5,0 Opinie w Google opinie z Google

Szambo czy oczyszczalnia

Opublikowano dnia 08-10-2023

Oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych często stają przed dylematem, które rozwiązanie wybrać - szambo ekologiczne czy przydomową oczyszczalnię ścieków. Obie te opcje posiadają zarówno wady jak i zalety, a sam wybór jest mocno uzależniony od właściciela posiadłości. Sposób odprowadzania ścieków musi też zostać dopasowany do potrzeb jego użytkowników oraz rodzaju jego otoczenia. W jaki sposób działa biologiczna oczyszczalnia ścieków? Jak wygląda budowa szamba? Czy własna oczyszczalnia to dobre rozwiązanie dla każdego? Jakie są różnice pomiędzy przydomową oczyszczalnią, a szambem? Dowiedź się tego razem z nami i przeczytaj artykuł "Szambo czy oczyszczalnia przydomowa" do końca.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków, a szambo ekologiczne - jak działają poszczególne opcje?

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków umożliwia uzdatnianie nieczystości poprzez połączenie procesów mechanicznych (zjawisko sedymentacji i flotacji) oraz tlenowych. Takie sposoby na oczyszczanie ścieków jest w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. 

Proces oczyszczania mechanicznego zachodzi w części osadnika gnilnego i układu drenażu rozsączającego. Osad ulega fermentacji i rozkładowi, a pozostałości ścieków zostają poddane oczyszczaniu tlenowemu. Takie rozwiązanie gwarantuje kompleksowe oczyszczenie ścieków i możliwość odprowadzenia wody do gruntu, wód powierzchniowych lub studni chłonnych.

Jeżeli planujesz budowę oczyszczalni ścieków wraz z domem, koniecznie musisz ten fakt uwzględnić w planach budowy. Z kolei, gdy oczyszczalnia ma być osobną inwestycją, należy zgłosić plan jej wykonania w Starostwie Powiatowym wraz z dokumentem stwierdzającym prawo do dysponowania nieruchomością. to właśnie ta instytucja decyduje o możliwości budowy nowej oczyszczani ze złożem biologicznym.

Należy też spełnić kilka dodatkowych warunków, takich jak odpowiedni poziom wód gruntowych czy odpowiednie położenie drenaży. Oczyszczanie ścieków jest możliwe dzięki działaniu organizmów tlenowych, dlatego należy zapewnić im odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania. 

Taki rodzaj oczyszczalni składa się z osadnika gnilnego, komory do napowietrzenia oraz komory osadnika wtórnego.

W ostatnich latach niezwykle popularne stają się oczyszczalnie z filtrem gruntowo-roślinnym, w których rolę złoża biologicznego pełni system korzeniowy.


Szambo czy oczyszczalnia biologiczna - ekologiczne szambo betonowe w Twoim domu

Budowa szamba wymaga zgłoszenia tego faktu w starostwie wraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Sama pojemność takiego szamba uzależniona jest od ilości domowników oraz tego jak często będzie ona opróżniana. Dla przykładu dom, który zamieszkuje czteroosobowa rodzina wymaga opróżniania szamba około dwa razy w miesiącu.

Takie szambo warto jest wyposażyć w stałe przyłącze do usuwania ścieków. Z uwagi na wysoką wydajność wykorzystanych pomp wozów asenizacyjnych, takie rozwiązanie powinno zostać zamontowane niedaleko ogrodzenia lub płotu. Taka sieć kanalizacyjna umożliwia wywóz szamba podczas nieobecność mieszkańców posesji. 

Najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku szamba jest zakup gotowego zbiornika. Nie wymaga on skomplikowanego montażu, a jedyne co musisz zrobić to umieścić żelbetonową konstrukcję w przygotowanym wcześniej wykopie. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie uszczelnienie w postaci wodoodpornej zaprawy z cementu.

Zasada oczyszczania ścieków w szambie jest bardzo prosta. Polega na oczyszczaniu w osadniku gnilnym z z drenażem, który ma formę perforowanych przewodów rozmieszczonych na większej przestrzeni. Tradycyjne szambo wykorzystuje oczyszczanie ścieków w różnych sekcjach, a nie jednym zbiorniku. 


Szambo ekologiczne czy oczyszczalnia - zalety poszczególnych rozwiązań

Szambo:

  • szambo to tańsze rozwiązanie niż oczyszczalnia z drenażem rozsączającym,
  • nad samym zbiornikiem można zamontować podjazd lub miejsce parkingowe,
  • można je zamontować w każdych warunkach gruntowych,
  • duża szczelność,
  • wytrzymała konstrukcja,
  • nie ma szans wypchnięcia wód gruntowych przez napór,
  • jest bardzo łatwe do osadzenia w gruncie.

