5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów
Sortuj według:
1
wspornik-drenazowy-biohydrofitowa

Wspornik drenażu biohydrofitowego

68,50 zł

Darmowa dostawa

drenaz-biohydrofitowy

Zestaw do drenażu biohydrofitowego

960 zł 1 150 zł
Najniższa cena z 30 dni: 1 150 zł

Oszczędzasz 190 zł
1

Jeśli interesują Cię ekologiczne i efektywne sposoby likwidacji zanieczyszczeń, to z pewnością musisz dowiedzieć się więcej o oczyszczalni hydrobotanicznej. Jednak zanim zdecydujesz się na jej instalację, warto zapoznać się z wadami i zaletami takiego rozwiązania. Ponadto, nie bez znaczenia pozostają koszty eksploatacji, budowy i projekt przydomowego szamba. Jeśli chcesz wiedzieć, czy warto zainwestować w takiego rodzaju oczyszczalnię biologiczną, jakie są jej plusy i minusy oraz na czym polega jej działanie, zachęcamy do zapoznania się z naszym mini przewodnikiem.


Na czym polega hydrobotaniczne oczyszczanie ścieków?


Panuje przekonanie, że oczyszczalnia hydrobotaniczna to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Jednak w jaki sposób ona działa? Warto poznać podstawy działania tej oczyszczalni, zanim się na nią zdecydujemy. Główną rolę w oczyszczaniu hydrobotanicznym odgrywają rośliny. Zbudowana jest z osadnika gnilnego i filtra gruntowo-roślinnego, a przy pomocy systemu drenażu rozsączającego, ścieki są aplikowane do gruntu roślinnego lub wód powierzchniowych. Struktura roślin umożliwia transport tlenu, dzięki czemu wokół korzeni powstaje strefa tlenowa - jej zadaniem jest redukcja azotu amonowego oraz utlenienie związków węgla. M.in. azot i fosfor są substancjami odżywczymi dla roślin. W tej oczyszczalni powstają również strefy beztlenowe, których zadaniem jest umożliwienie denitryfikacji oraz defosfatacji.


Należy również wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów oczyszczalni hydrobotanicznych, dlatego mogą się one różnić od siebie wyglądem i niektórymi funkcjami.


Oczyszczalnia hydrobotaniczna projekt i instalacja


Jeśli istnieje możliwość odprowadzania ścieków do kanalizacji, to nie uzyskasz pozwolenia na wybudowanie jakiejkolwiek przydomowej oczyszczalni. Więc jeśli w pobliżu Twojej działki przebiega sieć kanalizacyjna, to nie będziesz miał możliwości zamontowania takiej oczyszczalni. Jeśli jednak z oczyszczaniem ścieków musisz poradzić sobie sam, to koniecznie musisz poznać pewne aspekty niezbędne do budowy oczyszczalni, czyli powierzchnię działki i jej wodno-gruntowa strukturę. Przyjmuje się, że na oczyszczanie ścieków dla jednej osoby niezbędny jest teren o powierzchni 6-7 m2, czyli dla 4 osobowej rodziny będzie to ok. 25m2 (sprawdź oczyszczalnia ścieków przepisy prawne). Dostępne jest też dofinansowanie na przydomową oczyszczalnie ścieków.


Jak z kolei wyglądają koszty budowy i eksploatacji? Hydrobotaniczna przydomowa oczyszczalnia ścieków zwraca się po kilku latach, podobnie jak inne oczyszczalnie. Jednak należy pamiętać, że koszty wywozu oczyszczonych ścieków są regularne i zależne od wielu czynników, jak np. rejon kraju, w którym mieszkamy.


Plusy i minusy oczyszczalni hydrobotanicznej


Przed zainwestowaniem w przydomową hydrobotaniczną oczyszczalnię ścieków, warto poznać jej wady i zalety, które pomogą nam w podjęciu rozsądnej decyzji. Zalety takiej oczyszczalni to:


  • Skuteczność. Oczyszczalnie hydrobotaniczne pozbywają się niemal wszystkich mikroorganizmów, zawiesin, zanieczyszczeń bakteriologicznych;
  • Łatwa budowa. Ta inwestycja jest szybka i prosta w budowie, szczególnie, gdy skorzystamy z pomocy profesjonalnego projektanta;
  • Trwałość. Taka oczyszczalnia posłuży nam wiele lat;
  • Takie oczyszczalnie są bezobsługowe;
  • Brak zużycia energii elektrycznej;
  • Dobrze radzą sobie zarówno z nadmiarem, jak i niedoborem nieczystości (ścieków);
  • Przyczyniają się do podniesienia estetycznych walorów krajobrazu;
  • Tworzą przyjazne siedlisko dla niektórych gatunków zwierząt;
  • Są bezpieczne dla środowiska. Hydrobotaniczna instalacja wykorzystuje procesy, które i tak są naturalne dla środowiska. Usuwanie zanieczyszczeń odbywa się jedynie przy pomocy roślin;
  • Mają wpływ na odnawianie zasobów wód gruntowych i tworzenia biotopów;
  • Z łatwością można dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb.

Wady oczyszczalni hydrobotanicznej przydomowej:


  • Złoże musi kilka miesięcy się wypracowywać;
  • Są zawodne w niskich temperaturach. W newralgicznych sytuacjach należy obsługiwać pompę ręcznie i dozować ścieki;
  • Nieprawidłowo zaprojektowane pompy nie spełnią naszych oczekiwań i swojej funkcji;
  • Potrzeba dużej ilości gruntu.

W przypadku hydrobotanicznej przydomowej oczyszczalni ścieków, plusów jest zdecydowanie więcej, niż minusów. Jeśli interesuje Cię tematyka oczyszczalni ścieków - koniecznie sprawdź naszą ofertę. Sprawdzisz tam ceny inwestycji oraz dowiesz się więcej na ten temat. Jeśli interesuje Cię przydomowa oczyszczalnia ścieków z montażem, zachęcamy do kontaktu. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia także całej kategorii na przydomowe oczyszczalnie ścieków, jak chociażby ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, hydrofitowe oczyszczalnie ścieków albo w inne rodzaje oczyszczalni biologicznych.