5,0 Opinie w Google opinie z Google

Piwnica ziemna i podziemna

Opublikowano dnia 31-07-2020

 

Piękny ogród to taki, który nie tylko świetnie prezentuje się wizualnie ale również taki, który zaprojektowany został w praktyczny sposób. Odpowiednie zagospodarowanie naszego ogrodu to często kłopot dla wielu z nas szczególnie, jeśli mamy do czynienia z ogrodem o małych wymiarach. W takiej sytuacji kluczowym rozwiązaniem może okazać się odpowiednio dobrana do stylu naszego ogrodu piwnica ziemna, którą oferujemy w naszym sklepie zaraz obok takich produktów jak dzbany do ogrodu, kompostownik domowy, zbiorniki na wodę deszczową naziemne, czy też pojemniki na wodę.

 

Przejdź i zobacz ceny i dokładny wygląd piwniczek >>>>


piwnica-ziemianki-ogrodowa-spizarnia-schowek

 

 

Jak wygląda prawidłowa budowa piwnicy ziemnej?

 

Mimo, że kiedyś zdecydowanie częściej można było spotkać tego rodzaju piwnicę, to jednak wciąż bywają one niezastąpione. Największym plusem takiego zastosowania jest fakt, iż niezależnie od pory roku panuje w nich optymalna temperatura, dlatego też jest idealna do przechowywania nie tylko owoców czy warzyw, ale również rozmaitych przetworów. Piwnica ziemianka pozwala na utrzymanie temperatury w wysokości od 4 do 8 stopni Celsjusza, co w domowej piwniczce byłoby raczej niemożliwe. Decydując się więc na takie pomieszczenie jak piwniczka ziemna, przede wszystkim powinniśmy zacząć od lokalizacji.

 

Miejsce dla niej powinno być suche i zacienione. Gdy już mamy to ustalone, przechodzimy do wykopu, który w miejscu ławy fundamentowej powinien być głębszy o 30 cm oraz szerszy od piwniczki. Z kolei jego ściany powinny zostać zabezpieczone przed osuwaniem się za pomocą deskowania. Warto wiedzieć, że dziś mamy do dyspozycji nowoczesne materiały i technologie izolacyjne, które z kolei umożliwiają skuteczne zabezpieczenie ścian przyziemia przed przenikaniem wody, nawet jeśli budujemy je z betonu komórkowego lub pustaków z ceramiki porowatej, czyli z materiałów o dużej higroskopijności. Trzeba również wiedzieć, że do wykonania fundamentów używa się betonu, a przestrzeń pomiędzy ławami wypełnia piaskiem. Ważne jest, aby na tak przygotowanej już podstawie prawidłowo ułożyć warstwę przeciwwilgociową, która później zostanie połączona z izolacją ścian.

 

Zasadniczo cały proces związany z budową takiej piwniczki powinien być przeprowadzony przez odpowiednich specjalistów w tej dziedzinie. Oprócz piwnic w naszym sklepie znaleźć można także zbiornik podziemny na deszczówkę, regulatory przepływu, moduły rozsączające, czy też zbieracz wody. Mimo, iż budowa piwniczki może wydawać się mało skomplikowana, trzeba pamiętać o tym, że zarówno przy projektowaniu jej, jak i późniejszym tworzeniu, należy brać pod uwagę takie czynniki jak np. stabilność gruntu, poziom wód gruntowych, czy też odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe.

 

Wejście do piwniczki zwykle powinno być umieszczone od strony północnej, gdyż takie rozwiązanie zapobiega nagrzewaniu się piwnicy, jednocześnie pozwalając na utrzymanie niższej temperatury wewnątrz. Z kolei otwory wentylacyjne lepiej montować od strony wschodniej, ponieważ większość wiatrów przy naszym usytuowaniu geograficznym wieje z zachodu, a zbyt duża wymiana powietrza ma przełożenie na skoki temperatury wewnątrz pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, że na budowę piwnicy wymagane jest niezwłoczne zgłoszenie robót.

 

To, co jest również istotne to fakt, iż powinniśmy uważać na to, aby nasza piwniczka nie powodowała gromadzenia się wód opadowych na sąsiadujący z nami teren. Pamiętajmy też o tym, że fundament to podstawa, w związku z czym, po wyznaczeniu zarysu piwniczki, należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi i (tak jak zostało wspomniane wcześniej) zrobić wykop na głębokość około dwóch metrów. Nasi eksperci doradzą nie tylko podczas wyboru takiego produktu jak piwniczka w ogrodzie, ale również podpowiedzą jaki właz żeliwny dobrać, czy punkt poboru wody w ogrodzie to dobry pomysł, albo czy instalacja wentylacji mechanicznej rzeczywiście się opłaca oraz jak przebiega budowa szamba ekologicznego.

 

Piwniczka ziemna - zalety

 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zadaniem dzisiejszych piwnic jest głównie zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Jeśli posiadamy różne produkty do ogrodu, czy też produkty spożywcze, których nie możemy pomieścić w naszym mieszkaniu, bądź temperatura naszych pomieszczeń nam na to nie pozwala - wówczas piwnica w ziemi to zdecydowanie świetne rozwiązanie.

 

Trzeba też wiedzieć, że na ziemną piwniczkę można zdecydować się zasadniczo w każdym czasie. Niezależnie więc od tego, czy jesteś przed budową domu, czy też już po, możesz bez problemu podjąć decyzję dotyczącą wybudowania piwniczki. Co ciekawe, piwnica podziemna w ogrodzie może stanowić element architektoniczny, który nada naszemu ogródkowi lub działce wyjątkowy i oryginalny charakter. Jeśli więc to jest Twoim celem, odpowiedni specjalista z pewnością ją stworzy. Natomiast jeżeli preferujesz przeciwne rozwiązanie, czyli chcesz, aby takiej piwniczki nie było widać, wówczas wystarczy, że usytuujemy ją w mniej widocznym miejscu, a w ziemi z kolei (którą przysypane jest sklepienie), wystarczy posadzić ozdobne rośliny, takie jak np. pnącza czy krzewinki.

