dotacja, dofinansowanie, deszczówka, program moja woda,
5,0 Opinie w Google opinie z Google

Dofinansowania -program Moja Woda

Opublikowano dnia 10-06-2020

Program Moja Woda - co warto wiedzieć?


100 mln złotych dla właścicieli domków jednorodzinnych na łapanie deszczówki - jesteś chętny ma dofinansowanie do nawadniania? Prezydent Andrzej Duda wraz z Ministrem Klimatu ogłosili właśnie nowy program priorytetowy walki z suszą o nazwie “Moja Woda”. Jego celem jest wsparcie budowy zbiorników do gromadzenia wody deszczowej oraz instalacja systemów retencyjnych w gospodarstwach domowych. Inicjatywa przewiduje wykorzystanie 100 mln złotych w ciągu 4 najbliższych lat.

Zainteresowany?

Od 1 lipca 2020 ruszył nabór wniosków w ramach programu, dlatego warto założyć konto w portalu beneficjenta i sprawdzić zasady programu programu priorytetowego Moja Woda. Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Moja Woda pozwala na wykorzystanie zasobów wody opadowej oraz wód roztopowych na terenie nieruchomości, dlatego warto przesłać wypełniony formularz wniosku w terminie naboru. Jest to możliwe w wersji elektronicznej poprzez portal beneficjenta, dostępny na stronach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oto kilka przydatnych wskazówek:

Kto może liczyć na dofinansowanie w programie “Moja Woda”?

Możesz ubiegać się o wsparcie, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Jeśli nieruchomość posiada więcej niż jednego właściciela, tylko jeden z nich może wystąpić o dotację za zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zgoda pomiędzy właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości jest niezbędna. Warto pamiętać, że decydując się na skorzystanie z programu priorytetowego Moja Woda, inwestycja widniejąca na wniosku może być przedmiotem innego dofinansowania. Można składać dotacje jednocześnie do dwóch programów na dofinansowanie deszczówki, ale nie można przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych. Czyli pobierając np. 80% kwoty na dotację z programu Moja Woda, można 20% odzyskać z innych dofinansowań przeznaczonych na ten cel i organizowanych np. przez Biura Ochrony Środowiska.
Do tego, aby móc skorzystać z dofinansowania Moja Woda, trzeba pamiętać, że trzeba być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Oczywiście nie oznacza to, że przewody odprowadzające wody opadowe lub roztopowe albo inne elementy do nawadniania muszą zostać zamontowane na tym budynku, ponieważ może to być równie dobrze budynek gospodarczy.

Jakie inwestycje obejmuje program priorytetowy Moja Woda?


Możesz ubiegać się o dofinansowanie zakupu i instalacji:

● naziemnych i podziemnych zbiorników wodnych
● oczek wodnych
● systemów retencyjnych i rozsączeniowych
● systemów odprowadzających wodę deszczową

Jeśli potrzebujesz systemu nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody deszczowej, albo może chcesz zainstalować przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien do zbiornika nadziemnego podziemnego otwartego lub zamkniętego, warto dowiedzieć się więcej na temat naboru wniosków. Formularze wniosków dostępne są w wersji elektronicznej, więc od 1 lipca ruszył nabór wniosków online w portalu beneficjenta, gdzie można znaleźć plik PDF wniosku oraz go wypełnić.

Ile wynosi dofinansowanie z programu Moja Woda?

Każde gospodarstwo może skorzystać z dofinansowania tylko raz. Otrzymasz 80% kosztów, które musiałeś ponieść, ale nie więcej niż 5 000 złotych na zakupy, które zostaną zrobione po 1 czerwca 2020r. Oznacza to, że Ministerstwo chce w ten sposób wesprzeć około 20 000 inwestycji. Dlatego warto sprawdzić na stronach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy dostępny jest nabór ciągły wniosków i skorzystać z portalu beneficjenta. W ramach programu Moja Woda można sfinansować uruchomienie instalacji do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody opadowej, zakupić zbiornik retencyjny oraz akcesoria odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien wpustów do zbiornika nadziemnego podziemnego otwartego lub zamkniętego szczelnego.

