Moja Woda - odbierz dotację do 6000zł. Sprawdź.

5,0 Opinie w GoogleSprawdź oceny naszych Klientów

Wentylacja z rekuperacją powietrza w domu

Sortuj według:
1
1

Co to jest rekuperacja?



Osoby decydujące się na postawienie domu od podstaw, często nie są świadomi, jak istotnym elementem będzie zapewnienie prawidłowej wentylacji w budynku. Chodzi tu głównie o zapewnienie systemu rekuperacji. Bardzo ważne jest by mieć świadomość jakie mogą czekać nas konsekwencje w sytuacji, gdy jej zabraknie. Przede wszystkim dobrze też posiadać wiedzę o tym, jak nieskuteczna jest tradycyjna praktyka stosowana w przypadku wentylowania pomieszczeń. System wentylacji mechanicznej jest konieczny, ponieważ podejmując decyzję o wybudowaniu nowoczesnego i przy tym szczelnego domu, stawiamy sobie swego rodzaju termos. Wentylacja grawitacyjna nie zadziała, jeśli dom wyposażony będzie w grubą warstwę ocieplenia czy energooszczędną płytę fundamentową. Wentylacja mechaniczna z rekuperacja wydaje się więc w tym przypadku niezbędna.

Rekuparacja znana jest również jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła koszt której zależny jest przede wszystkim od producenta. Tradycyjny przykład wentylacji grawitacyjnej oparty jest na ciągu, czyli regularnym zasysaniu powietrza, które wypuszczane jest przez kominy. Posiada to jednak wiele wad, gdyż narażamy się wówczas na spore straty ciepła w pomieszczeniach oraz nieusuwanie wilgoci, która pojawi się w domu. Decydując się na rekuperację, którą przedstawia się jako wentylację mechaniczną należy pamiętać, że dotyczy ona przepływu powietrza, za wytwarzanie którego odpowiedzialna jest maszyna, czyli urządzenie lepiej znane jako rekuperator powietrza. Rekuperator w domu pozwala kontrolować ruch jaki robi powietrze nawiewane oraz gatunek powietrza usuwanego, a także umożliwia ograniczenie strat ciepła, powietrza nagrzanego ale jednocześnie brudnego.

Podsumowując wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna to po prostu system, który odpowiada za wymiany brudnego powietrza, wykorzystanego w mieszkaniu na zupełnie czyste oraz świeże. Temu procesowi towarzyszy również odzyskiwanie pewnej części ciepła, które zostało wcześniej przez domowników zgromadzone. Jest to proces polegający na odzyskiwaniu energii z zużytego powietrza w pomieszczeniach przy pomocy właśnie wyżej wspomnianego urządzenia, którym jest rekurperator. Tego typu wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pozwala dostarczyć świeże przefiltrowane powietrze z zewnątrz, jednocześnie pomagając w pozbyciu się usuwanego powietrza. Dbanie o świeże powietrze jest równie ważne jak odzysk wody deszczowej, czy też zbieranie deszczówki.

Jak działa rekuperacja?



O tym jakie są koszty rekuperacji podyskutujemy trochę niżej. Rekuperacja co to jest i jak działa to kwestia, która obecnie dużo bardziej nas interesuje. Przede wszystkim zanim zdecydujemy się na systemy rekuperacji, istotny będzie odpowiedni dobór rekuperatora. Na pytanie jak dobrać rekuperator również odpowiemy nieco później. Wróćmy do głównego tematu obecnego akapitu. Rekupertor bez wątpienia uznać można za centralę rekuperacji, wyposażony w wymiennik, który służy do procesu, jakim jest jest odzysk ciepła. Rekupurator umożliwia wyciąganie powietrza w dwóch kierunkach na raz. Pierwszy z nich to strumień powietrza do budynku, który zaciągany jest z zewnątrz. Drugie to strumienie powietrza usuwanego, czyli brudnego i wilgotnego.

Istotny jest tutaj z pewnością fakt, że te dwa strumienie powietrza wywiewanego spotykają się ze sobą, ale co najważniejsze nie dochodzi do ich pomieszania. Spowodowane jest to tym, że każdy z nich płynie osobnym kanalikiem w instalacji wentylacyjnej jaką bez wątpienia jest rekuparator. Dzięki temu brudne oraz ciepłe powietrze przechodzi przez tak zwany wymiennik ciepła oraz pozostawia w nim ciepło, a czyste oraz zimne powietrze nawiewane z zewnątrz budynku pozwala przejąć to ciepło ponownie. Wewnątrz rekuperatora znajdują się wentylacyjne kanały, które często mają różnych rozmiarów średnice. Dzięki nim droga świeżego powietrza rozprowadzona jest po całym domu, jednocześnie dochodzi do wypchnięcia na zewnątrz brudnego powietrza.

