalnie tlenowe przebiega w osadniku gnilnym. Jeśli chodzi o proces oczyszczania beztlenowego zachodzi w drenażu rozsączającym. W systemie wyposażonym w drenaż rozsączający pozyskanie oczyszczonej wody jest praktycznie niemożliwe. Nie można także kontrolować skuteczności oczyszczania systemu, ponieważ występuje pewna trudność w pobieraniu próbek ścieku oczyszczonego do badań laboratoryjnych.

Czy warto montować biologiczne rozwiązania?

Jest to najczęściej wybierana przydomowa oczyszczalnia sciekow wśród klientów. Dzięki nowoczesnym technologiom, jakie są zawarte w tym urządzeniu można sprawnie odprowadzać ścieki. Zasada działania tego typu oczyszczalni składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest kierowanie surowych ścieków do osadnika gnilnego, następnie zostają poddane działaniu bakterii beztlenowych lub są poddane wstępnemu napowietrzaniu. Dzięki temu odpady zostają rozłożone. Następny etap zachodzi w komorach tlenowych zbiornika. Wodę uzyskaną w ten sposób można wykorzystać do podlewania ogrodu (jeśli interesuje Cię zbiornik na wodę 1000 litrów lub skrzynka rozsączająca cena jest u nas niezwykle atrakcyjna!). Jednak należy pamiętać o tym, że woda ta nie jest zdatna do picia. Czym jest szambo i czy warto zainwestować w budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Szambo nazywa się potocznie oczyszczalnią ścieków, czyli oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Składa się z osadnika wstępnego oraz układu drenów. Są to bezodpływowe zbiorniki ściekowe. Zanieczyszczenia, które zbierają się w tego typu zbiorniku nie przedostają się do gruntu. Zbiornik trzeba po pewnym czasie wywieźć pojazdem asenizacyjnym. Tradycyjne szamba nie są zbyt trwałe, ponieważ często występuje problem z uszczelnieniem spoin. Zdarza się również, że zbiornik po pewnym czasie ulega rozszczelnieniu i wówczas ścieki przedostają się do gruntu. Może to skutkować skażeniem wód gruntowych i innego rodzaju szkód.

Zasada działania przydomowej oczyszczalni ścieków

Zasada działania oczyszczalni ścieków polega na wzbudzeniu wewnątrz instalacji naturalnych procesów biologicznych, rozkładu ścieków bytowych na proste związki mineralne, które mogą zostać odprowadzone do gruntu, rowu lub rzeki bez ryzyka skażenia. Są różne etapy oczyszczania ścieków. Jeśli chodzi o przydomowe oczyszczanie ścieków składa się ono z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest oczyszczanie mechaniczne i tlenowe. Następuje w osadniku gnilnym i polega na wprowadzeniu do niego nieczystości, które na początku są mechanicznie rozdzielane na cięższy od wody oraz zawiesinę, która jest lżejsza od wody. Osad czynny ulega procesowi fermentacji, w której to cząstki zanieczyszczeń są rozkładane na substancje rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie, te drugie osadzają się na dnie osadnika. Osadniki zazwyczaj są złożone z dwóch lub większej ilości komór, które ułożone są w poprzek. Zadaniem przegród jest to, by osady i zawiesiny nie przedostały się dalej. Ewentualne wydostanie się zanieczyszczeń może spowodować utratę wydajności takiej oczyszczalni. Drugi etap to oczyszczanie tlenowe, które może być przeprowadzone za pomocą drenażu, ale także przy użyciu urządzeń napowietrzających. Pierwsza metoda wymaga użycia energii, ale za to potrzebuje znacznej powierzchni na montaż drenażu rozsączającego. Jeśli chodzi o drugą metodę wymaga ona zastosowania kompresora, co niestety wiązać się może z dodatkowymi kosztami zużycia energii elektrycznej. Jednak warto dodać, że sprawność oczyszczalni znacznie się zwiększa. Oczyszczoną wodę można wówczas doprowadzić do studni chłonnej lub wód powierzchniowych. Budowa oczyszczalni ścieków - na czym się skupić? Oczyszczalnia ścieków domowa jest przede wszystkim dobrą inwestycją ze względu na małe koszty z eksploatacji. Jest to rozwiązanie, które przynosi korzyści ekologiczne, ekonomiczne oraz niezwykle wygodne dla gospodarstwa domowego. Na przydomową oczyszczalnię ścieków powinni zdecydować się właściciele gospodarstw położonych poza siecią kanalizacyjną. Wybudowanie własnej oczyszczalni jest nieco droższe niż zamontowanie szamba. Jednak koszt utrzymania drugiej opcji jest o wiele bardziej kosztowne. Inwestowanie w przydomową oczyszczalnie zwraca się po kilku latach. Podobny zwrot może zapewnić zbiornik na deszczówkę 2000L. Sprawdź, jaka została zaproponowana przez nas na zbieracz wody deszczowej cena.

