5,0 Opinie w Google opinie z Google

Dlaczego warto zainwestować w biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Opublikowano dnia 30-09-2021
Dlaczego warto zainwestować w biologiczną oczyszczalnię ścieków

Brak możliwości przyłącza do kanalizacji miejskiej nie jest problemem. Technologia oferuje właścicielom takich działek ciekawe rozwiązania. Tradycyjne szambo to tylko jedno z nich. Obecnie dostępne są małe oczyszczalnie ścieków, które są świetną ekonomiczną i ekologiczną alternatywą. Dzisiaj przedstawimy kilka najistotniejszych powodów, które pokażą, dlaczego warto zainwestować w biologiczną oczyszczalnię ścieków.  

Krótko o zasadzie działania

O ile tradycyjne szambo jedynie zbiera i gromadzi w zbiorniku odpady biologiczne, o tyle zadaniem przydomowej oczyszczalni ścieków jest ich rozkład i filtracja do gruntu.
Proces odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy zachodzi w warunkach beztlenowych, gdzie następuje podział na związki rozpuszczalne w wodzie i sole mineralne. W drugim etapie w warunkach tlenowych klarowne związki są dalej neutralizowane. Powstaje z nich bezpieczny dla środowiska osad, który następnie jest odprowadzany do gruntu, rowu melioracyjnego, albo nawet do rzeki bez zagrożenia ich zanieczyszczenia.  
Dokładny przebieg oczyszczania i filtracji  jest zależny od rodzaju przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków.  

Dlaczego jednak warto na nią postawić?

Powód 1 - Biologiczna oczyszczalnia ścieków to oszczędność

Sama inwestycja jest kosztowniejsza niż tradycyjne szambo. Cena zbiornika wraz z kompletem przyłączy domowej oczyszczalni ścieków dla 4 osób wynosi około 5 000,00 zł, natomiast biologicznej oczyszczalni ścieków może sięgać nawet 10 000-11 000,00 zł. Do tego należy doliczyć dość skomplikowane, specjalistyczne, a zatem drogie prace instalacyjne. Jednak wysokie nakłady na inwestycję zwracają się już po kilku latach użytkowania.
Wszystko za sprawą niemal bezobsługowego działania biologicznej oczyszczalni ścieków.
Szambo opróżniać trzeba nawet 2 razy w miesiącu. Jednorazowy koszt takiej usługi oscyluje w granicach 150-350 zł. W skali miesiąca daje to 300-700 zł, w ciągu roku już 3600-7200 zł.
W przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków częstotliwość ta wynosi raz na 1-1,5 roku.  Koszt eksploatacyjny zamyka się więc w wysokości 200-400 zł rocznie.  
Oszczędności są gigantyczne.

Powód 2 - Aspekt ekologiczny

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to ekologiczna wersja pozbywania się odpadów z domowej kanalizacji. Związki oddawane do gruntu lub rzeki nie zanieczyszczają środowiska.  Co więcej, powstającą ciecz nadosadową można wykorzystać gospodarczo np. do podlewania trawnika, co może być dodatkowym elementem poprawiającym stan wód gruntowych.
Należy pamiętać, że nie nadaje się ona do spożywania.

Powód 3 - Niewielkie rozmiary

Biologiczne oczyszczalnie ścieków przeznaczone do użytkowania domowego są kompaktowe. Różnią się tym od najpopularniejszych i tańszych opcji drenażowych. Zajmują ok. 8m² czyli stosunkowo niewiele w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami tego typu.
Nie są zależne od rodzaju gruntów ani poziomu wód, co jest znacznym ograniczeniem np. w przydomowych oczyszczalniach ścieków z drenażem. Mają więc szersze zastosowanie, są praktyczniejsze i wszechstronniejsze.  

Powód 4 - Biologiczna oczyszczalnia ścieków - funkcjonalność

Urządzenia są właściwie bezobsługowe. W codziennym użytkowaniu wystarczy pamiętać jedynie o odpowiednich biopreparatach z enzymami lipolitycznymi, które rozpuszczają tłuszcze i zapobiegają zapychaniu filtrów i drenażu.
Cena środków jest niewielka. Roczny zapas specjalistycznego produktu dostępnego w Dom i Woda kosztuje nieco ponad 100 zł.  

Dla kogo biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą podłączyć się do kanalizacji miejskiej np. ich działka jest położona zbyt daleko od głównych przyłączy, albo sąsiad nie wyraża zgody na przekop przez jego działkę, jeśli taki jest wymagany.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku możliwości podłączenia do kanalizacji miejskiej, mamy obowiązek to zrobić.  Warto sprawdzić ten element zanim rozpoczniemy inwestycję.  
W Dom i Woda czekamy, by Ci pomóc

Dom i Woda to nie tylko sklep. Jesteśmy specjalistami w ekologicznych rozwiązaniach dla klientów indywidualnych. Znajdziesz u nas fachową, bezpłatną poradę i pomoc w wyborze najlepszej opcji. Przekażemy Ci także dane do doświadczonej firmy instalacyjnej z Twojego regionu, abyś mógł zrealizować inwestycję w możliwie najlepszy sposób.
Co więcej, biologiczne oczyszczalnie ścieków o pojemności do 7,5m³ nie wymagają zgody na budowę, a jedynie zgłoszenie. Nie masz jednak czasu na formalności? Zajmiemy się tym za Ciebie.

Skontaktuj się z nami, dobierzemy odpowiednią oczyszczalnię do Twoich potrzeb.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku, gdzie rozmawiamy o dotacjach, przepisach i montażu oczyszczalni. Dowiesz się dlaczego instalacja oczyszczalni jest opłacalna: https://www.facebook.com/groups/471752017663390/?ref=share_group_link

Galeria

Pozostałe wpisy