Skontaktuj się z nami: 570 018 537 (Iza) 533 327 679 (Robert)
Towar dnia
7 787 7 550 zł
Jaką piwniczkę wybrać?
W ostatnich latach dużą popularność zyskały piwniczki ogrodowe, na wzór tradycyjnych ziemianek, które kiedyś zastępowały lodówki. Do dzisiaj możemy spotkać takie ziemianki, które ciekawią swoim wyglądem oraz sposobem wykonania. Były budowane z tego, co było pod ręką zazwyczaj z kamieni i gliny, nie miały nawet podłogi, była to wyłącznie ubita glina lub piasek. Nikt nie przejmował się wilgocią, wentylacją, było tylko wietrzenie. Chodziło o pomieszczenie, gdzie będzie niska temperatura do składowania żywności, czasami ziemianki pełniły rolę domu. Teraz mamy nieporównywalnie większą wiedzę i świadomość o przechowywaniu i oczywiście dostęp do róznych surowców, materiałów, a co więcej mamy gotowe przydomowe piwnice.
Obecnie piwnice ogrodowe pełnią przede wszystkim rolę dodatkowego pomieszczenia, spiżarni, schowka, winiarni, sekretnego pokoju. Panuje w nich optymalna temperatura do przechowywania warzyw, owoców, przetworów, wędzonek, win, innych alkoholi, soków, sadzonek roślin. Często to miejsce przeznaczone również na hobby. Przechowywane są w nich również sezonowe sprzęty sportowe, narzędzia.
Zdarza się, że jest też miejscem spotkań i degustacji trunków, tutaj zalecamy umiar, bo może być ciężko wyjść, ale z drugiej strony jest gdzie spać.
Sommelierzy również docenili gotowe piwniczki ogrodowe, gdyż zyskali odpowiednie miejsce do przechowywania win.
W niespokojnych czasach piwniczki traktowane są również, jako schron, chociaż nikt z nas nie chciałby w takim celu z niej skorzystać.
Budując dom nie zawsze mamy możliwość zrobienia podpiwniczenia ze względu na warunki gruntowe, dodatkowo piwnica pod domem znacznie podwyższa koszty budowy. Nie zawsze mamy możliwość wygospodarowania miejsca nawet na małą spiżarnię, poza tym, to jednak nie to samo co chłodna piwniczka. Z kolei w domkach letniskowych metraż przeznaczamy na potrzeby mieszkalne, więc też brakuje miejsca na przechowywanie.
Mamy ogrody warzywne i sady, a dzięki temu swoje owoce, warzywa. Przychodzi czas na zbiory, robimy przetwory, zapasy, ale nie mamy gdzie ich trzymać, bo nie tylko miejsca brak, ale i odpowiednich warunków.
I wtedy pojawia się ONA – piwniczka ogrodowa, która będzie tuż obok domu i jeszcze działa jak lodówka bez zużywania prądu.
Wiemy, że piwnica w ogrodzie to jest to, czego nam potrzeba, ale im więcej oglądamy produktów, czytamy o nich, tym więcej pojawia się pytań. Zastanawiamy się na co zwrócić uwagę, jak się do tego zabrać, a w efekcie co wybrać? Zwracamy tutaj uwagę na różne kwestie z nadzieją, że będą pomocne w wyborze Twojej piwniczki.
Kiedyś ziemianki były budowane z tego co było pod ręką, wystarczyły kamienie i glina, teraz mamy dostępne gotowe piwniczki z tworzyw sztucznych i betonowe, możemy też zbudować piwniczkę sami. Jaką wybrać?
Czy potrzebuję pozwolenie na budowę?
Na początku powinniśmy wiedzieć jakie wymogi administracyjne trzeba spełnić, żeby piwniczka mogła zagościć na naszej działce. Lepiej dowiedzieć się samemu niż zostawiać sprawę "uprzejmie donoszącemu" sąsiadowi, a po drugie może to wpłynąć na naszą decyzję.
Piwniczka betonowa- wymagane jest zgłoszenie budowy piwniczki w Starostwie, jako zabudowa do 35m². Jeśli zgłoszenie okaże się wystarczające należy poczekać 30 dni i jeśli nie będzie uwag możemy zacząć prace.
Niestety w zależności od regionu, urzędnicy interpretują przepisy różnie. Jak widzą na zgłoszeniu produkt z betonu, podziemny, a dodatkowo, jak jest większy niż 10m³, to wtedy traktują piwniczkę jak produkt, który ponad tą wielkość wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli tak się tak zdarzy, to zaczyna się kosztowna i trwająca dłuższy czas procedura, w tym projekt, kierownik budowy, więc warto zapytać w swoim urzędzie o interpretację przepisów przed podjęciem decyzji. Podobna sytuacja występuje, kiedy chcemy sami zbudować piwniczkę.