Wentylacja z rekuperacja jest to więc nie tylko umożliwienie podgrzewania świeżego powietrza nawiewanego i wywiewanego w naszym domu. Pozwala ona również oczyścić przepływ powietrza z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, co bez dwóch zdań pozwala uzyskać sporą przewagę nad klasycznym otwieraniem okien. Instalacja wentylacji mechanicznej umożliwi również ochronę przed sąsiadami, którzy do palenia w piecu korzystają z kiepskiej jakości produktów. Filtry w jakie wyposażona jest rekupuracja, umożliwiają przepuszczenie do domu wyłącznie czystego powietrza. Na naszej stronie można znaleźć nie tylko cały osprzęt związany z rekuperacją, ale również takie akcesoria jak dzbany ogrodowe, hydrant ogrodowy, kranik ogrodowy, a także skrzynka poboru wody.

Co to jest rekuperator?



Panujące wysokie koszty ogrzewania na polskim rynku w głównej mierze uzależnione są od strat ciepła, które spowodowane są używaniem instalacji wentylacji mechanicznej. Ciepłe powietrze zostaje wówczas usuwane, a jego miejsce zajmuje powietrze świeże, które jest zimne i należy je dodatkowo ogrzać. Do tego wymagane jest wykorzystanie energii elektrycznej. W przypadku wielu ocieplonych w prawidłowy sposób domów, około połowa otrzymywanego ciepła służy głównie do tego celu. Wentylacja z rekuperacją jest więc świetnym sposobem na to, by to wszystko zmienić.

Zastanawiając się jaki rekuperator wybrać, warto pamiętać, że jest to urządzenie, które daje możliwość zmniejszenia straty ciepła spowodowanego wentylacją pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pozwala ogrzewać powietrze, które napływa do domu za pomocą ciepła wywiewanego powietrza z naszego domu. Krótko mówiąc najlepsze rekuperatory pozwalają odzyskać ciepło z centrali wentylacyjnej. Odpowiadając na pytanie rekuperator co to jest, trzeba głównie podkreślić, że jest to urządzenie, które służy do podgrzewania świeżego powietrza przypływającego do mieszkania. Tak właśnie wygląda w przypadku urządzenia jakim jest rekuperator zasada działania. Korzystanie z tego typu systemu wentylacji mechanicznej jest świetnym wyborem, jeśli interesuje nas dobry wymiennik ciepła do domu jednorodzinnego. W tego typu domach warto również pomyśleć o zamontowaniu takich systemów jak zbiornik na deszczówkę naziemny lub zbiorniki podziemne, a także studzienka rozsączająca oraz filtr do deszczówki.

Rekuperator czy warto i jak zainstalować?



Wentylacja z rekuperatorem to bez wątpienia system, który dużo łatwiej zamontować w domu świeżo budowanym niż już wykończonym. Systemy wentylacji mechanicznej wymagają bowiem od użytkownika konieczności doprowadzenia odpowiednich przewodów, do miejsc przez które transportowane jest nawiewane oraz wywiewane powietrze. Jedyne jakie posiada rekuperacja wady to z pewnością przewody, które posiadają średnicę o długości do nawet kilkunastu centymetrów w połączeniu z izolacją. Ciężko byłoby więc je ukryć w dostępnych zakamarkach pomieszczenia. Jeśli chcemy uniknąć oszpecenia wnętrza, przewody najlepiej zabudować, co wiąże się z problematycznymi pracami remontowymi.

W przypadku instalacji takiej jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena uzależniona będzie od skomplikowania planu domu oraz bezpośrednio od firmy świadczącej tego typu usługi. Akcja wentylacja rekuperacja w naszym domu powinna zostać połączona z całościowym remontem pomieszczeń. Gdy już się na to zdecydujemy i dokonamy wyboru, jaka wentylacja w domu ma występować, to zyskamy spory komfort w postaci kierowania wentylacją oraz dużo wyższą jakość powietrza. Pozwoli to również pomniejszyć koszty zużycia energii w porównaniu do sytuacji, gdy w mieszkaniu zamontowana jest grawitacyjna wentylacja.

