5,0 Opinie w Google opinie z Google

Kompostownik plastikowy - idealne rozwiązanie dla ogrodu przez cały rok

Opublikowano dnia 09-11-2021
Naturalny nawóz jest bezcenny. Działa znacznie lepiej niż sztuczne, chemiczne środki. Dzięki niemu rośliny rosną szybciej, intensywniej i są bujniejsze. Nic nie zastąpi go w domowym ogródku. Możesz się cieszyć nim już w najbliższą wiosnę. Wystarczy, że szybko zainwestujesz w kompostownik.

Dzisiaj dowiesz się:
  • czym jest kompostownik
  • jakie odpady nadają się na nawóz
  • jak długo będziesz czekać na efekty
  • czy jest to rozwiązanie dla Ciebie
Rodzaje


Kompostownik jest to pojemnik lub miejsce w ogrodzie, w którym dochodzi do rozkładu odpadów bio. Efektem jest kompost - najbardziej naturalny nawóz, przyjazny dla środowiska i najbardziej korzystny dla samych roślin.

Jakie więc istnieją sposoby na wytworzenie tego bezcennego “czarnego złota” - jak ogrodnicy nazywają kompost?


Naturalny kompostownik w postaci pryzmy - zalety i wady


Można uniknąć inwestycji w specjalistyczny kompostownik plastikowy poprzez wykopanie pryzmy. Jednak to rozwiązanie - mimo że całkowicie bezkosztowe - ma swoje wady.
  • Zapachy wydzielane przez rozkładające się resztki są intensywniejsze, co jest szczególnie uciążliwe w okresie wiosenno-letnim.
  • W tak przygotowanej pryzmie wydłuża się czas tworzenia kompostu. Powstaje on przez około 1,5 roku.
  • Mieszanie masy w celu jej napowietrzenia jest trudniejsze i dyskomfortowe.  
  • Pryzma jako kompostownik jest nieestetyczna i szpeci otoczenie.
  •  
Drewniany lub plastikowy kompostownik - idealne rozwiązanie dla perfekcjonistów

Na szczęście zwolennicy ekologicznego trybu życia mają dostęp do szeregu  funkcjonalnych rozwiązań.

Na rynku istnieją dwa rodzaje pojemników:
  • otwarte - to kompostowniki plastikowe lub drewniane bez przykrycia oraz z otworami, które pozwalają na cyrkulację powietrza. Zaletą jest swobodny dostęp tlenu, minusem natomiast większe prawdopodobieństwo nieprzyjemnych zapachów oraz mniejsza termoizolacja, która wydłuża procesy gnilne w okresie zimowym.
  • zamknięte - są to najbardziej popularne rozwiązania. Zazwyczaj plastikowe kompostowniki  posiadają otwierane wieko oraz otwory w ścianach umożliwiające cyrkulację powietrza. Zamknięcie niweluje zapachy, a sam design jest estetyczny.


Kompostownik plastikowy czy drewniany


Z pewnością drugi z nich lepiej wpisuje się w aranżację ogrodu zwłaszcza o charakterze klasycznym lub rustykalnym. Jednak drewno jest surowcem naturalnym, które jest podatne na procesy gnilne, zatem drewniany kompostownik może być rozwiązaniem nieco mniej trwałym.  

Dlatego zwolennicy tego typu rozwiązań oraz specjaliści polecają plastikowy kompostownik jako idealną opcję  do wytwarzania nawozu dla roślin ogrodowych we własnym zakresie.  
Co wrzucać do kompostownika, by otrzymać wartościową masę?

Dobra wiadomość jest taka, że przydomowy kompostownik pozwala oszczędzić na bieżącej produkcji śmieci biodegradowalnych. Mogą do niego swobodnie trafiać obierki, resztki owoców (poza cytrusami) oraz warzyw, a także skorupki jajek. Nie można wrzucać natomiast mięsa i jego resztek, ryb i gotowanych warzyw.

Idealne na kompost są także opadłe liście niektórych gatunków drzew (poza np. dębem, orzechem i tują), skoszona trawa, chwasty i resztki roślin. Ważne jest, aby wcześniej wyeliminować chorą roślinność, gdyż może ona zanieczyścić wartościowy kompost.  

Jak widać profesjonalny, przydomowy kompostownik pozwoli nam pozbyć się znacznych ilości śmieci, które produkujemy przy codziennym użytkowaniu.


Jak długo powstaje nawóz?

Jak napisaliśmy, w naturalnej pryzmie procesy gnilne mogą trwać około 1,5 roku. Tymczasem w kompostownikach plastikowych czas ten skraca się do 4-6 miesięcy.


Skąd to przyspieszenie?

Zamknięty pojemnik pozwala przede wszystkim na utrzymanie dodatniej temperatury, która jest niezbędna do przeprowadzenia procesów gnilnych. Poza tym nie dopuszcza do wysuszenia masy w okresie wiosennym i w czasie letnich upałów, gdy słońce mocno operuje.

Na czas tworzenia masy kompostowej wpływa także sam rodzaj pojemnika. Jest on krótszy w kompostownikach o mniejszej pojemności oraz w wersjach o zwiększonej termoizolacji takich, jak dostępny w DOM i WODA Pojemnik Thermo King 900 litrów

Aby proces przebiegał właściwie, należy co 2 miesiące przemieszać masę, aby ją napowietrzyć i dostarczyć tlenu bakteriom odpowiedzialnym za rozkład. Trzeba również pamiętać, aby utrzymać jej stałą wilgotność, co oznacza, że latem może istnieć konieczność jej namaczania.

Listopad jest ostatnim dzwonkiem na inwestycję. Kompostownik uzupełniany jesienią, wytwarza bezcenny nawóz na wiosnę, kiedy rozpoczynają się pierwsze prace w ogrodzie, a nasadzane rośliny potrzebują silnego zastrzyku wartościowych minerałów do wzrostu i rozkwitu.


Kompostownik - dla kogo to trafiona inwestycja

Z zakupu zadowolony będzie właściwie każdy posiadacz własnego ogródka lub niewielkiej nawet działki.  Kompostownik to nie tylko oszczędności, ale także komfort utrzymania porządku otoczenia w duchu eko.  Za efekty pokocha go także każdy miłośnik pięknego ogrodu pełnego bujnej roślinności.

Obecnie rynek oferuje szereg rozwiązań, które można dopasować do wielkości nieruchomości i potrzeb właścicieli. W Dom i Woda mamy zarówno małe kompostowniki o pojemności 400 litrów idealne np. do ogródków działkowych, jak i większe propozycje o pojemności 900 litrów.

Jeśli jesteś zainteresowany tym ekologicznym rozwiązaniem, dzięki któremu już wiosną i latem zachwycisz sąsiadów swoim ogrodem, skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.


Kompostownik ECO-King 400 L




Galeria

Pozostałe wpisy