5,0 Opinie w Google opinie z Google

Skontaktuj się z nami: 570 018 537 (Iza) 533 327 679 (Robert)

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków - zestawienie dla inwestorów

Opublikowano dnia 08-12-2021
Przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Przede wszystkim są funkcjonalne, praktyczne, niemal bezobsługowe i znacznie tańsze w eksploatacji niż tradycyjne, betonowe szamba. Zwrot inwestycji wynosi zazwyczaj około 3-5 lat w zależności od rodzaju zainstalowanego systemu.

Dzisiaj sprawdzimy więc, ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4-5 osobowej rodziny.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Ich popularyzacji sprzyja różnorodność rozwiązań, które dopasować można do potrzeb gospodarstwa domowego oraz możliwości finansowych.  

Do najczęściej wybieranych należą przydomowe oczyszczalnie ścieków:

z drenażem rozsączającym;

ze złożem biologicznym.

Chociaż istnieją jeszcze inne rodzaje np. z filtrem gruntowo-roślinnym, osadem czynnym, jednak to właśnie te dwie skrajności cieszą się największym zainteresowaniem. Dlatego przyjrzymy się bliżej właśnie im.

Mamy także dobrą wiadomością dla właścicieli starego typu przydomowych oczyszczalni ścieków lub betonowych szamb. Rynek oferuje obecnie także bioreaktory, które służą do ich przeróbki na nowoczesne, szczelne i ekologiczne systemy.  

Koszt oczyszczalni z drenażem rozsączającym

Jest to obecnie najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozwiązanie. Sprzyja temu m.in.:
  • relatywnie niska cena
  • możliwość instalacji niemal w każdym rodzaju gruntów
  • wytrzymałość i długa żywotność
  • system niemal bezobsługowy

Poszczególne elementy można skompletować samodzielnie, jednak lepiej jest (i wcale nie drożej) zainwestować od razu w kompletny system. Jego  waha się od około 2 600 do ok. 5 500 złotych. Zależy od producenta, komponentów i użytych surowców.
 

W Dom i Woda dysponujemy zarówno ekonomicznymi rozwiązaniami np. kompletny zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym BioSmart 2500l, jak i droższymi propozycjami np. przydomową oczyszczalnią ścieków, 5 osób, z kompletnym drenażem, geowłókniną, rurami, wywietrznikami, kształtkami, studzienką 2400 l.

Oba rozwiązania są dostosowane do użytkowania przez 4-5-osobową rodzinę.

Jednak zakup to tylko część wydatków. Należy do nich doliczyć prace  montażowe (w tym wynajęcie koparki), które powinna przeprowadzić profesjonalna firma. W Dom i Woda współpracujemy z doświadczonymi instalatorami na terenie całego kraju, więc i w tym możemy Ci pomóc.

Koszt instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od wielu czynników m.in. od :
  • rodzaju gruntu,
  • koniecznośći zakupu materiałów zabezpieczających np. żwiru, odległości od domu itp. konieczności zakupu materiałów zabezpieczających np. żwiru, odległości od domu itp.W standardowych warunkach waha się od 3 000 zł do ok. 4000 zł.


Łączny koszt przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym wynosi 5 500 - 9500,00 zł.

Koszt przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym i przepompownią

W niektórych warunkach ukształtowania terenu i usytuowania budynku mieszkalnego instalacja prostej zabudowy nie jest możliwa. Kiedy odpływ grawitacyjny nie funkcjonuje, konieczna jest przepompownia, która przetransportuje ścieki do drenażu położonego wyżej, na kopcach filtracyjnych.

Takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowym kosztem ok. 2 000 zł.

Cena bioreaktora i oczyszczalni ze złożem biologicznym

Przydomowa oczyszczalnia ze złożem biologicznym należy do najdroższych, ale jednocześnie najbardziej zaawansowanych i wydajnych rozwiązań.
Jej największą zaletą jest możliwość instalacji na stosunkowo niewielkiej działce. Sprawia to, że często jest to jedyna opcja dla właścicieli nieruchomości.
Ponadto, przydomowe oczyszczalnie ścieków z osadem biologicznym są wytrzymałe na nierówne dostarczanie nieczystości, co jest istotne w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym na stałe przebywa mniej osób, a liczba zwiększa się np. w weekendy, czy w święta.  

Niektóre części systemu możesz kupić oddzielnie, jednak nie będzie miało to dużego wpływu na ostateczną wysokość inwestycji. Dlatego warto od razu zainwestować w kompletny zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków. Koszt zakupu przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4-5 osobowej rodziny z osadem biologicznym waha się od 10 000 do ok. 22 000 złotych.
Do tego należy doliczyć instalację w wysokości 3 000 - 5000 zł.
Łączny koszt montażu przydomowej oczyszczalni ścieków z osadem biologicznym wynosi więc 13 000 - 27 000 zł.


W Dom i Woda i w tej kategorii posiadamy ekonomiczniejsze wersje np.: przydomowa oczyszczalnia ścieków BioFicient dla 4 osób oraz bardziej zaawansowane i droższe rozwiązania np. biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków BioDisc

Bioreaktor

Jest to system, który pozwala na przebudowę istniejących już starszych rozwiązań oraz szamb na bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Sam bioreaktor do przeróbki szamba dla 4 osób kosztuje około 8 500  zł. Należy do tego doliczyć koszty instalacji oraz materiałów zabezpieczających np. żwiru.

Dofinansowanie

Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie kontynuowana będzie polityka gmin i państwa wspierająca budowę tego typu ekologicznych rozwiązań. Najbardziej popularne wsparcie udzielane jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie można otrzymać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków w wysokości do 40% kosztów kwalifikowanych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zajrzyj do naszego wcześniejszgo artykułu, gdzie opisawaliśmy dotychczasowe wytyczne na otrzymanie dofinansowania do przydomowej oczyszczalni ścieków.


W Dom i Woda śpieszymy z pomocą

Nie jesteśmy jedynie sklepem, który dostarcza ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu. Posiadamy specjalistów, którzy rozwieją Twoje wątpliwości i bezpłatnie dobiorą rozwiązania odpowiadające Twojej rodzinie i nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu wniosku o dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

W Dom i Woda mamy specjalistę od tego typu dokumentacji, napiszemy wniosek za Ciebie. Sprawdź>>> WNIOSEK

Pracujemy także z profesjonalnymi instalatorami na terenie całego kraju. Polecimy Ci zaufaną firmę, dzięki której zyskasz pewność, że instalacja przeprowadzona zostanie zgodnie z zaleceniami producenta. Będzie to gwarancją poprawności działania systemu i Twojej satysfakcji przez długie lata.Dołącz do naszej grupy na Facebooku, gdzie rozmawiamy o dotacjach, przepisach i montażu oczyszczalni. Dowiesz się dlaczego instalacja oczyszczalni jest opłacalna: link do grupy


Galeria

Pozostałe wpisy