Wentylacja z odzyskiem ciepła fakty i mity w Sieci



Jednym z mitów dotyczącym mechanicznej wentylacji jest to, że jest ona bardzo hałaśliwa. Trzeba pamiętać, że jeśli instalacja założona została w sposób prawidłowy, to nie ma możliwości by wytwarzała dokuczliwy hałas. Istotnie urządzenie pracuje przez cały czas, ale jeśli kanały zostaną odpowiednio wytłumione, to sam rekuperator nie będzie generował hałaśliwych dźwięków. Śmiało więc można zdecydować się na system rekuperacji, a także sprawdzić pełną ofertę naszego sklepu i zdecydować się na dekoracyjne zbiorniki na deszczówkę, regulator przepływu wody, albo na zbiornik na wodę 1000l.

Jak dobrac rekuperator do oszczędzania energii elektrycznej?



Jeżeli rekuperator jaki wybierzemy do naszego domu z rekuperacją ma mieć wpływ na oszczędzanie energii, to niezwykle ważnym parametrem, ma który warto zwrócić uwagę będzie sprawność odzysku ciepła. Najwyższy poziom uzyskuje ta centrala wentylacyjna, w której korzysta się z przeciwprądowego wymiennika ciepła. Gdy chcemy kupić tani rekuperator, wówczas stosuje się w nich gruntowy wymiennik ciepła krzyżowy, który charakteryzuje się o wiele prostszą budową i zdecydowanie niższą sprawnością. Można również spotkać także wymiennik entalpiczny, który pozwala odzyskiwać z usuwanego powietrza nie tylko ciepło, ale również wilgoć. Sprawność rekuperatora jest istotna przy okazji implementowania całej instalacji.

Efektywność jaką ma nam zapewnić najlepszy rekuperator, jest zależna nie tylko od sprawności wymiennika ciepła, ale również kilku innych czynników. Jednym z nich jest energochłonność, w którą wyposażone są zamontowane w nim wentylatory. Równie ważny będzie sposób, w który zadbano o to, aby wymiennik ciepła nie został zablokowany przez marznące skropliny. Istotne będą również wszystkie właściwości dotyczące filtrów powietrza oraz to w jakie funkcjonalności wyposażony jest układ automatycznego sterowania. Dobrą funkcjonalnością będzie również system zmiany ustawień. Pozwoli on kontrolować prawidłowy przepływ powietrza. Warto również zadbać o wodę w domu, dlatego polecamy sprawdzić takie produkty jak beczka na deszczówkę z rynny, pojemnik z kranikiem, albo zbiornik na deszczówkę 3000l.

Co to jest wymiennik ciepła?



Umieszczony wewnątrz rekuperatora wymiennik ciepła, niezwykle często nazywany jest również urządzeniem właściwym. Jego budowa oraz rozmiar mogą być różnorodne. Wymienniki ciepła w zależności od producenta różnić się mogą między sobą także materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Zazwyczaj na rynku spotkać możne ta wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, miedzi lub specjalnego papieru impregnowanego. Jednak dla konsumenta największe znaczenie powinny mieć parametry dotyczące przepływu powietrza, sprawności odzysku ciepła, a także straty ciśnienia. Wymiennik ciepła umieszczony jest w rekuperatorze pomiędzy wentylatorami wywiewnymi oraz nawiewnymi. Istotne jest by całe przetransportowane powietrze przypłynęło przez niego, gdyż to umożliwi wymianę energii pomiędzy strumieniami.

Obecnie na rynku najbardziej popularne są trzy gatunki wymienników ciepła. Jednym z nich jest wymiennik przeciwprądowy, który wyposażony jest w kanały nawiewne oraz wywiewne ułożone w sposób równoległy. W przeciwnych kierunkach przypływają nimi strumienie powietrza. Dzięki temu poziom sprawności odzyskiwanego ciepła może sięgnąć powyżej 90%. Tego typu wymiennik posiada również wady, a jedną z nich bez wątpienia jest trudność w jego oczyszczaniu. Nie wpływa to jednak znacząco na fakt, że obecnie jest to najpopularniejszy wśród klientów typ wymienników.

