5,0 Opinie w Google opinie z Google

Kanalizacja, szambo, czy własna oczyszczalnia - jak zmniejszyć opłaty za ścieki ?

Opublikowano dnia 20-05-2022
Kanalizacja, szambo, czy własna oczyszczalnia - jak zmniejszyć opłaty za ściek?

Opłaty za wodę i ścieki rosną z roku na rok i stają się coraz bardziej uciążliwe dla domowego budżetu. Jak kształtować się będą w przyszłości i czy nadal kanalizacja miejska będzie najlepszym sposobem na pozbycie się nieczystości z domu?

Opłaty za ścieki 2022 - przewidywane podwyżki

Nowe taryfikatory opłat zapowiedziane były już we wrześniu 2021 r. Właśnie wówczas Wody Polskie rozpatrzyły aż 2,6 tys. wniosków jednostek terytorialnych dotyczących ewentualnych zmian. Ponad 1,4 tys. rozpatrzonych zostało pozytywnie.

Wody Polskie przychyliły się tym do podwyżek na średnim poziomie ok. 8-9%. Wnioski dotyczyły zmian w cenach na przełomie 3 lat tj. do 2024 r. W tym okresie za ścieki zapłacimy średnio o 80 gr więcej niż w pierwszej połowie 2021 r.

W opłaty za wodę i ścieki wliczone są m.in koszty.:
l  utrzymania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej,
l  planowanych inwestycji,
l  związane ze świadczeniem usług w tym m.in. : zużycie prądu, ewentualny wynajem nieruchomości itp.

Obecnie średnia wysokość opłaty za wodę i ścieki wynosi  ok. 10,00 - 12,00 zł za kubik wody (1m³), jednak różnice między województwami bywają ogromne. Mieszkańcy niektórych miast płacą około 6 zł za m3, gdy tymczasem w innych miejscowości kwota ta sięga nawet 12 zł.

Największe podwyżki w latach 2021-2024 obejmą m.in. województwo łódzkie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie. 

Ile wody zużywamy w domu?

Szacuje się, że jedna osoba zużywa około 5-6 m³ na miesiąc. W przypadku czteroosobowej rodziny jest to już 20-24m³.
Jak zatem łatwo wyliczyć wysokość miesięcznych rachunków sięga średnio min. 200,00 zł.
Tymczasem same ścieki są znacznie droższe niż woda. 

Pokazuje to przykład stolicy. W Warszawie za wodę i ścieki zapłacimy łącznie 9,85 zł brutto za m3, z czego:
l  za zużycie bieżącej wody - 3,89 zł brutto
l  za ścieki - 5,96 zł brutto.

Natomiast w Krakowie łączna stawka za m3 wynosi: 10,49 zł brutto, w tym:
l  za zużycie bieżącej wody - 4,44 zł brutto
l  za ścieki - 6,05 zł brutto

Dlatego, jeśli masz taką możliwość, warto przemyśleć alternatywne formy gospodarki nieczystościami.
Masz dwa rozwiązania...

Szambo - tania inwestycja, droga eksploatacja
Jest to popularne rozwiązanie, które wykorzystuje się w domkach jednorodzinnych od dekad. Obecnie zbiorniki są dopracowane, posiadają lepsze zabezpieczenia i parametry techniczne. Są wytrzymalsze i bardziej odporne.
Dużą ich zaletą jest także cena.
Szambo betonowe jednokomorowe kosztuje około 2000 zł., dwukomorowe średnio 2700 zł. Średni koszt montażu całego systemu wynosi ok. 2000-2500 zł.
Niezmiennie jednak wymagają częstego opróżniania. Zazwyczaj jest ono konieczne raz w miesiącu, a to wiąże się z kosztami na poziomie 200-350,00 zł. Czasami jednak, przy większej ilości osób i mniejszym zbiorniku, konieczne jest jego oczyszczanie nawet co dwa tygodnie. Oznacza to wzrost miesięcznej eksploatacji do 400-700 zł.
Kolejną wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie jest ono alternatywą dla miejskiej sieci kanalizacyjnej. Jeśli ona powstanie w Twoim regionie, będziesz miał obowiązek wykonania do niej przyłącza. 