Mała oczyszczalnia ścieków

Mini oczyszczalnia ścieków dobrze sprawdzi się na działkach o niezbyt dużej powierzchni. Na małej działce świetnie sprawdzi się nieduża oczyszczalnia przydomowa. Warto wiedzieć, że przydomowe oczyszczalnie drenażowe nie wymagają znacznej powierzchni oraz niskiego poziomu wody gruntowej, ale również dobrze przepuszczalnego gruntu (sprawdź, jak działa nasza studnia chłonna na gruncie nieprzepuszczalnym). Przydomowe oczyszczalnie ścieków nastawione na ekologię są odporne na niską temperaturę, ale także droższe od tych zawierających drenaż (jeśli interesuje Cię geokrata producent, z którym prowadzimy współpracę, dostarczy najlepszych produktów do drenażu!). Przydomowa oczyszczalnia ścieków - warunki jakie musi spełnić działka Przede wszystkim należy sprawdzić, czy oczyszczalnia ścieków przydomowa zmieści się na powierzchni działki budowlanej. Decyduje o tym między innymi kształt działki, jej wielkość oraz stan jej zagospodarowania. Istotnym czynnikiem jest poziom wód na działce, ponieważ nie może być on mniejszy niż 1,5 od spodu drenażu rozsączającego. W przypadku, gdy poziom wody jest zbyt wysoki, należy przepompować wodę. Osadnik gnilny powinien być zamontowany jak najbliżej domu, by ścieki odbyły jak najkrótszą drogę. Dzięki temu produkty uboczne będą miały wyższą temperaturę i poprawi to proces rozkładu zanieczyszczeń. Jest możliwość umieszczenia zbiornika w pobliżu domu, jednak jest to wykonalne tylko wtedy, gdy będzie posiadał odpowiednie odpowietrzenie. Gdy takie rozwiązanie nie jest wykonalne, wówczas osadnik musi się znaleźć co najmniej 5 m od budynku mieszkalnego. Dodatkowo zbiornik powinien być oddalony minimum 15 metrów od najbliższej studni. Przydomowe oczyszczalnie sciekow - gdzie zakupić produkty? Nasza firma Dom i Woda Sp. z o.o. to polska firma, która posiada zdobytą na przestrzeni lat wiedzę na temat zbierania, wykorzystania lub rozsączania wody do gruntu i nie tylko (sprawdź na przykład nasz naziemny zbiornik na deszczówkę lub filter do wody). W naszym asortymencie można znaleźć produkty, dzięki którym z łatwością uruchomią Państwo przydomową oczyszczalnię. Przede wszystkim można u nas zakupić zbiorniki do przydomowej oczyszczalni ścieków o różnej pojemności, ale także oczyszczalnie biologiczne. Ten rodzaj zbiornika kupić można w pełnym zestawie - warto zdecydować się dodatkowo chociażby na właz żeliwny do szamba. Oprócz tego istnieje możliwość zakupienia nadbudowy osadnika na właz, łączników do połączenia tuneli, płyt zamykających, ale także biopreparatów, które zagwarantują szybki wzrost flory bakteryjnej w osadniku.

Czy warto inwestować w oczyszczalnie ścieków przydomowe?

Najpopularniejszą i najtańszą wersją odprowadzania ścieków jest przydomowa oczyszczalnia ścieków wyposażona w drenaż, ponieważ można ją zamontować na gruntach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Ten system nie wymaga wymiany nawet do 20 lat. Zależy to jednak od ułożenia instalacji, powierzchni drenażu względem ilości ścieków, rodzaju gruntu, ale także prawidłowej eksploatacji. Istnieje również możliwość montażu oczyszczalni kompaktowej, w której oczyszczanie ścieków odbywa się w zamkniętym zbiorniku. W tym przypadku oczyszczone ścieki trafiają zazwyczaj do studni chłonnej. Niestety nie zawsze warunki gruntowne pozwalają na taką możliwość. Jednak warto zainwestować pewną sumę pieniędzy na montaż domowej oczyszczalni ścieków, ponieważ po kilku latach można dostrzec niższy koszt eksploatacji. Przy czym wybierając ten sposób odprowadzania ścieków zapewniamy sobie komfort życia. Podobną wygodę fundujemy sobie, decydując się na kompostownik plastikowy lub odpływ wody deszczowej. Zbieranie wody jest również bardzo ważne - to ekologiczne i ekonomiczne. Tutaj świetna może okazać się beczka na deszczówkę z kranem, sprawdzą się równie dobrze zbiorniki na wodę deszczową podziemne (warto wiedzieć, że tego typu pojemniki ozdobne także mogą być).

Czy na przydomową oczyszczalnie można uzyskać dofinansowanie?

Takie dofinansowanie (czy też inne dofinansowania do deszczówki) można uzyskać od odpowiedniej organizacji samorządowej, niezależnie czy jest to oczyszczalnia drenażowa, czy też inny rodzaj. Często takie dotacje przyznaje urząd gminy lub rada miejska. Na początku należy upewnić się, czy gmina dysponuje środkami na dofinansowanie w miejscu, w którym powstaje dom. Taką informację można uzyskać na stronie internetowej gminy lub w wydziale ochrony środowiska. O przyznaniu dotacji zazwyczaj decyduje kolejność zgłoszeń aż do wyczerpania funduszy. Każda jednostka samorządowa określa swój poziom dofinansowania, więc na każdym obszarze może się on znacznie różnić. Gdy ten sposób się nie powiedzie, można starać się o preferencyjny kredyt na cele ekologiczne oraz fundusze europejskie. Sprawdź pozostałą ofertę naszego sklepu. Znajdziesz u nas między innymi studnie rozsączające, pojemniki plastikowe na wodę czy też krany ogrodowe. Jeśli potrzebujesz skutecznych rozwiązań do swojego domu, sprawdź na naszej stronie, jak dobrać rekuperator, albo jaki kranik do wody, czy też jaka skrzynka ogrodowa sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Niezależnie od tego, czy szukasz praktycznych rozwiązań (takich jak regulator przepływu czy wiadro plastikowe 30L), czy też estetycznych (jak dzbany gliniane ogrodowe czy ozdobny pojemnik na wodę z kranikiem 50L), nasz sklep sprawdzi się doskonale!