Kolejnym rodzajem będzie krzyżowy wymiennik. Wyposażony jest on w kanały wywiewne i nawiewne, które ustawione są do siebie prostopadle. Ich sprawność określa się maksymalnie na siedemdziesiąt procent. Warto jednak zaznaczyć, że są bardzo łatwe do czyszczenia, a także bardzo tanie i nie są trudne do zbudowania. Niska sprawność sprawiła, że chociaż mają bardzo korzystną cenę, to tracą na popularności. Trzeci i zarazem ostatni typ to wymiennik obrotowy. Ma on budowę walca, a kanały umieszczone wewnątrz, są równoległe do jego osi. Istnieje również możliwość wprawienia go w ruch.

Dzięki tej funkcjonalności za pomocą tych samych kanałów transportowane są strumienie powietrza usuwanego oraz świeżego. W rezultacie zasada funkcjonowania tego rodzaju wymiennika jest zdecydowanie inna niż dwóch wymienionych wcześniej. Pozwala on osiągnąć sprawność na poziomie 90% i jest absolutnie odporny na oszronienie, nawet gdy ma do czynienia z bardzo niskimi temperaturami. Nie powinien dziwić więc fakt, że jest on najbardziej popularny wśród klientów ze Skandynawii. Wyposażona w tego typu wymiennik wentylacja mechaniczna posiada wady, a jedną z nich z pewnością jest duże ryzyko awarii silnika, który odpowiada za obracanie walca. Dużym minusem jest bez wątpienia również skłonność wymiennika do delikatnego mieszania obu strumieni powietrza.

Rekuperacja czy warto? Wentylacja mechaniczna wady i zalety



W wielu polskich domach jednorodzinnych nadal stosuje się najłatwiejszy z dostępnych system wentylacji, gdzie wymiana powietrza przebiega za pomocą siły wyporu wytworzonej naturalnie. Największymi zaletami tego sposobu są koszt wytworzenia oraz prostota wykonania. Nie jest on wyposażony w mechanizmy, które mogą ulec zniszczeniu. Nie posiada on także urządzeń, których zasilanie wymaga skorzystania z energii elektrycznej. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest większy, a sam system jest o wiele bardziej skomplikowany. Wśród klientów jeśli chodzi o instalację jaką jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opinie są dobre.

W przypadku instalacji jaką jest rekuperacja forum użytkowników podkreśla zadowolenie z niebywałego komfortu, który zapewniany jest m in dzięki regularnej wymianie konkretnej ilości powietrza w domu bez brania pod uwagę panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Wentylacja mechaniczna opinie użytkowników zwłaszcza te pozytywne otrzymuje również za świetnie funkcjonujący efekt chłodzenia wszystkich pomieszczeń letnią porą, co zawdzięcza wykorzystaniu dodatkowego wymiennika ciepła. Zastanawiając się nad wentylacja mechaniczna czy warto z niej skorzystać, powyższe zalety powinny pomóc w podjęciu prawidłowej decyzji. Z pewnością jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła.

Należy pamiętać jednak, że atrakcyjność stosowania tego typu systemu wynika głównie z rekuperacj, co oznacza pozyskiwanie ciepła z usuwanego z pomieszczeń powietrza. Pozwala to w dużej mierze zmniejszyć koszty ogrzewania. To bez wątpienia wyróżnia rekuperacje od klasycznie stosowanych grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych. Ma to z pewnością wpływ na to, że wentylacja nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła na stałe zagościła przy budowaniu domów, które mają zapewniać oszczędzanie energii. Ekologia w domu to nie tylko oszczędzanie energii, to również dbanie o mniejsze zużycie wody, w czym może pomóc domowa oczyszczalnia ścieków, a także kompostownik z beczki, które są świetnymi sposobami na wprowadzenie do domu ekologicznych rozwiązań.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna cena na rynku?



Istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie usługę przygotowania projektu instalacji rekuperacji. Często zapewniają oni jej ułożenie, montaż, a także regulację całego systemu. Za usługę typu wentylacja z odzyskiem ciepła cena wahać się w może w granicach od 14. do nawet 25. tysięcy złotych. Jest to w głównej mierze uzależnione od sterowania, a także materiału z jakiego zostaną wykonane kanały wentylacyjne. W przypadku inwestycji, jaką bez wątpienia jest rekuperacja koszty zależeć będą również od projektu naszego budynku.

