5,0 Opinie w Google opinie z Google

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków - zestawienie dla inwestorów

Opublikowano dnia 08-12-2021

KOSZT BUDOWY PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW - ZESTAWIENIE DLA INWESTORÓW

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Jaka jest cena oczyszczalni przydomowej biologicznej i czym się charakteryzują tego typu oczyszczalnie ścieków? Przede wszystkim są funkcjonalne, praktyczne, niemal bezobsługowe i znacznie tańsze w eksploatacji niż tradycyjne, betonowe szamba, natomiast czas zwrotu inwestycji wynosi zazwyczaj około 3-5 lat w zależności od rodzaju zainstalowanego systemu.

Warto sprawdzić więc ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4-5 osobowej rodziny.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - oczyszczalnia domowa cena

Ich popularyzacji sprzyja różnorodność rozwiązań, które dopasować można do potrzeb gospodarstwa domowego oraz możliwości finansowych. Ceny przydomowych oczyszczalni ścieków różnią się w zależności od rodzaju oczyszczalni i rozmiaru oczyszczalni.

Do najczęściej wybieranych należą przydomowe oczyszczalnie ścieków:

  • z drenażem rozsączającym. Osoby zainteresowane często zadają pytanie "Ile kosztuje oczyszczalnia przydomowa z drenażem?", jednak, żeby na nie dokładnie odpowiedzieć, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak chociażby oczekiwana wydajność oczyszczalni;
  • ze złożem biologicznym - warto mieć na uwadze, że cena biologicznej oczyszczalni ścieków może się znacznie różnić w zależności od producenta oraz rozmiaru osadnika gnilnego.

Chociaż istnieją jeszcze inne rodzaje np. z filtrem gruntowo-roślinnym albo z osadem czynnym, jednak to właśnie te dwie opcje cieszą się największym zainteresowaniem. Dlatego przyjrzymy się bliżej właśnie im.

Mamy także dobrą wiadomość dla właścicieli starego typu przydomowych oczyszczalni ścieków lub betonowych szamb. Rynek oferuje obecnie także bioreaktory, które służą do ich przeróbki na nowoczesne, szczelne i ekologiczne systemy. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, a dowiesz się ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków z montażem oraz ile kosztuje projekt przydomowej oczyszczalni ścieków nowego rodzaju.

Koszt wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym

Jest to obecnie najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozwiązanie. Sprzyja temu m.in.:

  • relatywnie niska cena
  • możliwość instalacji niemal w każdym rodzaju gruntów, wysoki poziom wód gruntowych nie stanowi większej przeszkody
  • wytrzymałość i długa żywotność
  • długie przerwy w dopływie ścieków nie stanowią problemu
  • system niemal bezobsługowy

Poszczególne elementy można skompletować samodzielnie, jednak lepiej jest (i wcale nie drożej) zainwestować od razu w kompletny system. Jeśli interesuje Cię przydomowa oczyszczalnia ścieków montaż, cena instalacji waha się od około 2 600 do ok. 5 500 złotych, zależy od producenta, komponentów i użytych surowców. Dobrze jest zapoznać się z kosztami i atutami różnego rodzaju oczyszczalni przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

 

Dom i Woda dysponujemy zarówno ekonomicznymi rozwiązaniami np. kompletny zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym BioSmart 2500l, jak i droższymi propozycjami np. przydomową oczyszczalnią ścieków, 5 osób, z kompletnym drenażem, geowłókniną, rurami, wywietrznikami, kształtkami, studzienką 2400 l.Oba rozwiązania są dostosowane do użytkowania przez 4-5-osobową rodzinę.

Jednak zakup to tylko część wydatków, cena oczyszczalni biologicznej zawiera w sobie także inne koszty. Na koszt oczyszczalni biologicznej składają się prace montażowe (w tym wynajęcie koparki), które powinna przeprowadzić profesjonalna firma. W Dom i Woda współpracujemy z doświadczonymi instalatorami na terenie całego kraju, więc i w tym możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci sprawdzić koszt budowy oczyszczalni przydomowej.

Koszt oczyszczalni przydomowej zależy od wielu czynników m.in. od:

  • rodzaju gruntu,
  • konieczności zakupu materiałów zabezpieczających np. żwiru, odległości od domu itp. konieczności zakupu materiałów zabezpieczających np. żwiru, odległości od domu itp. Jeśli interesuje Cię oczyszczalnia biologiczna koszt zakupu materiałów zabezpieczających w standardowych warunkach waha się od 3 000 do ok. 4000 tysięcy złotych.