Piwniczki z tworzywa- zazwyczaj traktowane są jak obiekt małej architektury, a wtedy nie jest wymagane nawet zgłoszenie, warto to jednak sprawdzić w swoim urzędzie, być może akurat u Ciebie będzie potrzebne zgłoszenie, wtedy jak wyżej czekamy 30dni, jeśli nie ma uwag, to montujemy.
Czy grunt ma wpływ na wybór piwniczki?
Kolejnym etapem jest weryfikacja rodzaju gruntu, wysokości wód gruntowych oraz miejsca, gdzie piwnica będzie zamontowana. Od tego może zależeć jaką piwniczkę możemy zainstalować w swoim ogrodzie, żeby korzystać z niej bez zbędnego stresu. Niezależnie od firmy i rodzaju piwniczki najlepiej wykonać badania geotechniczne, tak też zalecają producenci.
Warunki wodno- gruntowe zweryfikują sposób montażu i odpowiednie zabezpieczenie.
Jeśli chodzi o miejsce to należy sprawdzić, czy wybrany rozmiar i rodzaj piwniczki zmieści się w zaplanowanej lokalizacji.
Na piwnicę podziemną najlepiej wybrać miejsce zacienione. Warto zaznaczyć, że przypadku piwnic betonowych drzewa nie są najlepszym sąsiedztwem dla piwniczki, ponieważ rozrastające się korzenie mogą uszkodzić piwnicę.
Wejście do piwnicy powinno być od północnej strony, dzięki temu nie będzie nagrzewała się, co ma wpływ na utrzymanie temperatury wewnątrz, nie zawsze można tak zrobić, jednak warto wiedzieć jakie są zalecenia montażowe.
Przydomowe piwnice, jakie są rodzaje?
Piwniczki możemy podzielić na dwa rodzaje:
1. Piwnice z wejściem od góry.
Ta wersja piwniczki najczęściej instalowana jest w małych ogrodach, garażach, pod zadaszeniem, np. altany lub zwyczajnie nie chcemy, żeby była widoczna, więc mamy tylko właz od góry. Wymaga szczelnego zamknięcia. Nie powinny być montowane w wysokich wodach gruntowych, z powodu konieczności głębokiego wykopu.
2.
Piwnice z wejściem z boku
To piwniczki, które zakopuje się płycej w ziemi, a na jej wierzchu usypany jest kopiec, który ma zapewnić przede wszystkim termoizolację. Wygląda jak ziemianka, której wygląd możemy zaaranżować wg własnych upodobań, zrobić nasadzenia, obudować, a przez to dostosować do stylu ogrodu, tylko wyobraźnia może nas ograniczać.
Podziemne piwnice ogrodowe, z czego są wykonane?
Gotowa piwnica betonowa
Piwnica z betonu, to moduły betonowe, które są wykorzystywane na zbiorniki na deszczówkę i szamba, niektórzy producenci oferują dodatkowo półokrągłe sklepienie. Zazwyczaj składa się z dwóch części, które trzeba ze sobą spoić.
Beton jest powszechnie znanym produktem, charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Istnieje wiele klas betonu, w zależności od jego porowatości, co ma wpływ na klasę jego wodoszczelności. Zawsze jednak będzie wsiąkał wodę, dlatego jego zastosowanie w piwniczkach ogrodowych wymaga dodatkowo izolacji zewnętrznej i wewnętrznej.
Jak odpowiednio zabezpieczyć konkretną piwniczkę najlepiej zapytać producenta, zna swój produkt i powinien przekazać, jak prawidłowo zaizolować piwniczkę, żeby spełniała swoją funkcję. Nasiąkanie betonu też jest jego cechą, można to ograniczyć, ale nie wyeliminować. Niestety naturalne osuszanie trwa długo, może dojść do rozwoju pleśni, grzyba i powstania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Nikt przecież nie montuje mechanicznej klimatyzacji, zeby kontrolować temperature wewnątrz, bo to mija się z celem zakupu piwniczki podziemnej.
Nie warto zatem oszczędzać na samym produkcie i izolacji. Ma to szczególne znaczenie jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, pamiętajmy, że ten poziom może być zmienny w zależności od pory roku. Nawet jeśli na działce nie ma wysokich wód gruntowych, ale gleba jest nieprzepuszczalna, np. glina, to zarówno woda opadowa i roztopowa będzie przenikać szczelinami do wykopu, w którym piwnica jest umieszczona. Należy też pamiętać o przygotowaniu odwodnienia wokół piwniczki i tuż przed jej wejściem. Najczęściej stosowane są odwodnienia liniowe, gdzie następnie woda odprowadzana jest do tuneli rozsączających (jeśli grunt na to pozwala) lub do zbiornika. Podobnie jest z piwnicą budowaną samodzielnie.