Na tej podstawie inżynier obliczy zapotrzebowanie na świeże powietrze w konkretnych pomieszczeniach, a następnie dopasuje rekuperator koszty którego na rynku wahają się w przedziale od 4. do 6. tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że cały ten proces jest o wiele bardziej zagmatwany, gdyż głównie zależy od tego jaką architekturę posiada dany budynek i wymaga optymalnego doboru instalacji, którego należy dokonać po konsultacji z firmą zajmującą się montowaniem instalacji. Wielu użytkowników zgodnie uważa, że to jaki generuje wentylacja mechaniczna koszt uznaje się za główne wady rekuperacji.

Mini rekuperator opinie użytkowników



Ścienna rekuperacja domu ma funkcjonalności bardzo zbliżone do jednostki pełnowymiarowej. Na tego typu rekupator mówi się mini, ponieważ jest dużo mniejszy, a także nie wymagana jest w jego przypadku instalacja. Ścienny rekuperator montowany jest wewnątrz ściany danego pokoju. Powietrze napływające jest ogrzewane za pomocą wypływającego z mieszkania ciepłego strumienia. Ta wymiana zachodzi wewnątrz dwóch osobnych kanałów, co sprawia, że nie mamy do czynienia z pomieszaniem się obu mas. Skorzystanie tylko z jednego urządzenia pomoże znacznie poprawić wymianę powietrza w wybranym pomieszczeniu. Jeśli klient chce zagwarantować sobie komfortową wentylację na obszarze całego domu, wówczas wymagane będzie wykorzystanie kilku urządzeń tego typu.

W jaki sposób działa pokojowa rekuperacja powietrza?



To urządzenie nawiewno-wywiewne zbudowane jest z części podstawowej, która wyposażona jest w dwa wentylatory, kilka filtrów oraz wymiennik ciepła. Całość zabudowana jest materiałem wykonanym z PCV. Sam rekuperator zazwyczaj wyposażony jest w regulator transformatorowy, który odpowiada za jego zasilanie. Wewnątrz urządzenia zamontowane są boczne kratki, zajmujące się czerpaniem powietrza powracającego, a więc zużytego. Obie części, a więc zewnętrzna oraz wewnętrzna wyposażone są w kratki umożliwiające wlot i wylot, a także specjalistyczne filtry powietrza.

Wentylacja mechaniczna z klimatyzacją - na czym polega?



Tego typu rozwiązanie polega na tym, że rozprowadza się instalację kanałów, które odpowiedzialne są za dostarczanie powietrza do oraz z pomieszczeń. Zazwyczaj te kanały posiadają o wiele większe średnice, niż te z którymi mamy do czynienia w przypadku wentylacyjnej instalacji. Wpływ na to mają przede wszystkim ogromne ilości powietrza, które jest potrzebne do usuwania nadmiaru ciepła. Można tutaj posłużyć się przykładem, a więc weźmy pod lupę budynek powierzchni około dwu metrów kwadratowych. Jeśli zdecydujemy się na usunięcie ciepła, którego moc oscyluje w granic 5. kW, należy wówczas doprowadzić oraz usunąć z pomieszczenia sporą ilość powietrza.

Warto pamiętać, by tego typu procesu nie realizować przy pomocy całkowicie świeżego powietrza z zewnątrz. Spowodowane jest to tym, że urządzenia odpowiedzialne za chłodzenie powinno mieć przynajmniej dwa razy większą moc. Zastosowana w tym przypadku rekurperacja pozwoli co prawda częściowo schłodzić zewnętrzne powietrze, jednak wymagać będzie zastosowania centrali o dużo większej wydajności. Wtedy klient ma do czynienia z wydajnością o wiele wyższą niż w przypadku wentylacyjnych celów. Najbardziej optymalny układ to dobrej jakości rekuperator połączony z klimatyzatorem kanałowym, który wyposażony jest w częściową recyrkulację. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy zestaw zalet, które płyną z rekuperacji oraz klimatyzacji.

W naszym sklepie można znaleźć również i rozwiązania związane z wodą. Kupisz nie tylko zwykłe ogrodowe wiadro z woda czy też skrzynki rozsaczajace lub właz żeliwny kwadratowy. Nasi eksperci z miłą chęcią pomogą również w takich kwestiach jak studnia chłonna obliczenia i montaż, a także mała retencja dofinansowanie oraz, która geomata będzie najlepszym rozwiązaniem dla terenu na Twojej działce. Dlatego jeśli woda z deszczówki interesuje Cię tak samo jak rekuperacja, zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą naszego sklepu.