Skontaktuj się z nami: 570 018 537 (Iza) 533 327 679 (Robert)
Towar dnia
Ostatnio oglądane
Napiszemy dla Ciebie zgłoszenie budowy oczyszczalni i zezwolenie wodnoprawne. Kontakt |
Każdy budynek mieszkalny powinien mieć rozwiązany problem z oczyszczaniem ścieków. Jednak w sytuacji, kiedy dostęp do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest znacznie utrudniony, dobrym pomysłem będzie przydomowa oczyszczalnia biologiczna. Należy jednak pamiętać, że bio oczyszczalnia przydomowa koniecznie musi być dobrana indywidualnie, w zależności od potrzeb budynku. Dlatego decydując się na montaż oczyszczalni takich jak chociażby biologiczne oczyszczalnie przydomowe, warto dowiedzieć się więcej o ich działaniu.
Na przestrzeni ostatnich lat, dbanie o środowisko stało się istotną kwestią, dlatego coraz więcej osób decyduje się na przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, które zastępują zewnętrzną kanalizację. W szczególności powinny się tym zainteresować osoby mieszkające na wsi, dla których oczyszczalnia bio będzie znakomitym zabezpieczeniem gleby przed wnikaniem związków toksycznych, które są zawarte w ściekach. Dodatkowo nie trzeba będzie wywozić nieczystości zwykłym wozem asenizacyjnym.
Dobra oczyszczalnia biologiczna jest w stanie zobojętnić zanieczyszczenia i odprowadzić je do rowu melioracyjnego, czy innego zbiornika, co pomoże zaoszczędzić wodę i użyć jej nadmiar, np. do podlewania ogrodu. Jednak, żeby rozwiązanie to było opłacalne, trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę, by w umiejętny sposób dobrać oczyszczalnię ścieków. Biologiczna oczyszczalnia przydomowa to wygodne rozwiązanie w kwestii odprowadzania i oczyszczania ścieków. Inwestorzy, którzy borykają się z brakiem podłączenia do kanalizacji sanitarnej, mogą zdecydować się na taką przydomową oczyszczalnię ścieków. Stwierdza się, że bio oczyszczalnia ścieków jest całkowicie bezpieczna, natomiast proces oczyszczania jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Ponadto biologiczne oczyszczalnie ścieków przydomowe można zamontować na działce, zarówno położonej na glinie lub skale, jak i na tej, która posiada wysoki poziom wód gruntowych. Oznacza to, że dobre oczyszczalnie biologiczne sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach gruntowo-wodnych. Wybierając rozwiązanie, jakim jest oczyszczalnia ekologiczna cena może być zróżnicowana, dlatego warto sprawdzić produkty w kilku sklepach i umiejętnie je ze sobą porównać.
Przeglądając oferty typu oczyszczalnia biologiczna przydomowa, które znajdują się na rynku, można zauważyć, że tego rodzaju sprzęt jest dostępny w wielu wariantach. Bowiem technologie, które posiada oczyszczalnia biologiczna ścieków, uwzględniają między innymi charakter obiektu, liczbę mieszkańców, ilość dostarczanych ścieków, a także rodzaj gruntu oraz wielkość działki. Oczyszczalnie biologiczne przydomowe polegają na wykorzystaniu procesów biochemicznych oraz częściowo fizycznych. Podczas oczyszczania przebiegają procesy zarówno w warunkach niedotlenionych, tlenowych, a także beztlenowych i skupia się na utlenianiu, mineralizacji związków organicznych, zawierających się w ściekach. Co do zasady oczyszczania, jest ona dokładnie taka sama, jak w przypadku samooczyszczania się zbiorników wodnych. Jednak różnica polega przede wszystkim na stworzeniu warunków przebiegu całego procesu, który to zwiększy jego szybkość oraz skuteczność.
Opcji do wyboru jeśli chodzi o oczyszczalnie przydomowe biologiczne, istnieje wiele opcji na rynku. Na przykład oczyszczalnia biologiczna bezprądowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Można też zdecydować z czego ma być zrobiony zbiornik, np. z żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym albo na zbiornik betonowy. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby użytkowników.
Działanie, jakim odznacza się oczyszczalnia ścieków biologiczna przydomowa, jest oparte na dwóch procesach, które nazywa się mechanicznym i biologicznym. Pierwszy opiera się na zebraniu nierozpuszczonych zanieczyszczeń, które zalegają w osadniku gnilnym, gdzie następnie podlegają fermentacji i mineralizacji. Drugim etapem z kolei są tlenowe procesy biologiczne, podczas których mikroorganizmy w osadniku wtórnym usuwają substancje organiczne rozpuszczone w wodzie. Najczęściej zdarza się, że oczyszczalnia ścieków biologiczna jest wyposażona w osadnik wstępny i drenaż. W osadniku ścieki zostają oczyszczone w ok. 70%. Jeżeli chodzi o pierwszy bioreaktor, jest on cały czas wypełniony i nie jest nigdy oczyszczany, natomiast ścieki, które się w nim gromadzą, są wstępnie podczyszczane. Ponadto pełni on rolę zbiornika retencyjnego, który znacznie przyczynia się do podniesienia odporności biologicznej oczyszczalni na nierównomierność, jaka może być w dopływie ścieków. Z drugiego reaktora natomiast jest odpompowywany oczyszczony już ściek do odbiornika. Jako że drugi reaktor jest wyposażony w system recyrkulacji osadu czynnego, bez większego problemu można zawrócić go do osadnika.
