5,0 Opinie w Google opinie z Google

Jak przerobić szambo na zbiornik na deszczówkę?

Opublikowano dnia 12-09-2022
Po podłączeniu do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej pozostało Ci betonowe szambo? Zastanawiasz się, co z nim zrobić? Niektórzy przerabiają je na systemy małej retencji. Czy to dobry pomysł? Jeśli tak, to jak prawidłowo zaadaptować szambo na zbiornik na deszczówkę by woda była bezpieczna dla Ciebie, Twojej rodziny i Waszego otoczenia?

Dlaczego nie należy modyfikować szamba samodzielnie?

Wiele osób robi to we własnym zakresie. Tymczasem przerobienie szamba na zbiornik na deszczówkę jest trudne. Wymaga wiedzy, precyzji i bardzo dobrych środków odkażających. Musi być przeprowadzone dokładnie i ostrożnie, aby proces nie zanieczyścił środowiska.
Niewłaściwa dezynfekcja oraz czyszczenie sprawią, że we wnętrzu pozostanie biofilm bogaty w patogeny, a szybko namnażające się bakterie wkrótce zanieczyszczą zgromadzoną w nim wodę.
Będzie ona całkowicie bezużyteczna.
Mętna nie będzie nadawać się do mycia samochodu. Natomiast nieprzyjemny zapach oraz liczne bakterie patogenne sprawią, że podlewanie trawnika będzie nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne.
Betonowy, szczelny zbiornik musi zostać wyposażony w system odprowadzania nadmiaru wody. Zapobiega on przelaniu zgromadzonej deszczówki, uszkodzeniu zbiornika i podtopieniom na terenie nieruchomości.

Jak prawidłowo przerobić szambo na zbiornik na deszczówkę?

Jeśli myślisz o przerobieniu betonowego szamba na deszczówkę, koniecznie nawiąż współpracę z wyspecjalizowaną firmą asenizacyjną lub wodociągami gminnymi.
Najważniejszym etapem jest prawidłowa i dokładna dezynfekcja. Ma ona kluczowe znaczenie dla późniejszej zdatności wody.

Jak zdezynfekować szambo pod deszczówkę?

Krok pierwszy:
Należy wypompować całą zalegającą w szambie ciecz, co pozwala na odsłonięcie osadu zalegającego na dnie. Może to zrobić jedynie specjalistyczna firma zajmująca się wywozem nieczystości.
Krok drugi:
Osad należy rozpuścić, aby łatwiej go było usunąć. Niezbędny będzie biopreparat bakteryjny skomponowany w formulacji z enzymami immobilizowanymi: proteazy, amylazy, lipazy, celulazy. Środek należy wymieszać z 30 litrami wody o temperaturze do 40⁰C, a roztwór wlać do szamba i odczekać 72 godziny. To czas inkubacji, który pozwoli na rozluźnienie osadu i jego częściową biodegradację.
Krok trzeci:
Po upływie zalecanego okresu należy umyć zbiornik myjką ciśnieniową o bardzo dobrych parametrach i mocy. Jest to najtrudniejszy etap, gdyż ściany betonowego szamba są zazwyczaj trudno dostępne dla tradycyjnych, domowych urządzeń. Dlatego najlepiej, by ten etap wykonali specjaliści. 
Krok czwarty:
Rozluźniony osad wraz z wodą po myciu szamba należy wypompować, a następnie dwukrotnie wypłukać zbiornik. Może to zrobić jedynie firma asenizacyjna. To bezpieczny sposób, który nie zanieczyści środowiska niebezpiecznym biofilmem z patogenami.
Krok piąty:
Na tym etapie następuje dezynfekcja. Aby oczyścić szambo pod deszczówkę, należy zalać zbiornik do pełna z wykorzystaniem silnego środka dezynfekcyjnego. Roztwór powinien pozostać w nim przez czas określony przez producenta.

Następnie wodę ponownie trzeba wypompować, a zbiornik dwukrotnie wypłukać. Tu też niezbędna jest pomoc firmy asenizacyjnej.
Tych pięć kroków jest niezbędnych, by oczyścić szambo pod deszczówkę.

Jak przerobić szambo na zbiornik na deszczówkę - techniczne modyfikacje

Betonowe szambo jest szczelne. Tymczasem zbiornik na deszczówkę musi posiadać odpływ pozwalający na odprowadzenie nadmiaru wody. Jego brak jest szczególnie niebezpieczny podczas roztopów i ulewnych deszczy, z którymi coraz częściej mamy do czynienia.
W szambie należy zatem wywiercić otwory poniżej poziomu dopływu wody.
Można również nawiercić jeden otwór i połączyć go z dodatkowym zbiornikiem na deszczówkę wkopanym w pobliżu, gdzie będzie przepływać nadmiar wody.
Oba działania wymagają jednak specjalistycznych firm i odradzamy wykonywanie tego samodzielnie. Może to skutkować nieprawidłowym przerobieniem szamba na zbiornik na deszczówkę, doprowadzając nawet do podtopień.
Z pewnością możliwość przerobienia szamba na zbiornik na deszczówkę jest kusząca głównie ze względów ekonomicznych. Jednak polecamy rozważenie zakupu nowego, oryginalnego i dopracowanego podziemnego zbiornika na deszczówkę oraz jego instalację w miejscu istniejącego szamba. To najbezpieczniejszy sposób, który zapewni czystość wody i możliwość jej wykorzystania w warunkach domowych.
 
 
 Potrzebujesz więcej informacji porozmawiaj z naszym espertem Robertem. Skontaktuj się z Nami
 

Galeria

Pozostałe wpisy