5,0 Opinie w Google opinie z Google

12 najczęściej zadawanych pytań o Program Dotacji Moja Woda 2022

Opublikowano dnia 28-01-2021
DOM I WODA - MOJA WODA 2022


Program Moja Woda 2022 - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem naboru wniosku


Wielu właścicieli nieruchomości wygląda kolejnej edycji rządowego programu Moja Woda, który w swojej pierwszej odsłonie w 2020 r. odniósł spektakularny sukces. Styczeń minął, a właściciele nie mają wiążących informacji, kiedy rusza nabór wniosków. Tymczasem wiosna - czas tego typu inwestycji w domkach i na działkach - zbliża się wielkimi krokami. Dlatego dzisiaj przybliżymy nieco najważniejsze zagadnienia z pierwszej edycji tak, aby wszyscy, którzy czekają na uruchomienie programu Moja Woda 2022, mogli już przygotować się do tego, co ich czeka. 


Program Moja Woda 2022 - obecna sytuacja


Ministerstwo Klimatu i Środowiska już we wrześniu 2020 r. zapowiedziało, że z początkiem nowego roku program Moja Woda ruszy ponownie. Nadal możemy znaleźć oficjalne oświadczenie ministra Michała Kurtyki, który obiecuje, że ostateczna pula dotacji będzie podobna do tej wykorzystanej w pierwszej odsłonie przedsięwzięcia. Środki wynosiły początkowo 100 mln złotych, jednak ostatecznie podwyższono je do ponad 114 mln złotych. 


Styczeń mamy już za sobą. Staraliśmy się dla Was sprawdzić, kiedy program Moja Woda 2021 ruszy pełną parą. Nie udało się jednak uzyskać wiążących informacji. Jedynie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zamieścił oświadczenie, że nastąpi to w pierwszym kwartale.
Jak tylko poznamy datę składania wniosków w 2022r, poinformujemy Was o tym.


W oczekiwaniu na rozpoczęcie przyjmowania wniosków w programie Moja Woda 2022  zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje z pierwszej edycji. 


Przedmiot i kwota dofinansowania w programie Moja Woda


1.       Jaką była kwota dofinansowania w programie Moja Woda?
Wnioskodawca mógł otrzymać zwrot 80% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5000 zł. Wysokość dotacji w programie Moja Woda była jednakowa dla wszystkich rodzajów rozwiązań małej retencji objętych programem. Zgodnie z zapowiedziami Ministra Klimatu w tym roku będzie to taka sama wartość. 


2.       Jakie inwestycje wspierała Moja Woda?
Program obejmował zakup i montaż urządzeń, których zadaniem jest gromadzenie i zagospodarowywanie wód opadowych i roztopowych oraz rozwiązywanie problemów obniżonej retencji na nieruchomościach indywidualnych. Dotacje przyznawane były zatem na:
l  zbiorniki wodne naziemne i podziemne o pojemności minimum 2m3 - w pierwszym przypadku, gdzie zainteresowanych było najwięcej, początkowo pojawił się problem właśnie z tą wielkością. Po słowach krytyki zmieniono regulamin - ostatecznie w przypadku zbiorników wodnych naziemnych dotacja była przyznawana na te o pojemności 2 m3 z tym, że wnioskodawca mógł zainstalować dwa po 1m3.  Ten wymóg prawdopodobnie zostanie utrzymany
l  tunele i skrzynki rozsączające wraz z systemem doprowadzania i odprowadzania wody
l  oczka wodne
l  elementy do nawadniania lub innego wykorzystania wody opadowej - do datacji wliczane zatem być powinny np. pompy doprowadzające wodę opadową do kanalizacji, czy zraszacze. Jednak z informacji od naszych klientów wiemy, że w poszczególnych regionach podchodzono do tego w inny sposób. Dlatego przy nowej edycji programu Moja Woda zalecamy konsultację z odpowiednim Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.3.       Co obejmowały koszty kwalifikowane w programie Moja Woda?


