5,0 Opinie w Google opinie z Google

Czy piwniczka ogrodowa może służyć jako schron?

Opublikowano dnia 11-03-2022

Nowoczesne piwniczki ogrodowe to funkcjonalne rozwiązania, które w codziennym użytkowaniu zastępują spiżarnię. Są idealne do przechowywania żywności i wina. Żyjemy jednak w niespokojnych czasach. Coraz częściej słyszymy więc pytanie, czy piwniczka ogrodowa może służyć jako schron?


Jeśli i Ciebie ono nurtuje, poniżej znajdziesz wyczerpującą odpowiedź.  

Piwniczka ogrodowa jako schron - przystosowanie ze względu na materiał

Ściany współczesnych piwniczek ogrodowych wykonane są z tworzywa sztucznego. Najczęściej jest to polietylen spożywczy. Natomiast w zaawansowanych konstrukcjach podstawę stanowi materiał identyczny z tym wykorzystywanym w kadłubach statków. Jest to laminat poliestrowo-szklany. Oba charakteryzują się całkowitą odpornością na wilgoć i zapewniają szczelność. Dzięki niej w środku panują doskonałe warunki do przechowywania nie tylko weków, ale także surowych warzyw typu ziemniaki, cebula.
Konstrukcja jest także odporna na obciążenia. Nie odkształca się przysypana warstwą ziemi.
Jednak nie jest to żelbeton, kamień czy cegły, z których wykonane są typowe schrony przeciwlotnicze.
Nie wytrzymają nalotu, ale….

Nowoczesne piwniczki ogrodowe jako schron - idealne miejsce do ukrycia

Pociski najczęściej trafiają w budynki - niestety także w domy mieszkalne.
Natomiast w ostatnich latach wiele osób decydowało się na stawianie budynków niepodpiwniczonych. Głównym powodem były oczywiście finanse. Piwnica może nawet podwoić koszt budowy domu w stanie surowym.
Ich właściciele nie przypuszczali, że będą rozpatrywać konieczność schronienia w obliczu wojny.  W niepodpiwniczonym domu go nie ma. Co więcej, schrony przeciwlotnicze znajdują się zazwyczaj w pobliżu dużych skupisk mieszkalnych. Wiele nieruchomości jednorodzinnych jest od nich oddalonych.  
Brak piwnicy pod budynkiem staje się więc problemem.

Czy piwniczka ogrodowa może służyć jako schron właśnie w takich sytuacjach?

Jak najbardziej tak.
Należy ją jednak traktować jako miejsce ukrycia.
Obecne piwniczki ogrodowe przypominają ziemianki. Konstrukcja przysypana jest warstwą gruntu. Jest obsadzona rabatami kwiatów lub trawą. Boczne wejście jest zazwyczaj ukryte i niewidoczne z góry.

Pociski ominą zamaskowaną w ten sposób piwniczkę ogrodową, która z powietrza wygląda niczym naturalny element aranżacji ogrodu. Z tego powodu w sytuacji zagrożenia jest miejscem bezpieczniejszym niż dom mieszkalny.  

Piwniczka ogrodowa jako schron - komfortowe miejsce przetrwania

Konstrukcje wyposażone są w system wentylacyjny, który zapewnia stały dostęp powietrza. Istnieją też opcje z oświetleniem led. W codziennym użytkowaniu jest to funkcjonalny dodatek, w sytuacji zagrożenia może być niezbędnym elementem przetrwania.  

W Dom i Woda posiadamy luksusowe piwniczki ogrodowe z wentylacją grawitacyjną, wskaźnikiem temperatury oraz  szczelnymi, wzmocnionymi drzwiami. Wysokość 270 cm sprawia, że jest to miejsce funkcjonalne i wygodne.

W takich piwnicach ogrodowych schronienie znajdzie cała rodzina.

Piwniczka ogrodowa jako schron nie jest idealnym rozwiązaniem. Jednak jest znacznie bezpieczniejszym miejscem do ukrycia się niż dom mieszkalny.
To trudne, że musimy myśleć o nich w tych kategoriac. Jednak lepiej przygotować się na różne sytuacje, aby w miarę możliwości chronić siebie i swoją rodzinę.  

Pomoc Dom i Woda

Jesteśmy nie tylko sklepem. Zajmujemy się też doradztwem w kwestiach ekologicznych rozwiązań i ich dostosowania do indywidualnych domów i ogrodów.
Skontaktuj się z nami, jeśli:
potrzebujesz profesjonalnych rozwiązań typu piwniczki ogrodowe, które posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty;
nie wiesz, jakie parametry techniczne powinna spełniać piwniczka ogrodowa idealna dla Ciebie;
szukasz kompleksowej oferty - od doradztwa, przez zakup aż po instalację piwniczki ogrodowej i innych urządzeń do domu i ogrodu.
W Dom i Woda znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.


Galeria

Pozostałe wpisy