5,0 Opinie w Google opinie z Google

Dlaczego warto mieć zbiornik na deszczówkę? Poznaj 6 powodów, dla których warto go mieć.

Opublikowano dnia 03-02-2022

Dlaczego warto mieć zbiornik na deszczówkę?

Poznaj 6 powodów, dla których warto go mieć.Do tych rozwiązań ekologicznych przekonuje nas rząd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz niektóre samorządy. Wszyscy oferują refundację części kosztów poniesionych na zakup i montaż systemów małej retencji. Aspekt finansowy to jednak tylko jedna strona medalu. Zobacz wszystkie 6 powodów, dla których warto mieć zbiornik na deszczówkę.

Standardowo zaczniemy od wartości ekonomicznych.


Zbiornik na deszczówkę zmniejsza rachunki


Wody Polskie w zeszłym roku zatwierdziły wzrost opłat za wodę i ścieki na lata 2021-2024. Zapłacimy za nie średnio 9-10% więcej niż przed rokiem. Ostateczny koszt zależny jest od regionu oraz dostawcy wód i odbiorcy ścieków.
Dlaczego warto mieć zbiornik na wodę opadową i jak on pomoże ograniczyć bieżące zużycie?
Zgromadzona deszczówka jest miękka i bogata w minerały. Dlatego świetnie nadaje się do podlewania kwiatów i trawy. Dostarcza roślinom wiele cennych składników. Przyspiesza ich wzrost. Jednocześnie oszczędza zużycie tzw. kranówki.
Woda ze zbiorników na deszczówkę jest wstępnie przefiltrowana. Można ją więc wykorzystać do celów gospodarczych — mycia okien, podłóg, kostki brukowej wokół domu oraz samochodu. Generuje to kolejne spore oszczędności w zużyciu bieżącej wody, a tym samym wpływa na wysokość rachunków.

Oszczędności w domu i ochrona sprzętu


Zgodnie z danymi jedynie kilka procent kranówki spożywamy. Większość pochłania sprzątanie, mycie, a także pralka i toaleta
Tymczasem w przypadku podziemnych zbiorników na deszczówkę można zastosować system odprowadzający do domu i dokonać podłączenia do sedesu oraz do sprzętów AGD. Miękka woda ogranicza osadzanie się kamienia. Chroni więc sprzęt. Zmniejsza także ilość używanego proszku i detergentów do zmiękczania. W ten sposób wprowadzamy kolejne oszczędności do domowego budżetu.


Mniejszy podatek od zabetonowania


To już pewne. Podatek od zabetonowania obejmie większość nieruchomości jednorodzinnych, zabudowań wielorodzinnych, a także instytucji typu szkoły, szpitale, gminy.
Co więcej, szykowana jest także podwyżka opłat za m² zabetonowanej powierzchni z 1,00 zł do 1,5 zł.
Oto kolejny powód, dla którego warto mieć zbiornik na wodę deszczową zwłaszcza ten o znacznej pojemności. Systemy małej retencji mogą obniżyć wysokość podatku nawet o 70%. W przypadku instalacji zbiorników o pojemności 10-30% odpływu rocznego opłata za m² wyniesie już tylko 0,45 zł. Sprawdź nasze szczegółowe wyliczenia we wcześniejszym wpisie.


Możliwość dofinansowania


Z pewnością powodem, dla którego warto postawić na zbiorniki na wodę deszczową, jest dofinansowanie. W ramach programu Moja Woda można uzyskać 80% zwrotu poniesionych wydatków (do kwoty 5000,00 zł). Program przewidziany jest do 2024 r. Zainteresowani mają zatem jeszcze dwa lata na skorzystanie z pomocy finansowej.
Jednak nie jest to jedyne źródło finansowania. Wiele samorządów inicjuje podobne przedsięwzięcia. Warto się nimi zainteresować, zwłaszcza jeśli zależy Ci nie tylko na oszczędnościach, a także na komforcie.


Dostęp do wody w czasie suszy


Od 2015 roku stan wód gruntowych stale się pogarsza. Polska jest w czołówce państw o najgorszej sytuacji hydrologicznej. Podium zajmujemy wraz z Iranem. W okresach suszy, które coraz częściej dotykają niektóre regiony, brakuje wody. Pamiętamy jeszcze 2020 r., gdy poziom wód gruntowych był tak niski, że wyłączono jej dostawę w kilku miastach np. w Skierniewicach.
Zbiorniki na deszczówkę minimalizują to zagrożenie. Zgromadzona woda może służyć do bieżącego wykorzystania w celach gospodarczych — spuszczania w toalecie czy prania.
Oszczędności, komfort, bezpieczeństwo — to główne powody, dla których warto mieć zbiorniki na deszczówkę.

Pozostaje jeszcze…

Życie w duchu eko


Jeśli zależy Ci na środowisku, a ekologia nie jest dla Ciebie jedynie modą, zbiornik na deszczówkę spełni Twoje oczekiwania. Sytuacja w Polsce jest alarmująca. Suszę odczuwamy niemal każdego roku. Zwiększa się temperatura, zmniejsza ilość rocznych opadów. Już nie pamiętamy zim z kilkunastocentymetrową pokrywą śnieżną, która cieszy oko przez kilka tygodni, a następnie topnieje, by zasilić wody gruntowe.
Sytuację pogarsza jeszcze stopień zabetonowania także na nieruchomościach prywatnych. Kostka brukowa nie przepuszcza wody, która zamiast do gleby trafia do kanalizacji. To absolutne marnotrawstwo tego bezcennego obecnie “surowca”.
Zbiorniki na wodę opadową są cegiełką do zmniejszenia stopnia degradacji środowiska, który każdy właściciel nieruchomości może dołożyć.

Dom i Woda spieszy z pomocą

Jeśli udało nam się przekonać Cię do tego ekonomicznego, ekologicznego i wygodnego rozwiązania, skontaktuj się z nami.
Chcesz zainwestować w podziemne zbiorniki na deszczówkę — znacznie funkcjonalniejsze i o szerszych możliwościach wykorzystania, a może w zbiorniki naziemne, które będą dodatkowo ozdobą twojego ogrodu.
Wskażemy Ci opcje objęte dofinansowaniem deszczówki w programie Moja Woda. Ponadto przeanalizujemy Twoje potrzeby, parametry gospodarstwa oraz specyfikę regionu, aby dopasować najlepsze rozwiązania, które zapewnią komfort i pełną satysfakcję z zakupu.Galeria

Pozostałe wpisy