Wniosek na dofinansowanie na deszczówkę - kiedy i gdzie złożyć?

Program Moja Woda to przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Prezydent, Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie ścisła współpraca Funduszu Ochrony Śr odowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie umożliwi sprawną koordynację programu w danych regionach.

Gdzie jest dostępny formularz na dotację do deszczówki z programu Moja Woda ?

Formularz wniosku jest dostępny na stronach oddziałów WFOŚiGW po zalogowaniu się do portalu beneficjenta.
Procedura naboru wniosków ruszyła 1 lipca 2020 r. Staramy się śledzić i informować na bieżąco na temat zmian.

Wrocław

Jak się okazuje, dofinansowanie na deszczówkę jest niczym świeże bułeczki i bardzo szybko znika. Przykładem może być Wrocław, który podobne inicjatywy przeprowadza już kilka lat.
Tymczasem w tym roku pula przeznaczona na wsparcie wykorzystana została zaledwie w ciągu miesiąca! Nic w tym dziwnego, ponieważ jeśli ktoś chce na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem zamontować szereg sprzętów pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych, jak na przykład zbiornik retencyjny lub montaż wpustów do zbiornika nadziemnego, w ramach programu Moja Woda może otrzymać znaczny zwrot (nawet do 80% kosztów).

Pokombinuj, żebyś nie stracił. Nie namawiamy na wstrzymywanie się z decyzją, bo im szybciej, tym lepiej. Zachęcamy Cię jednak do przeanalizowania programów w Twoim regionie, żebyś dostał możliwie jak największą dotację do swojego zbiornika zamkniętego szczelnego lub infiltracyjnego, albo też innego sprzętu zbierającego wody opadowe, za który można otrzymać zwrot w ramach programu.

Bielsko-Biała

Najlepszy będzie przykład: Jeśli jesteś mieszkańcem Bielska-Białej, obecnie możesz liczyć na wsparcie z Urzędu Miasta w wysokości do 1000 zł w przypadku instalacji naziemnego zbiornika o pojemności co najmniej 300 litrów na wody opadowe lub roztopowe. Dodając do tego dofinansowanie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego Moja Woda, można otrzymać zwrot wydatków do 5 000 zł na zakup montaż i uruchomienie instalacji na terenie nieruchomości.

Warto jednak pamiętać, że Urząd Miasta zwróci Ci pełną kwotę (do 1000 zł), a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze Cię w 80%. Planując zakup np. zbiornika nadziemnego podziemnego otwartego lub zamkniętego szczelnego lub infiltracyjnego warto więc rozważyć dofinansowanie i jak najszybciej sprawdzić czy taki program priorytetowy jest dostępny w Twojej okolicy oraz dostarczyć wypełniony formularz PDF wniosku.

Po co komu ta deszczówka?

Wiesz, że w gospodarstwie domowym blisko 50% wody wykorzystywane jest w celach użytkowych takich jak mycie samochodu, podlewania trawników, kwiatów, czy mycia narzędzi ogrodniczych. To właśnie takie prace windują Twoje rachunki w górę. Zupełnie niepotrzebnie.

Dlaczego?

Czynności te możesz swobodnie wykonać przy użyciu wody opadowej, wykorzystując zbiorniki do wody infiltracyjne. Jest ona wtedy przefiltrowana, czysta i gotowa do użycia. Wody opadowe zebrane w odpowiednich zbiornikach pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych są najbardziej opłacalną i do tego ekologiczną inwestycją. Co więcej: Taką wodę wykorzystać można nawet w pralce i do spuszczania wody w toalecie. Istnieje wiele sposobów innego wykorzystania zatrzymanej wody opadowej, więc warto zastanowić się nad jej zbieraniem.

Co zyskasz na końcu?

● Zazdrość sąsiadów, gdy deszcz nie pozostawi po sobie śladu kałuży wokół domu
● Westchnienia zachwytu znajomych, gdy nawet podczas suszy będziesz miał bujny ogród i soczystą zieleń ogródka - bo w końcu podlewasz deszczówką
● Radość z nowego telewizora, który kupisz z oszczędności. Z odpowiednim zbiornikiem na wodę opadową Twoje rachunki mogą być mniejsze nawet o 50%. A to, co zostanie, możesz wydać na co chcesz (nie tylko na telewizor).

