5,0 Opinie w Google opinie z Google

Ekologiczny ogród w przedszkolu i szkole

Opublikowano dnia 21-03-2023

Jak wykorzystać ogród w edukacji ekologicznej dzieci przedszkolnych i w szkołach podstawowych

Świadomość ekologiczna Polaków zmienia się z roku na rok. Jednak proces następuje bardzo powoli, gdyż wymaga gruntownej modyfikacji myślenia. Edukacja ekologiczna dzieci jest warunkiem koniecznym, aby stworzyć społeczeństwo świadome rzeczywistości. Ukształtuje w nich także przyzwyczajenia, które zahamują degradację zielonego otoczenia i pomogą w jego odbudowie. Rolę współczesnych coachów powinni pełnić nie tylko rodzice, ale także wychowawcy przedszkolni i nauczyciele.


Świadomość ekologiczna Polaków


Zgodnie z raportem Badania świadomości i zachowań mieszkańców Polski sfinansowanego przez
NFOŚiGW wynika, że wiedza o stanie środowiska naturalnego i wyzwaniach, z którymi musimy się zmierzyć, jest znacznie lepsza niż jeszcze kilka lat temu.  Ponad połowa - 52% - badanych w październiku 2020 r. stwierdziła, że jest to dziedzina, w której mamy najwięcej problemów do rozwiązania. Wielu z nich wskazuje konieczność prowadzenia kampanii informacyjnych w społeczeństwie.

Jednak taką  edukacją ekologiczną należy objąć nie tylko dorosłych, ale w szczególności dzieci. Najważniejsze jest uświadomienie im, jak można dołożyć cegiełkę do ratowania planety we własnym domu i ogrodzie.

To naprawdę nie jest takie trudne.


Ekologiczny ogród oczami dziecka

Otoczenie domu, przedszkola czy szkoły, to nieprzebrana skarbnica możliwości wprowadzenia ekologicznych nawyków. Daje odpowiednią przestrzeń do instalacji urządzeń ograniczających zużycie wody, a także takich, które minimalizują zatrucie gleby chemikaliami.

Zobaczy tylko!


Zbiorniki na wodę deszczową — praktyka, oszczędność i ozdoba

Najmłodsi powinny mieć świadomość, jak bezcenna jest woda. Susza daje nam się we znaki. Opad atmosferyczny zmienił swój charakter na gwałtowny i nieprzewidywalny. Ulewy nie zasilają gruntu w wodę, a jedynie wypłukują z niej cenne związki mineralne. Regularnych, delikatnych deszczy jest jak na lekarstwo. Pokrywa śnieżna „po kolana” jest natomiast rzadkością.

Wszystkie te elementy sprawiają, że obecnie to WODA JEST NAJDROŻSZYM SUROWCEM na ziemi. My, jako dorośli powinniśmy, nauczyć dzieci szacunku do niej.


Pomagają w tym zwykłe — na pierwszy rzut oka — zbiorniki
na wodę opadową.  

Nadziemne, ale też ozdobne zbiorniki na deszczówkę są nie tylko funkcjonalne, ale także ozdobne. Dzieci naszych klientów zachwycają się ciekawymi opcjami przypominającymi pień drzewa np. zbiornik na deszczówkę kora250 l, które pięknie wpisują się w każde otoczenie. Jednak obecnie można dopasować takie rozwiązania zarówno do ogrodów bardziej klasycznych, jak i nowoczesnych. Bajecznie kolorowe opcje np. zbiornik na deszczówkę w kolorze lawendowym 280 l zachwycają milusińskich, którzy uwielbiają otaczać się radosnymi barwami.

Opcje z rabatami np. zbiornik na deszczówkę donica fala lub pobularny zbiornik Beczka Rustykalna są też świetnym pomysłem na pierwszy, mini ogródek dla dzieci. W tej roli mogą sprawdzić się również w przedszkolach. Instalacja ich przy budynku stworzy kunsztowne miejsce dla kolorowych kwiatów. Będą one nie tylko ozdobą, ale także formą nauki najmłodszych odpowiedzialności i dbania o roślinny.



Tymczasem w
podziemnych zbiornikach na wodę deszczową niezwykle istotna jest ich wielofunkcyjność. To szeroka gama rozwiązań, które dopasować można zarówno do domów, jak i do firm, budynków biurowych oraz instytucji typu urzędy, przedszkola czy szkoły. Istnieją bowiem opcje takie jak Water Garden ze zbiornikiem mogącym pomieścić nawet 10 000 litrów bezcennej deszczówki


Przy nowoczesnych systemach zgromadzony opad można wykorzystać nie tylko do podlewania kwiatków, trawnika, czy mycia kostki. Woda jest miękka. System filtrów doskonale ją oczyszcza. To pozwala na zastosowanie deszczówki w toalecie, a nawet w pralce. Takie informacje z pewnością zaskoczą najmłodszych.



Zbiorniki na wodę deszczową
są warte rozważenia, tym bardziej że od kilku lat pojawiają się możliwości dofinansowań, więc warto sprawdzić w swoim regionie na jaką dotację możemy liczyć lub zgłosić się do Dom i Woda, gdzie dodatkowo doradzimy w wyborze.


Kompostowniki — sposób na odpady bio

Owoce i warzywa można wykorzystać w całości. Nie jemy oczywiście skórek, czy ogryzków. Nie oznacza to, że muszą one trafić na wysypisko. Podobnie jak liście drzew, czy resztki jedzenia.

Lepszym miejscem dla nich są przydomowe kompostowniki.

Dzieci z pewnością zaskoczy fakt, że resztki produktów spożywczych przekształcają się w cenny, naturalny nawóz, który sprawi, że ich miniogródki oczarują każdego. Taki materiał biologiczny jest pozbawiony chemikaliów. Nie niszczy gleby i nie zatruwa wód gruntowych. Uzyskujemy zatem zdrowy nawóz i możemy wyhodować na nim zdrowe warzywa i owoce. To pokaże naszym najmłodszym jak powstaje zdrowe jedzenie w domowym czy też przedszkolnym lub szkolnym ogródku jedzenie.

Oczywiście do podlewania naszych upraw wykorzystamy to co spadło nam z nieba, czyli deszczówkę.

 

Właściwe postępowanie w ogrodzie oraz dobre nawyki w domu zmienią myślenie dzieci i przyszłość naszej planety.

 


Galeria

Pozostałe wpisy