Piwnica z tworzywa, wykonana jest z polietylenu lub z laminatu poliestrowo- szklanego, wykorzystywanego do produkcji jachtów, czy też śmigieł do elektrowni wiatrowych. W zależności od rodzaju wzmocniona jest wewnątrz metalową ramą. Materiał jest odpowiedni do kontaktu z żywnością. Każda piwniczka jest monolitem, oznacza to, że jest całością bez jakichkolwiek łączeń, co zapewnia jej w 100% wodoszczelność. Nie wymaga dodatkowej izolacji, ani przygotowania odwodnienia, ponieważ jej materiał, konstrukcja i sposób montażu sprawiają, że jest szczelna. Nie ma więc żadnego zagrożenia, że w piwniczce pojawi się długofalowa wilgoć i jej następstwa.
Jak wygląda transport?
Każdy z nas wie, że konstrukcje betonowe są bardzo ciężkie, 9m3 waży około 3 ton, co oznacza, że transport musi odbyć się dużym autem z HDS’ em, który ma odpowiedni udźwig dla takich ciężarów. Kluczowa jest tutaj wielkość auta, czasami zwyczajnie niemożliwe jest wjechanie takiego auta na posesję, a nie można tej piwniczki zostawić gdziekolwiek, ponieważ nie można jej zwyczajnie przesunąć, a jej ponowne przeniesienie wiąże się z ponownym zamówieniem duzego auta. Odbiór piwnicy we własnym zakresie nie wchodzi w grę, no chyba, że ktoś ma „żurawia”.
Piwniczka z polietylenu o pojemności 9m3, to waga 990kg, co oznacza, że dostarczana jest małym dostawczym autem, które nie dewastuje ogrodu. Podczas rozładunku nie potrzebny jest ciężki sprzęt, jest zsuwana z auta. Mozna ją przecunąć, a jej włożenie do wykopu odbywa się za pomocą koparki, która i tak jest na miejscu, bo potrzebna jest do prac montażowych. Można ją odebrać we własnym zakresie, w zależności od rozmiaru czasami wystarczy przyczepka samochodowa.
Co z montażem?
Piwnica betonowa
Kolejny etap to montaż. Piwniczka betonowa dostarczana jest autem z HDS’em i wkładana bezpośrednio do wykopu przygotowanego wcześniej przez Klienta, czasami trzeba wykonać dodatkową płytę fundamentową. Montaż powinien opierać się na wytycznych producenta, łącznie z jej izolacją, o czym wspomniano wyżej. Sprzedawca oprócz dostarczenia i włożenia piwniczki do wykopu czasami świadczy usługę połączenia dwóch części piwnicy. Bardzo trudno jest uzyskać wytyczne dotyczące kolejnych kroków montażu, zazwyczaj klient musi zdecydować we własnym zakresie jak wykonać kolejne etapy instalacji. Od momentu posadowienia piwniczki w wykopie do ukończenia takiej inwestycji zazwyczaj mija dużo czasu, więc jest to opcja dla osób, którzy mają czas.
Piwniczka z tworzywa nigdy nie jest wkładana bezpośrednio do wykopu. Często jej montaż wykonują sami Klienci na podstawie dostarczonej instrukcji. Jeśli występuje grunt gliniasty lub wysokie wody gruntowe zawsze należy zakotwiczyć piwniczkę pasami do gotowej płyty betonowej lub wylewki, która powinna być przygotowana w wykopie. Instrukcja montażu opisana jest krok po kroku w zależności od warunków wodno- gruntowych. Jeśli potrzebna jest ekipa montażowa w Dom i Woda współpracujemy z instalatorami w całej Polsce, którzy wykonują montaże naszych piwniczek od A do Z, zostawiają piwniczkę gotową do użytkowania. Montaż trwa kilka godzin, w skomplikowanych warunkach 1-2 dni.
Niezależnie od rodzaju piwniczki zalecane jest obłożenie górnej części styrodurem w celu zapewnienia lepszej termoizolacji.
Jeśli potrzebujesz montażu, Dom i Woda współpracuje z instalatorami w całej Polsce, którzy wykonują kompleksowe montaże zakupionych u nas produktów. To doświadczeni montażyści, którzy zajmują się również montażem zbiorników na deszczówkę i oczyszczalni, więc ich wiedza i umiejętności są obszerne. Instalator przyjedzie do Ciebie na bezpłatną wizytę, podczas której możesz omówić szczegóły montażu i otrzymasz wycenę usługi od instalatora.