Czy chcesz skorzystać z przygotowania wniosków o dofinansowanie do deszczówki ?

Oferujemy pomoc w przygotowaniu wniosków, inaczej mówiąc zrobimy wszystko za Ciebie.

Koszt przygotowania wniosku:

dla osób fizycznych to 150 zł brutto

dla przedsiębiorstw, wspólnot, stowarzyszeń i fundacji - 399 zł netto

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zachęcamy do skontaktowania się z osobą przygotowującą wnioski o dofinansowanie po przygotowaniu oferty produktowej od Dom i Woda.
Pomożemy w przygotowaniu odpowiedniego wniosku (nie tylko jeśli chodzi o program Woda).
Możemy też wyjaśnić jak wygląda prawo wodne zmiany jakie nastąpiły oraz przekażemy najważniejsze informacje o wodzie.

Po opłceniu wniosku w koszcie 150 zł można skontaktowac się z naszą specjalistką ds. dotacji Anną tel. 664 664 999


Czy interesuje Cię bezpłatna pomoc przy doborze zbiorników na deszczówkę ?

W sprawie bezpłatnego doboru wielkości zbiorników do powierzchni dachu i oszacowania wstępnych kosztów instalacji oraz montażu prosimy o przesłanie w pierwszej kolejności odpowiedzi na poniższe kwestie.
Proszę pisać na bok@domiwoda.pl

  w tytule wiadomości proszę podać rodzaj inwestycji, imię i nazwisko i miejscowość, np. „Zapytanie - zestaw podziemny - p. Jan Kowalski, Żabia Wola”
●  proszę o podanie powierzchni dachu z jakiej będzie zbierana deszczówka
●  proszę powiedzieć jaka jest orientacyjna powierzchnia do podlewania
●  proszę o informacje ile jest rur spustowych
●  prośba o informacje jaki grunt jest w miejscu instalacji zbiorników
●  przepuszczalny czy nieprzepuszczalny (piaszczysty czy gliniasty)
●  wysokość wód gruntowych jeżeli jest znana
  kontaktowy numer telefonu

Odpowiedzi na powyższe pytania proszę wysyłać na bok@domiwoda.pl

Na podstawie w/w danych przygotujemy Państwu dobór zbiornika podziemnego wraz z pompą, skrzynką i wężem ogrodowym do podlewania ogrodu lub systemem rozsączania wody do gruntu. Pomożemy też dobrać odpowiedni zbiornik retencyjny, przewody odprowadzające wody opadowe, najważniejsze elementy do nawadniania oraz systemy nawadniania lub innego wykorzystania wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Dobieramy też pojemność zbiorników naziemnych do powierzchni dachu w przeliczeniu na rurę spustową. Szacunkowe dane o kosztach produktów i montażu otrzymają Państwo po przesłaniu w/w danych (dane o szacunkowych kosztach należy podać we wniosku o dotację).

Gdy otrzymają Państwo odpowiedź można skontaktować się z naszym ekspertem pod poniższym emailem w sprawie doboru zbiorników lub ewentualnego umówienia na spotkanie z instalatorem zbiorników na deszczówkę: bok@domiwoda.plNajczęściej zadawane pytania:

Jaką datę rozpoczęcia powinien zawierać wypełniony formularz wniosku?

Należy pamiętać, że data nie może być wcześniejsza niż 01.06.2020. Jeśli realizacja zadania już została rozpoczęta, najlepiej wpisać datę pierwszej faktury, o ile mieści się w terminie. Jeśli nie zostały jeszcze podjęte żadne działania, najlepiej będzie umieścić planowaną datę rozpoczęcia (nie późniejsza niż 1 miesiąc od dnia złożenia wniosku). Warto pamiętać, że na wniosku uznaje się datę wpływu pisma, więc trzeba pilnować, żeby formularze wniosków w wersji elektronicznej w portalu beneficjenta nie zostały złożone zbyt późno.