Dotacja obejmowała zakup i montaż w/w urządzeń, a także prace niezbędne do przeprowadzenia instalacji np. w przypadku podziemnych zbiorników retencyjnych było to wynajęcie koparki, odwodnienie terenu itp.
Podstawą do rozliczania były faktury za wykonane usługi. Natomiast w przypadku prac instalacyjnych wykonanych samodzielnie, co ma często miejsce przy naziemnych zbiornikach, robocizna nie była liczona jako koszty kwalifikowane w programie Moja Woda.


4.       Czy przygotowanie budynku tj. orynnowanie było kosztem kwalifikowanym w programie Moja Woda?
Nie, zgodnie z regulaminem budynek powinien być już przygotowany do zbierania wody z dachu. 


5.       Czy dotacja dotyczyła też urządzeń, które zbierały wodę także z budynków gospodarczych?
Tak, chociaż warunkiem było istnienie domu mieszkalnego na terenie posesji.


6.       Do kogo skierowany jest program Moja Woda?
Jego zadaniem jest wspieranie małej retencji, wnioskodawcami mogą być zatem jedynie osoby fizyczne - właściciele lub współwłaściciele nieruchomości z domem mieszkalnym jednorodzinnym.


Z programu Moja Woda nie mogą skorzystać więc osoby prawne, spółki, samorządy i szkoły, wspólnoty mieszkaniowe.


Program Moja Woda - wnioski i rozliczenie


1.       Czy wniosek na dotację w programie Moja Woda dotyczył tylko budynków zamieszkałych, czy dopiero w budowie. 
Dofinansowanie dotyczyło jednych i drugich. Jednak warunkiem otrzymania wsparcia było przedstawienie w rozliczeniu końcowym pozwolenia na użytkowanie nowego domu.


2.       Gdzie należało złożyć wniosek?
Wnioski zbierały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty musiały być złożone w formie elektronicznej poprzez portale Funduszy.


3.       Jaki był czas rozpatrywania wniosków w programie Moja Woda?
Zwyczajowo było to około 1-2 miesiące. Po tym czasie wnioskodawca otrzymywał pisemną decyzję o akceptacji/odrzuceniu wniosku lub wezwanie do uzupełnienia/poprawy dokumentów.


4.       Czy podpisywana była umowa?
Decyzja akceptująca wniosek była jednocześnie umową i na jej podstawie wraz z rozliczeniem końcowym wypłacane były i są środki. 


5.       Jak wyglądało rozliczenie?


Po zakończeniu inwestycji wnioskodawca składał za pośrednictwem portalu:


l  faktury zakupu
l  faktury usługi instalacji
l  faktury wynajęcia koparki i wszelkich prac koniecznych do przeprowadzenia inwestycji
l  dokumentację zdjęciową najlepiej obrazującą każdy etap inwestycji
l  pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego - jeśli był to budynek nowy
l  oświadczenie o samodzielnie przeprowadzonej instalacji - jeśli tak wykonany był montaż.
l  protokół odbioru instalacji podpisany przez zewnętrzną firmę, która przeprowadzała montaż - istotne jest, że protokół odbioru nie mógł być wystawiony wcześniej niż data złożenia wniosku.
 
6.       Jaki jest czas wypłaty środków z programu Moja Woda?
Wypłata deklarowana były na 6 miesięcy od startu programu, jednak np. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienił regulamin i wydłużył ten czas na 12 miesięcy.
 
Jako firma sprzedająca i montująca podziemne i naziemne zbiorniki na wody opadowe piszemy również wnioski o dofinansowanie do deszczówki, kliknij w link i kup wniosek, a my go poprawnie przygotujemy.

Zaglądaj na naszego bloga, będziemy informować Cię na bieżąco o aktualizacjach, zmianach w programie MOJA WODA 2022r.

Galeria

Pozostałe wpisy