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku przydomowych, biooczyszczalni ścieków. 
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - opłacalna inwestycja dzięki taniej eksploatacji

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy szukali nie tylko tańszych w użytkowaniu, ale też i  funkcjonalniejszych rozwiązań.
Początkowy koszt inwestycji może nieco hamować entuzjazm.
Pokażemy, dlaczego jednak nie należy się go obawiać. 
Koszt zakupu całego systemu przydomowej oczyszczalni ścieków dla 5 osób w wersji standardowej waha się od ok. 5000 do 6000 zł. Bardziej zaawansowane zestawy np. bezprądowe oczyszczalnie ścieków dla 5 osób kosztują ok. 9000 zł. Podobnie zapłacimy za biologiczne oczyszczalnie ścieków.
Do ostatecznych kosztów inwestycji doliczyć należy także montaż, który w tym wypadku wymaga specjalistycznej wiedzy i nieco czasu. To przekłada się na wysokość opłat za usługę.
Jednak warto rozważyć tę opcję.

Przekonać może…
Szybki zwrot nakładów.

Rozbudowane i zaawansowane przydomowe oczyszczalnie ścieków są tanie w eksploatacji. Opróżnianie zbiornika kosztuje dokładnie tyle samo, co w przypadku szamba. Czynność tę przeprowadza się  jednak 1-2 razy w roku. Rocznie zapłacimy więc 400-700 zł, gdy tymczasem w przypadku szamba taka kwota obciąży nas co miesiąc. W każdym roku mamy zatem oszczędności na poziomie 4400-8000,00 zł. To już kwota imponująca i warta rozważenia. 
Co więcej, biooczyszczalnie ścieków przy domu mogą być rozwiązaniem na stałe. Ich montaż zwalnia właścicieli nieruchomości z konieczności dokonania przyłącza do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

W obliczu rosnących cen jej utrzymania, dla wielu jest to kusząca opcja.
Inne zalety przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków
l  Można je stosować nawet przy wysokich wodach gruntowych, co jest niemożliwe w przypadku szamba.
l  Biologiczne oczyszczalnie ścieków są kompaktowe, a niewielkie rozmiary pozwalają na ich zainstalowanie nawet na małych działkach. 
l  Długa żywotność systemu dochodząca nawet do 20 lat. 
l  Niskie koszty eksploatacji - konieczność stosowania jedynie specjalistycznego środka czyszczącego i udrażniającego system;
l  ekologiczne rozwiązanie, które odciąża środowisko.
 
Zajrzyj do Dom i Woda

W naszym sklepie posiadamy szereg rozwiązań przydomowych oczyszczalni ścieków, które z łatwością dopasujemy do Twoich potrzeb, warunków  nieruchomości oraz posiadanego budżetu. Obok standardowych domowych oczyszczalni ścieków znajdziesz u nas wersje bio i zaawansowane systemy marki BioDisc.
W naszej ofercie są systemy dedykowane małym gospodarstwom, ale także takie rozwiązania np. oczyszczalnia EKO-Bio o pojemności 8000l, które spełnią potrzeby nieruchomości użytkowanych nawet przez 25 osób. 
Jesteśmy nie tylko sklepem.
Prowadzimy także doradztwo w zakresie doboru rozwiązań dopasowanych do wymogów gruntu, nieruchomości oraz rodziny.
W przypadku biologicznych oczyszczalni ścieków pomagamy również wypełnić wnioski na dofinansowanie, jeśli takie jest udzielane. 
Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz porady, dodatkowych informacji, pomocy lub po prostu masz wątpliwości. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Galeria

Pozostałe wpisy