Czy w ramach programu Moja Woda można sfinansować zakup montaż i uruchomienie instalacji, która zbiera wody opadowe lub roztopowe na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem?

Do dofinansowania kwalifikują się elementy do nawadniania i przewody do rynien wpustów do zbiornika nadziemnego, przez które wody opadowe zebrane z rynien mogą przepływać. Jednak same rynny nie podlegają dofinansowaniu, co trzeba brać pod uwagę podczas składania wniosku.

Czy mogę kupić więcej małych zbiorników poniżej 2 m3?

Program priorytetowy obejmuje jedynie zbiorniki o pojemności minimum 2 m3, jednak w przypadku zbiorników naziemnych zamkniętych można zakupić 2 sztuki po minimum 1 m3. Jednak w innych przypadkach nie ma takiej możliwości, żeby kupić kilka mniejszych zbiorników i zsumować ich pojemności. Sprawdź pojemnik na wodę 2 m3 lub zbiornik 1 m3. Identyczna sytuacja z pojemnością zbiorników minimum 2 m3 dotyczy również takich produktów jak zbiorniki podziemne zamknięte, szczelne.

Jaka jest górna granica pojemności zbiorników objętych programem?

Jak się okazuje, nie ma górnej granicy pojemności, więc obojętnie czy np. zbiornik infiltracyjny będzie mieścił się w dolnej granicy 2 m3, czy też będzie znacznie większy. Dlatego pilnować należy jedynie tego, żeby zbiornik posiadał minimalną przewidywaną pojemność, ponieważ ustawa wodna nie przewiduje mniejszych objętości.

Czy instalacja zbiornika dotyczy jedynie budynków mieszkalnych?

Na nieruchomości objętej przedsięwzięciem musi znajdować się budynek mieszkalny jednorodzinny, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że budynki gospodarcze lub garaże nie mogą mieć zamontowanej instalacji. Obojętnie czy wody zebrane z rynien wpustów będą pochodzić z innego budynku niż mieszkalny, ważne, żeby znajdowały się one na terenie podanej nieruchomości. Wody opadowe i roztopowe w nowym prawie wodnym, tak ja przewiduje ten program wodno środowiskowy kraju, muszą być zbierane na posesji z budynkiem mieszkalnym, aby z zasobów wody mogło być wykorzystane w gospodarstwie domowym.

Kiedy następuje wypłata środków?

Ważna jest data złożenia wniosku, ponieważ zadanie nie może być zakończone na dzień składania tego wniosku. Więc datę złożenia wniosku uznaje się za rozpoczęcie inwestycji lub wypełniony formularz wniosku został złożony w trakcie wykonywania zadania. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby wniosek złożyć jeszcze przed albo w trakcie realizacji zadania. Na szczęście portal beneficjenta działa całą dobę, żeby każdy mógł zdążyć w terminie naboru. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zostanie zawarta umowa. To właśnie na jej podstawie są przeprowadzane rozliczenia. Potrzeba jest dokumentacja w postaci faktur, oświadczeń, dokumentacji fotograficznej, a także druk zapotrzebowania wypełniony według wzoru. Dopiero po weryfikacji następuje przelanie środków na podany rachunek bankowy.

Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku?

Jest spore zainteresowanie projektem, więc od daty złożenia wniosku, szczególnie w pierwszych dniach naboru, trzeba będzie poczekać około 1-2 miesięcy aż formularze wniosków zostaną rozpatrzone. Każda osoba składająca wniosek powinna również otrzymać pismo z informacją, czy wniosek o dofinansowanie na zagospodarowanie wód opadowych został rozpatrzony pozytywnie, czy też negatywnie.

Czy program obejmuje domy w trakcie budowy?

Tak, takie budynki również są brane pod uwagę, jednak muszą one już posiadać orynnowanie dachu i być w końcowych etapach budowy. Do rozliczenia potrzebne będzie potwierdzenie uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a dokumenty do rozliczenia należy przedstawić po około 3 miesiącach po otrzymaniu pozytywnej decyzji dotyczącej wniosku. Tym razem również datę złożenia wniosku uznaje się jako najważniejszą, więc trzeba na tę kwestię uważać.

Galeria

Pozostałe wpisy