Jeśli interesuje Cię domowa oczyszczalnia ścieków cena może się wahać w zależności od wybranego modelu i innych czynników. Łączny koszt przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym wynosi 5 500 - 9 500 zł. Natomiast jeśli zainteresowała Cię oczyszczalnia biologiczna przydomowa cena tego rozwiązania może być nieco wyższa.

Koszt domowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym i przepompownią

W niektórych warunkach ukształtowania terenu i usytuowania budynku mieszkalnego instalacja prostej zabudowy nie jest możliwa. Kiedy odpływ grawitacyjny nie funkcjonuje, konieczna jest przepompownia, która przetransportuje ścieki do drenażu położonego wyżej, na kopcach filtracyjnych. Koszt budowy oczyszczalni ścieków z takim rozwiązaniem wiąże się z dodatkowym wydatkiem ok. 2 000 zł.

Oczyszczalnia ścieków biologiczna cena bioreaktora i oczyszczalni ze złożem biologicznym - Oczyszczalnia ekologiczna koszt instalacji Przydomowa oczyszczalnia ze złożem biologicznym należy do najdroższych, ale jednocześnie najbardziej zaawansowanych i wydajnych rozwiązań. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków ceny mają stosunkowo wysokie, ale ich koszt eksploatacji jest niższy, ponieważ nie wymagają regularnego opróżniania albo częstego czyszczenia. W większości przypadków wystarczy oczyszczać filtry. Jeśli chodzi o rozwiązanie jakim jest oczyszczalnia ekologiczna przydomowa cena inwestycji może wydawać się wysoka, całe szczęście można otrzymać dofinansowanie z Urzędu Gminy lub funduszy Unijnych.

Jej największą zaletą jest możliwość instalacji na stosunkowo niewielkiej działce. Sprawia to, że często jest to jedyna opcja dla właścicieli nieruchomości znajdujących się na małej posesji. Koszt oczyszczalni ekologicznej może się zwrócić z upływem lat, gdyż oczyszczalnia ta jest niezwykle wydajna i łatwa w obsłudze. Ponadto, przydomowe oczyszczalnie ścieków z osadem biologicznym są wytrzymałe na nierówne dostarczanie nieczystości, co jest istotne w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym na stałe przebywa mniej osób, a liczba zwiększa się np. w weekendy albo w święta.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna? - oczyszczalnia przydomowa cena

W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków biologicznej koszt utrzymania jest stosunkowo niski. Jest to świetne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które nie mają dostępu do zbiorczych systemów kanalizacyjnych. Oczywiście oczyszczalnia ścieków przydomowa koszt instalacji będzie miała wyższy, niż koszt budowy szamba. Jednak własna oczyszczalnia ścieków koszt eksploatacji ma niezbyt wysoki. Podczas instalacji biologicznej oczyszczalni specjaliści łączą osadnik wstępny, zbiornik ze złożem biologicznym i mikroorganizmami oraz rury do odprowadzenia oczyszczonych ścieków do gleby lub urządzeń wodnych. Dzięki biologicznej metodzie oczyszczania ścieków woda, powstała w wyniku oczyszczania może zostać wykorzystana do podlewania roślinności.

Wśród oczyszczalni biologicznych często można znaleźć modele, które wymagają jedynie wymiany filtra raz na jakiś czas oraz dolania biopreparatów do zbiornika. Jest to przyjazna dla środowiska alternatywa dla szamba. Aby uzyskać dofinansowanie należy zebrać pozwolenie wodnoprawne i inne potrzebne dokumenty, a następnie złożyć wniosek w urzędzie gminy. Pozwolenie wodno-prawne powinno się uzyskać przed instalacją oczyszczalni. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć jak najszybciej, gdyż jeśli zrobi się to już po montażu oczyszczalni i jej aktywacji może on nie zostać przyznany. Rozwiązanie jakim jest przydomowa oczyszczalnia ścieków koszt po zrefundowaniu kwoty dofinansowania ma na prawdę atrakcyjny.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków cena z montażem - oczyszczalnia przydomowa koszty całkowite

Niektóre części systemu możesz kupić oddzielnie, jednak nie będzie miało to dużego wpływu na ostateczny koszt oczyszczalni ścieków. Dlatego warto od razu zainwestować w kompletny zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków koszt z osadem biologicznym dla 4-5 osobowej rodziny waha się od 10 000 do ok. 22 000 złotych.

Do tego należy doliczyć instalację - przydomowa oczyszczalnia cena montażu wynosi około 3 000 - 5000 zł. Łączny koszt montażu przydomowej oczyszczalni ścieków z osadem biologicznym wynosi więc 13 000 - 27 000 zł.

