5,0 Opinie w Google opinie z Google

Budujesz dom, kupiłeś działkę? Zainstaluj zbiornik na deszczówkę zanim posiejesz trawę

Opublikowano dnia 11-08-2021

Gromadzenie deszczówki cieszy się coraz większą popularnością. Piękne zbiorniki naziemne na wodę opadową potrafią być ozdobą każdego ogrodu, a podziemne dają niesamowite oszczędności w domowym budżecie. Jednak ich instalacja musi być przemyślana. Dzisiaj przedstawiamy krótki poradnik inwestora, który odpowie na pytania, kiedy najlepiej zainstalować zbiornik na deszczówkę i dlaczego właśnie wtedy.  
Naziemny zbiornik na wodę deszczową - dowolność montażu
Te produkty cieszą się ogromnym powodzeniem. W ciągu ostatnich 3 lat ich sprzedaż znacznie wzrosła. Wpływ na to mają z pewnością programy lokalne dofinansowujące inwestycje małej retencji oraz rządowe przedsięwzięcie - Moja Woda, o którym pisaliśmy już wielokrotnie. Wysokość dotacji na poziomie kilku tysięcy złotych jest wystarczająca na tego typu rozwiązania.
Drugą przyczyną ich popularności jest też łatwość instalacji. Zbiorniki naziemne na wodę deszczową można montować właściwie przez większą część roku - od wiosny do późnej jesieni i jest to przedsięwzięcie bezproblemowe. Każdy jest w stanie wykonać przyłącze samodzielnie .  
Takie estetyczne rozwiązania, jak np.

Zbiornik na deszczówkę RUSTYKALNA BECZKA 500l
Zbiornik na deszczówkę KOLUMNA 500l

są świetną alternatywą, która pozwala gromadzić cenną wodę bogatą w minerały. Można ją wykorzystać do podlewania kwiatów, mycia samochodu, czy porządków wokół domu.
Przejdźmy więc do drugiej opcji, nieco bardziej skomplikowanej

Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę -  kiedy jest najlepszy czas na  to przedsięwzięcie?

Jeśli kupiłeś działkę w stanie surowym i właśnie przymierzasz się do budowy domu, to jest właśnie idealny moment na zaplanowanie systemu małej retencji.
Kwestią dominującą są warunki formalne. Podziemny zbiornik na wodę deszczową wymaga zgody urzędu miejskiego. Jeśli dopiero składasz wniosek o pozwolenie na budowę domu, system będzie częścią większej inwestycji i wymagane jest jedynie zezwolenie. A to oznacza mniej dokumentacji, redukcję kosztów i szybszą realizację inwestycji.  

Jeśli na działce jest już lokal mieszkalny, sytuacja się komplikuje, gdyż budowa zbiornika na deszczówkę wymaga osobnego pozwolenia. Zatem czeka Cię wizyta w urzędzie i długi czas oczekiwania. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: “Zbiornik na deszczówkę: pozwolenie, czy zgłoszenie”. Zachęcamy do przeczytania.
Jednak instalacja podziemnego zbiornika na wodę opadową w konkretnym terminie ma też swoje praktyczne uzasadnienie (nie tylko formalne).

Zainstaluj  podziemny zbiornik na deszczówkę zanim posiejesz trawę i posadzisz kwiaty. W przeciwnym razie narazisz się na straty i dodatkowe wydatki, co podwyższy koszt inwestycji.
Pamiętaj, że to przedsięwzięcie wymaga prac instalacyjnych z użyciem koparki, która uszkodzi teren nie tylko w miejscu wykopu.
Co więcej, pozostanie Ci  znaczna ilość ziemi, którą będziesz musiał zagospodarować. Gdy trawnik nie będzie jeszcze  posiany, możesz ją rozłożyć równomiernie na całej powierzchni działki lub zaprojektować atrakcyjne i dekoracyjne klomby rabatkowe.  
Instalacja przeprowadzona w pierwszej kolejności pozwoli Ci też optymalnie zaplanować wykorzystanie deszczówki.  Podziemny zbiornik na wodę opadową daje dużo większe możliwości niż jego naziemna wersja. Deszczówka jest idealny także do spłukiwania toalety, czy prania w pralce.
Jednak można również zintegrować pojemnik z systemem zraszającym. Wymaga to przemyślanych działań i dobrego rozplanowania elementów natryskowych, aby optymalnie wykorzystać powstałe w ten sposób możliwości. Jeśli nie ma klombów, a trawnik nie zachwyca zielenią, inwestycja nie grozi zniszczeniem dotychczasowych osiągnięć.
Pamiętaj o fachowcach.

Ostatnia rada - nie bierz instalatorów z przypadku. Montaż zbiorników podziemnych wymaga specjalistycznej wiedzy. Trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów - od rodzaju produktu, po grunt i ukształtowanie terenu.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją, w DOM i WODA mamy nie tylko bogatą ofertę ekologicznych rozwiązań dla domu i ogrodu. Dysponujemy również odpowiednią wiedzą,
skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz bezpłatnej porady. Mamy również sieć kontaktów z firmami instalacyjnymi z terenu całej Polski. Dzięki temu nie będziesz szukał po omacku.
Zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Galeria

Pozostałe wpisy