Możesz również dokonać montażu samodzielnie, w razie potrzeby prześlemy instrukcję.
Co mamy w cenie piwniczki?
Ziemianka betonowa
W przypadku piwnic betonowych cena zazwyczaj dotyczy wyłącznie korpusu, często podawana jest w kwocie netto, więc warto o to dopytać. Są też piwnice, które nie mają podłogi, więc trzeba dokładnie przeczytać co zawiera oferta.
Pierwszym dodatkowym kosztem jest transport, który zazwyczaj zależny jest od ilości kilometrów, pamiętajmy, że piwnica dostarczana jest dużym autem z HDS’em, więc koszt jest znaczący.
Do piwnicy betonowej trzeba dokupić drzwi, warto tutaj zweryfikować ich grubość, szczelność, bo to ma wpływ na utrzymanie temperatury i wilgotności, a takze zabezpieczenie pzred gryzoniami. Często dokupowany jest przedsionek, następnie trzeba dokupić schody, poręcz, kanały wentylacyjne i oczywiście wyposażenie: półki, oświetlenie. Tych kilka rzeczy znacząco podnosi koszt piwniczki, więc trzeba to skalkulować przed zakupem.
W przypadku gotowych piwniczek z tworzywa należy doliczyć transport, który zależny jest od ilości kilometrów, małym transportowym autem. Piwniczka dostarczana jest z kompletnym wyposażeniem, już zamontowanym: drzwi/ właz izolowany i szczelny, z możliwością zamknięcia, schody z poręczą, półki, w niektórych modelach są podświetlane półki, oświetlenie LED, podłogę, kanały wentylacyjne z przygotowanym miejscem do ich instalacji, niektóre mają nawet gniazdko elektryczne. Dosłownie po kilku godzinach montażu piwniczka jest gotowa użycia, można wprowadzać się.
Różnicę między piwniczkami stanowi również ich rozmiar, betonowe są często większe, jednak każdy wie w jakim celu ta piwniczka jest mu potrzebna, co chce w niej przechowywać i to do swoich potrzeb należy dopasować rozmiar. Nie jest najważniejsza jej wielkość, ale to co będzie w niej przechowywane i w jaki sposób. Jeżeli ziemianka będzie wykorzystywana, np. na przechowywanie przetworów, to wystarczą nam półki, reszta powierzchni może okazać się niewykorzystana, więc należy przemyśleć co będzie w niej składowane. Od niedawna są w ofercie małe piwniczki ogrodowe z tworzywa 1,2 x1,6 1,4m wydaje się tak niewiele, a jak pochwalił się jeden z Klientów pomieściła 200 słoików.
Ten przykład pokazuje, jak dużo możemy pomieścić w niewielkim pomieszczeniu i spełnia swoją funkcję przechowywania. Poza tym nie każdy ma miejsce w ogrodzie na dużą piwniczkę, a czasami warunki gruntowe decydują o rodzaju piwniczki, który można zaiamontować.
Najczęściej wybierane są dwa modele piwniczki: okrągła śr. 2,5m i w kształcie jajka o średnicy 2,2m, oprócz swojej funkcjonalności są produktami solidnymi, których żywotność określana jest na minimum 50 lat, a dodatkowo mają piękne wnętrze, co oczywiście też jest istotne, bo sprawia, że jest ładnie i miło, co cieszy oko i ma znaczenie.
Jaka będzie Twoja piwniczka?
Większość z nas chce mieć piwniczkę w ogrodzie, jako miejsca do przechowywania, oczywiście najważniejsza jest jej funkcjonalność i niezawodność, bo o to chodzi.
Podziemna piwniczka, to część naszego ogrodu, ale też nasz dodatkowy mały domek, a nawet sekretny pokój. Bez względu na to, co będziemy w niej przechowywać, to miejsce dla nas wyjątkowe.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać piwniczkę Twoich marzeń.
Jeśli masz dodatkowe pytania, chętnie porozmawiamy o Twojej piwniczce. Skontaktuj się z nami.
Tutaj zobaczysz wszystkie rodzaje i rozmiary piwniczek.
Dołącz do naszej Grupy na Facebooku, gdzie rozmawiamy o piwniczkach ogrodowych, montażu, aranżacji. Wymieniamy się doświadczeniem korzystania z piwniczki, pokazujemy jak prezentują się w ogrodzie, na działce: Link do grupy