Skontaktuj się z nami: 570 018 537 (Iza) 533 327 679 (Robert)
Towar dnia
7 883 6 894 zł
Tunele rozsączające stają się coraz bardziej popularne. Rozwiązują problem zagospodarowania wody opadowej w regionach i na nieruchomościach pozbawionych dostępu do kanalizacji. Ich zastosowanie jest jednak szersze, a zalet nie da się przecenić.
Dzisiaj przedstawiamy charakterystykę tego ekologicznego rozwiązania.
To podłużne komory złożone z odpowiedniej ilości segmentów, które nie mają dna, a boki ich są perforowane. Posiadają system doprowadzania wody złożony z filtra oraz rur doprowadzających. Ich zadaniem jest zbieranie opadu z terenów utwardzonych np. z parkingów i dachów, a następnie jej gromadzenie i powolne uwalnianie do gruntu.
Woda zgromadzona w tunelach rozsączających przedostaje się do ziemi powoli. .
Podstawowym zastosowaniem jest zagospodarowanie deszczówki na działkach, które nie mają podłączenia do kanalizacji miejskiej. Dzięki temu systemy pomagają wypełnić obowiązek prawa wodnego, który zakazuje m.in. zmiany kierunku odpływu wody deszczowej, jeśli miałoby to zagrozić sąsiednim nieruchomościom.
Tunele rozsączające mogą być alternatywą lub wsparciem dla zbiorników na wodę opadową.
Jednak dzięki modyfikacjom tuneli rozsączających ich zastosowanie jest szersze.
Tunele rozsączające mogą stanowić wsparcie dla dwóch innych, ekologicznych systemów coraz powszechniejszych na nieruchomościach prywatnych.
Są świetnym uzupełnieniem zbiorników na wodę deszczową. Sprawdzają się w regionach o wyższych, rocznych opadach oraz w okresach wzmożonego napływu wód roztopowych. Gromadzą wówczas nadmiar deszczówki, który nie jest w stanie przyjąć już zbiornik na deszczówkę zarówno naziemny, jak i podziemny.
Tunele rozsączające można również połączyć z przydomową oczyszczalnią ścieków. Zbierają one wówczas oczyszczoną wodę, a następnie rozsączają ją do gruntu dokładnie tak jak wodę deszczową.
Samodzielnie tunele rozsączające warto zastosować także na działkach, gdzie ilość powierzchni zabetonowanej jest duża. Pozwalają bowiem uniknąć przykrych i kosztownych konsekwencji.
O tych i innych zaletach przeczytasz dalej.
Parking i ścieżki brukowe są estetyczne i pozwalają uniknąć na działce nieprzyjemnego błota i uciążliwych kałuż. Jednak zmniejszają powierzchnię biologicznie czynną. Woda opadowa nie ma możliwości przedostać się do gruntu.
Ponieważ w przyrodzie nic nie ginie, tak i ona musi znaleźć ujście. Jeśli nie masz w pobliżu odpływu do miejskiej kanalizacji, przedostanie się ona na sąsiadujące nieruchomości. Może prowadzić to podtopień i zniszczeń.
Straty mogą być tak duże, że nawet Twoje ubezpieczenie OC sobie z nimi nie poradzi. Instalacja tuneli rozsączających jest rozwiązaniem, Woda zostanie odprowadzona do komór, a następnie oddana do gruntu.
Zalać możesz nie tylko sąsiadów. Grozić to może także Tobie. To jednak jeszcze nie koniec przykrych konsekwencji.
Jeśli powierzchnia biologicznie czynna jest niewielka, nadmiar wody może podmywać fundamenty lub też tworzyć utrzymujące się błoto. Ono także powoli niszczy podstawę Twojego domu. Fundamenty ostatecznie będą pękać, a wysokość strat jest trudna do oszacowania.
Tunele rozsączające zbierają wodę i chronią Twój dom.
Opłata od deszczówki staje się rzeczywistością. Wkrótce obejmie większą liczbę posiadaczy nieruchomości. Można ją obniżyć nawet o 70%, instalując systemy retencjonowania wód opadowych, do których należą zbiorniki na deszczówkę oraz właśnie tunele rozsączające. Warunkiem jest ich pojemność.
O tak dużej obniżce podatku od zabetonowania możemy myśleć, jeśli system małej retencji będzie miał pojemność od 10 do 30% odpływu rocznego dla wskazanego regionu.
To systemy należące do ekologicznych rozwiązań, które zapobiegają degradacji środowiska.
Susza daje się nam we znaki. Przez ostatnie lata widocznie zmniejszyła się ilość opadów, a suche i bezśnieżne zimy pogarszają sytuację. Wód gruntowych jest coraz mniej. Zabetonowanie pogłębia ten problem.
W okresach suszy już dochodzi do braku wody pitnej i jej reglamentowania.
Warto temu przeciwdziałać. Tunele rozsączające pod tym względem są lepszą alternatywą niż miejska kanalizacja. Cenna woda trafia tam, gdzie powinna być - do gruntu. W ten sposób systemy małej retencji pozwalają walczyć z jednym z największych kryzysów ekologicznych na świecie - brakiem wody.
Niekwestionowaną, chociaż poboczną zaletą tuneli rozsączających jest także sposób ich montażu. Umieszczone w gruncie nie zaburzają wyglądu otoczenia. Przestrzeń nad nimi można wykorzystać w dowolny sposób. Może być to minimalistyczny trawnik, różany klomb, miejsce do odpoczynku, czy nawet parking. Wszystkie dostępne u nas produkty są wytrzymałe i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Odporne na zgniatanie zniosą nacisk nawet samochodu.
Kolejna zaleta tuneli wynika ze specyfiki ich działania. Tunele nawadniają grunt. Ponieważ woda uwalniana jest powoli, pozwala to dłużej zachować wilgotność gleby. Dzięki temu rośliny w Twoim ogrodzie mają jej pod dostatkiem, nawet po ustaniu opadów. Ponadto woda deszczowa jest najlepsza dla ich odżywienia. Jest miękka i bogata w minerały, za które ogród odwdzięczy Ci się bujną, kolorową roślinnością.
W Dom i Woda posiadamy tunele rozsączające doskonałej jakości.
Znajdziesz tu kompletne zestawy o pojemności od 600l do 7200 litrów, dzięki czemu dopasujesz je do potrzeb i specyfiki nieruchomości.
Ponadto, tunele rozsączające można dowolnie łączyć, komponując ich pojemność dokładnie zgodnie z wymaganiami. Te dostępne w Dom i Woda można ze sobą zestawiać także w pionie, co podwaja ich pojemność.
Pamiętaj jednak…
Dom i Woda to nie tylko sklep. To także miejsce, w którym znajdziesz profesjonalną poradę. Przeanalizujemy Twoje potrzeby oraz uwarunkowania lokalizacji nieruchomości, by zaproponować Ci optymalne rozwiązanie.
Co więcej, współpracujemy z siecią instalatorów ze wszystkich regionów Polski. Dzięki temu otrzymasz profesjonalną usługę w lokalnej cenie, niepodwyższonej o koszty transportu.
Chętnie pomożemy i Tobie.