5,0 Opinie w Google opinie z Google

Zbiornik na deszczówkę, pozwolenie czy zgłoszenie?

Opublikowano dnia 26-10-2020

Poszło! Aż trudno uwierzyć, że 100 milionów złotych przeznaczone na realizację programu MOJA WODA rozeszło się zaledwie w 2 miesiące.
Październik był momentem realizacji inwestycji.
I oto pojawiają się pierwsze schody i pytanie, czy na zbiornik na deszczówkę potrzebujesz pozwolenia lub zgłoszenia?

W poniższym filmie, w pięciu prostych krokach pokazaliśmy, jak z pomocą Dom i Woda uzyskasz dotację na deszczówkę.
Zobacz.

 

Odpowiedź nie jest satysfakcjonująca.

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem. Brak wiedzy może spowodować, że utracisz dotacje. 

 

Enigmatyczność regulaminu MOJA WODA o zgłoszeniach na zbiorniki

 

Regulamin programu MOJA WODA, jak każdy tego typu dokument, podchodzi do zagadnienia dość ogólnie. Enigmatycznie stwierdzono[1] , że: Realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, Beneficjent powinien posiadać właściwe decyzje administracyjne, jeżeli przepisy prawa nakładają konieczność uzyskania takich decyzji, a zastosowane urządzenia i materiały muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim”

Zbiornik podziemny - czy na zbiornik na deszczówkę potrzeba pozwolenia lub zgłoszenia w 2021 r.

 

To, czy na zbiornik na deszczówkę potrzeba osobnego pozwolenia lub zgłoszenia zależy od tego, w którym momencie zagospodarowania nieruchomości jesteś. Jeśli dopiero zacząłeś budowę domu i podziemny zbiornik na deszczówkę jest częścią większej inwestycji, pozwolenie obejmuje wszystkie elementy. Wówczas wystarczy zgłoszenie.

Problem formalny pojawia się dopiero w momencie, gdy zbiornik na wodę będzie dotyczył nieruchomości już zabudowanej. Wówczas odpowiedź na pytanie czy na zbiornik na deszczówkę potrzebujesz  pozwolenia lub zgłoszenia, przyprawić Cię może o wzrost ciśnienia. Czeka Cię wizyta w jednostce nadzoru budowlanego i uzyskanie niezbędnej zgody na zabudowę.

Trudno jest także ocenić, jak długo przyjdzie Ci czekać na pozytywną odpowiedź. Zgodnie z przepisami nadzór ma aż 65 dni [2] na ustosunkowanie się do złożonego wniosku. Dotyczy to głównie domu, garażu itp., jednak nie ma osobnych przepisów regulujących zabudowę urządzeń wodnych.

Podstawa prawna i opłaty

Skąd pomysł, że na budowę podziemnego zbiornika wodnego potrzebne jest pozwolenie, skoro nie potrzeba go nawet na przydomowe szambo? Oczywiscie z analizy prawa budowlanego. Otóż artykuł 29 wymienia te instalacje, które wymagają jedynie zezwolenia. Nie ma tam mowy o zbiornikach na deszczówkę. A to wiąże się z kosztami nawet do 2 000 złotych. 

Co więcej, zgodnie z informacjami, do których dotarł Business Insider, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który odpowiedzialny jest za program MOJA WODA, jest świadomy uwarunkowań prawnych i ich kosztów, jednak nie ma to wpływu na ewentualny wzrost dofinansowania. Ponadto to właśnie program MOJA WODA ujawnił ten problem prawny.  

Pozwolenie wodnoprawne

 

Budując podziemny zbiornik na wodę deszczową, wchodzimy również na niepewny grunt zagadnień wodnoprawnych.  Przepisy nie dają jasnej odpowiedzi, czy na zbiornik na deszczówkę potrzebujesz pozwolenia lub zgłoszenia. Dlatego same jednostki terytorialne mają z tym problem. W ciągu naszego długiego doświadczenia ze sprzedażą i instalacją zbiorników podziemnych nie spotkaliśmy się jeszcze z przypadkiem, w którym operat wodnoprawny przy tego typu inwestycji byłby potrzebny. Jednak asekuracyjnie radzimy zasięgnąć opinii regionalnego zarządu gospodarki wodnej.

 

Zbiornik naziemny - czy na zbiornik na deszczówką potrzebujesz pozwolenia lub zgłoszenia

W tym przypadku sytuacja jest prostsza. I to zdecydowanie. Jego instalacja na powierzchni nie wymaga prac budowlanych ani pozwolenia wodnoprawnego. To jest jedna z przyczyn - poza kosztami samej inwestycji - dlaczego w programie MOJA WODA właśnie to rozwiązanie cieszy się większą popularnością. 

Tymczasem kolejna edycja przed nami. Rząd już zapowiedział nabór wniosków od nowego roku. Dlatego warto przemyśleć, która opcja będzie dla Ciebie lepsza i odpowiednio się do niej przygotować.

Światełko w tunelu?

Cytowany wcześniej Busieness Insider otrzymał jednak oficjalne oświadcznie, w którym Ministerstwo Klimatu zapewnia, że problem rozwiąże się wraz z wejściem w życie tzw. Ustawy antysuszowej. Cytujemy za Busieness Insider: "Ministerstwo Klimatu współpracuje z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w zakresie trwających prac nad przygotowaniem szczegółowych propozycji legislacyjnych w ramach tzw. specustawy antysuszowej. Projekt ustawy przewiduje wyłączenie zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3 od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Minister właściwy do spraw budownictwa bierze także udział w tych pracach".

Cóż, trzymamy kciuki.

________________________
Dołacz do naszych grup na Facebooku, gdzie poruszamy te kwestie:

Zadaj pytanie instalatorom zbiorników na deszczówkę lub oczyszczalni przydomowych: link do grupy
Porozmawiaj o dotacjach, poradach, poprawnych instalacjach: link do tej grupy


Pozostałe wpisy