W Dom i Woda i w tej kategorii posiadamy ekonomiczniejsze wersje np.: przydomowa oczyszczalnia ścieków BioFicient dla 4 osób oraz bardziej zaawansowane i droższe rozwiązania np. biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków BioDisc

 

Przydomowe oczyszczalnie cena bioreaktora - Przydomowa oczyszczalnia ścieków ile kosztuje kluczowy element oczyszczalni?

Jest to system, który pozwala na przebudowę istniejących już starszych rozwiązań oraz szamb na bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Sam bioreaktor do przeróbki szamba dla 4 osób kosztuje około 8 500 zł. Należy do tego doliczyć koszty instalacji oraz materiałów zabezpieczających np. żwiru. Jeśli chodzi o rozwiązanie jakim jest oczyszczalnia ścieków przydomowa cena zależy w znacznym stopniu od modelu oczyszczalni i tego dla ilu osób będzie ona przeznaczona. W przypadku modelu dla 4-5 osób, czyli przeciętnej ilości osób w gospodarstwie domowym, koszty całkowite oscylują w granicach 13 000 - 27 000 zł.

Ile kosztuje oczyszczalnia biologiczna i na jak wysokie dofinansowanie można liczyć?

Jeśli chodzi o inwestycję jaką jest przydomowa oczyszczalnia koszt budowy biologicznej oczyszczalni może być stosunkowo wysoki. Jednak prawdopodobnie kontynuowana będzie polityka gmin i państwa wspierająca budowę takich rozwiązań. Ekologiczna oczyszczalnia ścieków koszt budowy ma nieco wyższy, niż oczyszczalnia drenażowa, ale za to można liczyć na dofinansowanie. Najbardziej popularne wsparcie udzielane jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie można otrzymać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków w wysokości do 40% kosztów kwalifikowanych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu, gdzie opisywaliśmy dotychczasowe wytyczne na otrzymanie dofinansowania (LINK DO DOFINANSOWAŃ). Jeśli zainteresowała Cię ekologiczna oczyszczalnia ścieków cena tego rozwiązania wydaje się być wysoka, ale należy pamiętać o tym, że koszty eksploatacji ekologicznej oczyszczalni są stosunkowo niskie. Tak więc jeśli chodzi o hybrydowe oczyszczalnie przydomowe cena inwestycji zależy głównie od producenta i wielkości oczyszczalni.

Przeciętna cena przydomowa oczyszczalnia ścieków hybrydowa - Hybrydowe przydomowe oczyszczalnie ścieków cena inwestycji

Cena przydomowej oczyszczalni ścieków hybrydowej zależna jest od kilku czynników. Często ceny oczyszczalni biologicznych są podobne do cen oczyszczalni hybrydowych. Zazwyczaj ceny oczyszczalni przydomowych hybrydowych przeznaczonych dla 3-6 osób wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chodzi o koszt przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dosyć atrakcyjnym rozwiązaniem. Rozwiązanie jakim jest hybrydowa oczyszczalnia przydomowa ceny eksploatacji przewiduje raczej niewielkie. Większość oczyszczalni tego typu nie wymaga regularnego stosowania biopreparatów. Podsumowując oczyszczalnia przydomowa koszt ma bardzo atrakcyjny w stosunku do jakości. Dzięki wysokiemu poziomowi oczyszczania ścieków bytowych nie ma potrzeby wywozu nieczystości, w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba.

Ile kosztuje oczyszczalnia ścieków? - W Dom i Woda śpieszymy z pomocą

Nie jesteśmy jedynie sklepem, który dostarcza ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu. Posiadamy specjalistów, którzy rozwieją Twoje wątpliwości i bezpłatnie dobiorą rozwiązania odpowiadające Twojej rodzinie i nieruchomości. Takie rozwiązanie jak domowa oczyszczalnia ścieków koszt może mieć wyższy lub niższy w zależności od wybranego modelu. Potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu wniosku o dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

W Dom i Woda mamy specjalistę od tego typu dokumentacji, napiszemy wniosek za Ciebie. Sprawdź>>> WNIOSEK

Pracujemy także z profesjonalnymi instalatorami na terenie całego kraju. Polecimy Ci zaufaną firmę, dzięki której zyskasz pewność, że instalacja przeprowadzona zostanie zgodnie z zaleceniami producenta. Będzie to gwarancją poprawności działania systemu i Twojej satysfakcji przez długie lata.Dołącz do naszej grupy na Facebooku, gdzie rozmawiamy o dotacjach, przepisach i montażu oczyszczalni. Dowiesz się dlaczego instalacja oczyszczalni jest opłacalna: link do grupy

 

Galeria

Pozostałe wpisy