Przydomowa oczyszczalnia:

  • ekologiczna opcja,
  • o wiele niższe koszty eksploatacyjne niż w przypadku szamba,
  • bardziej nowoczesne rozwiązanie,
  • znacznie większy komfort użytkowania,
  • nie maga tak częstego opróżniania,
  • możliwość swobodnego odprowadzenia ścieków do gruntu.

Są to podstawowe zalety, które wyróżniają szambo a oczyszczalnia.


Szambo ekologiczne a oczyszczalnia - wady takich instalacji

Szambo:

  • ze względu na dużą wagę mogą wystąpić trudności w montażu i transporcie,
  • puste szambo o małej masie może być wypychane przez wodę,
  • instalacja wymaga pozwolenia,
  • trzeba je regularnie wywozić,
  • wymaga dużej powierzchni do jego montażu,
  • zagospodarowanie przestrzeni nas szambem jest mocno ograniczone.

Przydomowa oczyszczania:

  • znacznie wyższy koszt wykonania niż w przypadku szamba,
  • może zostać zamontowane nawet na bardzo małych działkach,
  • należy spełnić więcej formalności związanych z montażem,
  • wymaga podłączenia do energii elektrycznej,
  • niemożliwe do zamontowania przy wysokim poziomie wód gruntowych.

Właśnie takie są różnice między przydomową oczyszczalnią ze złożem biologicznym, a szambem. Warto też dodać, że każdy tym oczyszczani wymaga czyszczenia raz na dwa lata. Wynika to z gromadzenia się zanieczyszczeń na ścianach zbiornika wstępnego oraz innych częściach tych alternatyw dla kanalizacji. 


Szambo czy oczyszczalnia koszty eksploatacji i montażu

Decyzja szambo czy oczyszczalnia na działce rekreacyjnej jest uzależniana także od kosztów tych dwóch rozwiązań. Warto zaznaczyć, że nie istnieje jedna cena, która będzie jednakowa dla każdego z podanych rozwiązań. Sam koszt uzależniony jest od modelu oczyszczalni czy szamba, ich producenta czy chociażby wielkości. 

Jeżeli mówimy o odpływie ścieków w postaci przydomowej oczyszczalni, pierwsze koszty mogą wywoływać przerażenie. Okazuje się, że uśredniony koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków to około 7-9 tysięcy złotych, a te naprawdę nowoczesne i wysokojakościowe modele to koszt rzędu nawet 20 tysięcy złotych. Taki zakup powinien zwrócić się po około 3 latach, jeżeli nie wliczam w to bieżących kosztów związanych z codziennym użytkowanie. Te z kolei generują wydatki na poziomie 200 - 600 złotych rocznie. Warto więc zastanowić się czy oczyszczalnia zamiast szamba będzie lepsza.

Jeżeli chodzi o koszty związane z wyborem szamba, wyglądają one następująco. Taki sposób na oczyszczalnie ścieków charakteryzują znacznie niższe koszty. Cennik zakupu szamba to wydatek około 3000 - 3500 tysięcy złotych. Z kolei roczna eksploatacja wynosi kolejne 3000 złotych. Jak widać niskie koszty zakupu związane są ze znacznie większą kwotą związaną z codziennym użytkowaniem szamba. 

Tak więc wybór przydomowa oczyszczalnia czy szambo w znacznym stopniu uzależniony jest od zasobności portfela jej przyszłego właściciela. 


Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków - podsumowanie podanych propozycji

Podsumowując, szambo czy oczyszczalnia ścieków to rozwiązania, które znacznie się od siebie różnią. Chodzi tu nie tylko cenę, ale także sposób działania czy budowę. Są to podstawowe kwestie, które zdecydują jaki sposób oczyszczana ścieków wybierzesz. Szambo oczyszczalnia oraz decyzja i możliwości ich budowy należy do władz, dlatego przed dokonaniem decyzji oczyszczalnia szambo warto dokładnie zapoznać się z informacjami o dopływie ścieków oraz wszystkich parametrów dotyczących podanych opcji. Koniecznie podejmij przemyślaną decyzję, ponieważ taka alternatywa dla kanalizacji to duży, jednorazowy wydatek, który powinien służyć Ci i pozostałym mieszkańcom Twojego domu przez wiele lat.


Galeria

Pozostałe wpisy