5,0 Opinie w Google opinie z Google

Piwnica ogrodowa - przygotuj idealne miejsce na weki

Opublikowano dnia 18-06-2021
Piwnica ogrodowa - przygotuj idealne miejsce na weki

Kompot z wiśni w środku zimy, ogórki kiszone, papryka konserwowa, czy gruszki w occie - to tylko kilka przykładów tradycyjnych produktów spożywczych, którymi zajadamy się, gdy za oknem wieje, leje lub pada śnieg.  Weki stanowią ważny punkt w tradycyjnej kuchni polskiej, a przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Właśnie zbliża się lato. Czas obfitości w warzywa i owoce, a także sezon na słoiki. Jeśli do tej pory przed ich robieniem powstrzymywał Cię brak miejsca, teraz możesz pozbyć się tej wymówki. Piwnica ogrodowa jest świetnym rozwiązaniem, które przechowa  zapasy na zimę dla całej rodziny.  Zobacz, dlaczego warto w nią zainwestować.

Piwnica ogrodowa - rozwiązanie dla nowoczesnych

Wiele współczesnych domów budowanych jest w sposób ekonomiczny. To z kolei często wyklucza ich podpiwniczenie, gdyż dodatkowe fundamenty podwyższają koszt stanu surowego o około 30-40%.
Piwnic ie mają także te posesje, w których zaplanowana zabudowę mieszkalną do 35m2, na którą nie wymagane jest pozwolenie. Taki budynek ze względów formalno-prawnych nie może jej mieć.

Wszystkie te rozwiązania, niezwykle ekonomiczne i praktyczne, w miarę upływu czasu okazują się problematyczne. Brakuje bowiem miejsca na sprzęty i urządzenia domowe, na rzeczy, które może kiedyś się przydadzą i na weki, do których z czasem się przekonujemy. Tymczasem nawet chłodne spiżarnie domowe nie są optymalne do przechowywania produktów spożywczych. Powietrze ogrzewa się tam naturalnie ciepłem domu, a podwyższona temperatura sprzyja psuciu się zakonserwowanych produktów.
Co więcej, zazwyczaj tego typu spiżarni są niewielkimi pomieszczeniami, w których zmieści się niewiele, a weki wypierane są zazwyczaj np.  przez urządzenia ogrodowe, rolki, hulajnogi itp., na które poza sezonem trzeba znaleźć się miejsce. 

Piwnice ogrodowe weszły na rynek właśnie jako odpowiedź na zapotrzebowanie tych wszystkich klientów szukających dodatkowego miejsca do przechowywania. Samodzielne spiżarnie świetnie rozwiązują problemy właścicieli niepodpiwniczonych domów. 

Piwnica ogrodowa - praktyka i estetyka w jednym tykę ogrodu

Ogromną jej zaletą jest możliwość ukrycia w ziemi, co praktycznie nie narusza struktury zielonego otoczenia domu. Jeśli chcesz, aby piwnica ogrodowa była całkowicie niewidoczna, wybierz tę z wejściem od góry. Polecamy Ci np.  dostępną w Dom i Woda nowoczesną spiżarnię o wielkości 4m³. W tego typu propozycjach cała konstrukcja “zanurzona” jest w gruncie, a na zewnątrz widoczne są jedynie drzwiczki. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla niewielkich nieruchomości, a także dla miejsc, w których bawią się dzieci. Zasypana piwnica ogrodowa nie zabiera im przestrzeni do harców, jest bezpieczna i odizolowana. Sprawdzi się także na mniejszych działkach.

Natomiast przy większej nieruchomości można zdecydować się na rozwiązania z wejściem z przodu np. Nowoczesna piwnica ogrodowa 9m3 lub ziemianka ogrodowa 6,5m3. W obu tych propozycjach drzwi umieszczone są pod ukosem, a spiżarnie ogrodowe zakopane są w ziemi jedynie częściowo. Nad ich górną częścią tworzy się nasyp z ziemi, który również może stanowić ciekawy element architektury zieleni. Wystarczy zamiast ziemi, posadzić na nim kwiaty, aby zyskać piękny klomb rabatkowy.

Spiżarnia do ogrodu - chłód idealny dla weków

Piwnice ogrodowe zakopane w ziemi utrzymują niską temperaturę latem i jesienią, kiedy je zapełniamy. Jednocześnie warstwa gruntu nie dopuszcza do nadmiernego wychłodzenia wnętrza podczas zimowych mrozów. Dzięki temu możemy mieć pewność optymalnych warunków dla weków, które powinny być przechowywane w temperaturze ok. 10-15⁰C.
Co więcej, wnętrza spiżarni ogrodowych dostępnych w Dom i Woda są dokładnie przemyślane. Posiadają bezpieczne i stabilne schodki prowadzące do środka, a także półki rozmieszczone w sposób ergonomiczny. Zapewnia to maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i dużo miejsca do przechowywania słoików, puszek, czy skrzynek z zapasem ziemniaków. Zwiększa też komfort użytkowania

Piwnica ogrodowa - o czym jeszcze musisz wiedzieć

Przy zakupie i podjęciu decyzji o instalacji spiżarni należy pamiętać, że wymagane jest pozwolenie na budowę uzyskiwane we właściwym administracyjnie urzędzie. Piwnica ogrodowa jest traktowana jako miejsce przechowywania żywności, stąd ten wymóg. 
Ponadto konstrukcja powinna być zakopana w miejscu, w którym nie gromadzą się wody opadowe, co również należy wziąć pod uwagę przy planowaniu tego typu rozwiązań.

Jeśli przekonaliśmy Cię do tej praktycznej i estetycznej konstrukcji i interesują Cię szczegóły, skontaktuj się z nami.
W Dom i Woda służymy fachową, bezpłatną poradą.Zaproponujemy Ci piwnice ogrodowe dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości budżetowych, a także wykonamy kompleksową usługę montażu. Dzięki temu jeszcze tego lata będziesz zrobisz zimowe zapasy.
 
 

Galeria

Pozostałe wpisy