 

Piwniczki ziemne są połączeniem tradycyjnej idei przechowywania konkretnych produktów z wykorzystaniem naturalnego chłodu, bądź ciepła ziemi i nowoczesnej technologii. Wiemy o tym, że docelową rolą piwniczki jest ochrona naszych przetworów przed nagłymi zmianami temperatury. Optymalna temperatura w zimę powinna wynosić pomiędzy 5 a 8 stopniami Celsjusza.

 

Jeśli lubisz tradycyjne polskie jedzenie, piwniczka może okazać się absolutnie świetnym rozwiązaniem. Trzeba wiedzieć, że często zwykła spiżarnia, czy też klasyczne pomieszczenie gospodarcze nie spełnia określonych warunków (przede wszystkim związanych właśnie z temperaturą). Dlatego też zdecydowanie się na piwniczkę niewątpliwie takie wymagania spełni. Warto też zainteresować się takimi produktami jak kranik ogrodowy lub kran ogrodowy ozdobny, a także pojemnik ozdobny, czy też pojemnik na wode z kranem.

Piwnice ziemianki - co jeszcze warto wiedzieć?

 

Piwniczka w ziemi dziś może zostać wykonana w przeróżnym stylu i formie. W zależności więc od naszych indywidualnych potrzeb i wizji, możemy stworzyć jedyną w swoim rodzaju piwniczkę. Oczywiście w takim przypadku zawsze warto brać pod uwagę to, w jakim stylu urządziliśmy nasz ogród, gdyż piwniczka taka powinna się ciekawie komponować z całością naszej przestrzeni.

 

Jeśli więc zależy nam na nowoczesności - warto zgłosić się do konkretnego specjalisty, który być może podsunie Wam ciekawy pomysł. Zatem jeśli chcemy uzyskać innowacyjny design i estetykę, wówczas warto zainteresować się np. ciekawym wzniesieniem piwniczki, które z kolei może być doskonałym tłem do roślinnej kompozycji, czy chociażby częścią przestrzeni dla naszych dzieci. Nie zapominajmy oczywiście o innych istotnych czynnikach, takich jak np. warstwa ziemi. Trzeba pamiętać także o podstawowych aspektach, o których nierzadko zapominamy.

 

Jednym z nich jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć naszą piwniczkę przed nieproszonymi gryzoniami. Można to zrobić poprzez prawidłową szczelność konstrukcji. Jeśli uzyskamy sterylne i gładkie wnętrze, wówczas pozwoli nam to na łatwą w utrzymaniu czystości piwniczkę. Warto też zainteresować się takim aspektem jak odprowadzenie wody opadowej, a przydać się może też studnia chłonna na deszczówkę, która ułatwi odzyskiwanie wody deszczowej. Jeżeli zależy Ci na innym stylu, takim jak np. drewniany czy skalny - jest to jak najbardziej do zrobienia. W ten sposób dodatkowo możemy urozmaicić ogólny wygląd naszego ogrodu, co z pewnością mocno zapunktuje.

 

Jeśli chodzi o kwestie związane z wykonaniem, pamiętajmy, żeby mieć na uwadze różne szczegóły. W tym celu powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wykop, fundament i posadzkę, ale również na ściany i strop, schody i murki oporowe, nasyp, czy też dach nad schodami i przedsionkiem. Pamiętajmy o tym, że dzisiejsza technologia pozwala nam na wiele ciekawych rozwiązań, dlatego też w przypadku takiej budowli jak piwniczka ziemianka, również istnieją ciekawe propozycje. We współczesnych piwniczkach (w przeciwieństwie do tych, które były budowane kiedyś) stosuje się najczęściej beton, wylewany na miejscu, bądź też w formie bloczków. Jeśli chodzi o ogólną estetykę wnętrza, pamiętajmy o tym, aby zabezpieczyć trwale naszą piwniczkę przed wilgocią, gdyż trzeba uważać na poziom wód gruntowych.

 

Budując piwniczkę zagłębioną w ziemi (gdzie warstwa ziemi ma bardzo duży wpływ na całokształt tejże budowy), trzeba mieć na uwadze również techniczne rozwiązania na zewnątrz, które będą chronić nasze produkty przed wodą. Zatem jeśli rozważasz tego typu rozwiązanie, zachęcamy do współpracy z nami. Zależy nam na ogólnym dobru naszych Klientów i uzyskanej satysfakcji.

 

Warto zawsze pamiętać o tym, że zanim odpowiedni fachowcy zaczną budować nam taką piwniczkę, najpierw należy ustalić różne szczegóły w celu prawidłowej budowy piwniczki. Czasami jedno nieporozumienie może poskutkować dużym rozczarowaniem, dlatego też warto przejść przez dokładną i szczegółową konsultację. Zdecydowanie się na materiał wodoszczelny, który pełni rolę zarówno konstrukcyjną jak i izolacyjną, to bez wątpienia świetny sposób na zapewnienie ochrony piwnicy przed wilgocią, a także wspomnianą już wcześniej wodą gruntową. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, zapraszamy do skontaktowania się z nami! Pomożemy dobrać filtr zewnętrzny oraz wiadro 70l. Sprawdź też jaka jest na zbiornik 1000l cena i rura do deszczówki cena. Zobacz też jaka geokrata komórkowa oraz zbiornik deszczówka będzie odpowiedni dla Ciebie.


Galeria

Pozostałe wpisy