5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów
Sortuj według:
1
przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-biotech-6-rlm

Przydomowa oczyszczalnia ścieków BIOTECH dla 6 osób z pompą na wypływie

11 997 zł 12 550 zł
Najniższa cena z 30 dni: 12 550 zł

Darmowa dostawa

Oszczędzasz 553 zł
1


Przydomowa oczyszczalnia ścieków eksploatacja - praktyczne wskazówki

Szambo szczelne lub przydomowa oczyszczalnia ścieków, nazywana szambem ekologicznym, to bardzo popularny wybór wśród osób, które na swojej działce nie mają możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Czyszczenie oczyszczalni przydomowej nie wymaga przeprowadzania specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Ścieki i tak są poddawane naturalnym procesom biologicznym, dzięki czemu zanieczyszczenia w ściekach rozkładają się w oczyszczalni. Jednak jak wygląda eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków, jak często trzeba opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków i co w przypadku, gdy konieczne jest udrażnianie oczyszczalni przydomowej?

Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Częstotliwość opróżniania i czyszczenia przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od rodzaju oczyszczalni, jej wielkości oraz liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Najłatwiej powiedzieć, że konieczne jest regularne opróżnianie oczyszczalni przydomowej, gdy występuje taka potrzeba. Jednak jeśli chcemy poznać bardziej precyzyjną podpowiedź, powinniśmy zasięgnąć do dokumentacji. Najczęściej jest to raz na kilka miesięcy, jednak różne rodzaje zbiorników należy opróżniać zgodnie z ich potrzebami. Niektóre powinno się opróżniać średnio raz w miesiącu, a inne raz na pół roku.

Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków - co ma wpływ na częstotliwość?

Na to, jak często musimy opróżnić zbiornik naszej oczyszczalni, wpływ na wiele czynników. Przede wszystkim, tak jak już wspomnieliśmy, ilość osób w gospodarstwie domowym. Następnie jest to technologia oczyszczalni oraz używanie odpowiedniego biopreparatu do oczyszczalni biologicznej lub drenażowej. Odpowiedź na pytanie "przydomowa oczyszczalnia ścieków jak często opróżniać?" jest zależna od wielu czynników. Poniżej opiszemy, jak rozpoznać, że konieczne jest opróżnienie i czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czyszczenie - jak sprawdzić, kiedy zbiornik wymaga opróżnienia?

Czyszczenie przydomowych oczyszczalni ścieków zależy od wielu czynników. Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasza oczyszczalnia drenażowa lub biologiczna wymaga opróżnienia, powinniśmy kontrolować ilość osadu nadmiernego. Można to zrobić poprzez prosty test, który polega na pobraniu próbki nieczystości płynnych z osadem i odczekaniu około 30 minut. Jeśli osad zajmuje ponad połowę naczynia - należy rozpocząć czyszczenie oczyszczalni przydomowych.

Eksploatacja oczyszczalni ścieków - kto może opróżnić oczyszczalnię?

Opróżnianiem zawartości osadnika powinny zajmować się firmy posiadające odpowiednie doświadczenie i narzędzia. Zawsze należy czyścić oczyszczalnie zgodnie z instrukcją usuwania zawartości oraz wymaganiami producenta urządzenia. Poszukując firmy, która oferuje takie usługi, możemy skorzystać z pomocy Internetu, bądź urzędu gminy. Jednak jak wygląda proces czyszczenia zbiorników bezodpływowych? Po zdjęciu pokrywy należy wprowadzić wąż ssawny wozu asenizacyjnego do osadnika wstępnego i dokładnie opróżnić zawartość komory. Osadnik gnilny powinien zostać w pełni opróżniony. Jednak w przypadku oczyszczalni biologicznych możemy spuścić z powrotem niewielką ilość osadu, by pozostawić część bakterii fermentacyjnych.

Konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków - czyszczenie drenażu

Przydomowa oczyszczalnia nie wymaga specjalnej konserwacji, jednak niekiedy może okazać się konieczne udrażnianie przydomowej oczyszczalni ścieków. Zazwyczaj są to urządzenia bezawaryjne, jeśli jednak dojdzie za zatkania drenażu, należy również skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Najczęściej w tym celu stosuje się nadtlenek wodoru.

Czyszczenie własnej oczyszczalni - o czym pamiętać?

Istnieje wiele zalet przydomowej oczyszczalni ścieków, zarówno przydomowej biologicznej oczyszczalni, jak i tej drenażowej. Jednak o czym pamiętać, planując montaż oraz budowę oczyszczalni oraz przy jej czyszczeniu?

  • W wyniku oczyszczania ścieków może powstawać również osad. Usuwanie osadu odbywa się rzadziej, niż opróżnianie całego zbiornika w przypadku szamba. Należy wtedy zamówić wywóz osadu. Jeśli monitorujesz poziom osadu, to będzie Ci łatwiej odpowiednio dobrać terminy wywozu nieczystości.
  • Zaniedbanie wymiany filtrów może powodować zapchanie kanalizacji częściami stałymi.
  • Zrozumienie reakcji zachodzących podczas oczyszczania ścieków pozwala dowiedzieć się, które elementy urządzenia potrzebują konserwacji. Dlatego należy zapoznać się z działaniem obu etapów oczyszczania ścieków: tlenowym oraz beztlenowym.
  • Częstotliwość opróżniania oczyszczalni powinna zostać podana przez producenta oczyszczalni, jednak może się różnić w zależności od sposobu jej użytkowania. Dlatego odpowiedź na pytanie "przydomowa oczyszczalnia ścieków co ile wywóz nieczystości?" zależna jest od wielu czynników.
  • Po oczyszczeniu i uzupełnieniu zbiornika o wodę należy zastosować odpowiedni biopreparat w podwójnej dawce, by zaszczepić florę bakteryjną.