Konstrukcja, jaką posiada oczyszczalnia przydomowa biologiczna, pozwala przede wszystkim na odpowiednią regulację ilości dostarczanego tlenu do dwóch reaktorów, a także umożliwia korygowanie różnego rodzaju parametrów, które składają się na proces oczyszczania ścieków. Dzięki działaniu urządzenia napowietrzającego, podczas procesu sedymentacji jednocześnie przebiega nitryfikacja i denitryfikacja osadu.
Pompa mechaniczna, którą posiada przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków, pozwala na dużą swobodę, szczególnie jeśli chodzi o sposób, w jaki są odprowadzane ścieki, a także gospodarowanie ścieków już oczyszczonych, w każdym przypadku może być inne. Bowiem oczyszczone ścieki, które umiejętnie odprowadza oczyszczalnia ścieków przydomowa biologiczna, mogą być odprowadzane do drenażu, oczka wodnego, ale i również studni chłonnej. Ze względu na to, że oczyszczalnia biologiczna z odprowadzeniem do cieku wodnego skutecznie pozbywa się zanieczyszczeń, ścieki mogą spokojnie być doprowadzone do wód gruntowych, cieków wodnych, rowów i rzek. Można też zdecydować się na budowę systemu nawadniania roślin, które w połączeniu z oczyszczalnią ścieków ma doskonały wpływ na rośliny poprzez zawarte w wodzie mikroelementy.
Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest fakt, że oczyszczalnie eko-bio działają praktycznie bezobsługowo i właściciel nie musi martwić się o przepełnienie ścieków w zbiorniku. Aby upewnić się, że dobrze działa oczyszczalnia biologiczna bez prądu i oczyszczalnia biologiczna z przepompownią, wystarczy raz na 2 tygodnie zaaplikować niewielką dawkę preparatu bakteryjnego wprost do muszli klozetowej. Co szczególnie ważne, oczyszczone ścieki nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, co sprawia, że oczyszczalnie są rozwiązaniem ekologicznym, a na jej montaż można uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które oferuje również dotacje na inne produkty potrzebne do wsparcia działania systemu jakim jest biooczyszczalnia.
Warto zdecydować się na oczyszczanie ścieków złożem biologicznym, ponieważ eksploatacja zbiorników oczyszczalni biologicznej jest łatwa i tania, a największe koszty ponieść trzeba tylko na samym początku, ponieważ do montażu i do budowy oczyszczalni i tuneli rozsączających najlepiej będzie zatrudnić doświadczonych fachowców. Najnowsze rozwiązania pozwalają na łatwy montaż nawet pod ciągami komunikacyjnymi, dlatego oczyszczalnia z biopreparatem może być stosowana w coraz większej liczbie gospodarstw, również w sytuacji, gdy w naszej okolicy często występują przerwy w dostawie prądu.
Wiele osób zastanawiających się nad tym, jaką oczyszczalnie wybrać, szuka informacji na ten temat. Jednak dla niektórych problematyczny okazuje się wybór: oczyszczalnia biologiczna czy drenażowa? Która z nich będzie lepsza? Otóż właściciele domków jednorodzinnych coraz częściej wykorzystują oczyszczanie ścieków biologiczne na swoich posesjach. Oczyszczalnia z błoną biologiczną jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem. Zasada działania, jaką odznaczają się biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków jest następująca: początkowo cząstki stałe opadają na dno i pozostają tam w postaci osadu i wytwarzane są ścieki surowe, które są kierowane do osadnika gnilnego, gdzie zostają poddane działaniu bakterii w warunkach beztlenowych. Zadaniem ich jest rozłożenie tych odpadów. Woda uzyskana w tym procesie oczyszczania i odprowadzania może być wykorzystana do różnych celów, co powoduje oszczędności na wykorzystanej wodzie. Raz na 9 miesięcy należy wybrać nadmierny osad nagromadzony w komorze. Dlatego też bio oczyszczalnie przydomowe są wygodne i właściwie bezobsługowe.
Oczyszczalnia ekologiczna działa bardzo podobnie jak przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Różnica jednak jest znacząca, jeśli chodzi o proces oczyszczania za pomocą bakterii tlenowych i beztlenowych, które zachodzi w odrębnych miejscach. Pierwszy z nich przebiega w komorze, która pełni rolę osadnika, natomiast drugi w drenażu. W systemach drenażowych pozyskanie czystej wody jest praktycznie niemożliwe. Nie da się też kontrolować tego systemu, ponieważ nie istnieje metoda, dzięki której można by było pobrać próbki ilości ścieków oczyszczonych do badań laboratoryjnych. Dlatego też przydomowe oczyszczalnie ścieków biologiczne są chętniej wybierane.
Mała biologiczna oczyszczalnia ścieków jest lepszym rozwiązaniem, a w szczególności, jeżeli chodzi o niewielkie przestrzenie oraz trudne grunty. Trzeba liczyć się z tym, że tania oczyszczalnia biologiczna raczej nie jest dostępna na rynku, ponieważ początkowo jest to duża inwestycja, natomiast niski poziom kosztów eksploatacji sprawia, że oczyszczanie biologiczne ścieków jest rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym niż montaż szamba. Sprawdź, jak wygląda oferta na nasze przydomowe oczyszczalnie biologiczne.