5,0 Opinie w Google opinie z Google

Gmina Nadarzyn dofinansowuje kratki drogowo-parkingowe. Gdzie i kiedy warto zamontować kratki trawnikowe?

Opublikowano dnia 20-06-2022

Jeszcze przez 2 tygodnie można składać wnioski na dofinansowanie na instalację systemów małej retencji Nadarzyn 2022. Obok zbiorników na deszczówkę, studni chłonnych, tuneli i skrzynek rozsączających władze miasta zdecydowały się objąć dotacją także kratki drogowo-parkingowe. Dzisiaj przedstawiamy ich największe zalety. Pokażemy też, jak najlepiej stosować kratki plastikowe wokół domu, by stworzyć ekologiczne otoczenie i wprowadzić oszczędności do budżetu.

Czym jest kratka parkingowa?

Jest to ażurowa kratka wykonana z tworzywa sztucznego. Dostępna jest w grubościach 3-5 cm. To ten parametr w głównej mierze warunkuje jej wytrzymałość. Najgrubsze opcje są przeznaczone do miejsc o intensywnej eksploatacji głównie przy fabrykach i instytucjach. Można zastosować je również w celu stabilizacji terenu przydomowego parkingu.

W pozostałych strefach ogrodu wystarczą cieńsze kratki drogowo-parkingowe, które również są nieco tańsze. Stosując je, zmniejszasz koszt inwestycji.

Kratkę plastikową układa się na oczyszczonym terenie, a następnie wypełnia wybranym kruszywem. Zazwyczaj jest to tłuczeń lub gres. Jest on najlepszy do wytyczania ścieżek i dróg dojazdowych.

Często klienci na wypełnienie kratek drogowych wybierają trawę. Jest to rozwiązanie idealne w przypadku organizacji terenów zielonych.

Zalety plastikowych kratek trawnikowych

Kratki parkingowe cieszą się coraz większą popularnością. Sięgają po nie nie tylko właściciele większych posesji, jak firmy, fabryki i inne obiekty przemysłowe. Stanowią także atrakcyjną alternatywę dla wszystkich osób chcących zadbać o środowisko w domowym zaciszu.

Co wpisujemy na listę zalet kratek plastikowych na parkingi?

l  Kratki ogrodowe są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Dobrze znoszą wilgoć. Dopasowane są do naszego klimatu, w którym dobowe różnice temperatur sięgają kilkunastu stopni, a roczne dochodzą do 40⁰C.

l  Są wytrzymałe na obciążenie. Nie kruszą się, nie pękają i nie łamią nawet pod naciskiem załadowanego tira.

l  Kratki drogowo-parkingowe stabilizują podłoże na pagórkach i wzniesieniach. Przy dużych opadach zmniejszają ryzyko podmywania gruntu. Są świetną alternatywą aranżacji terenów zielonych przy drogach i trasach szybkiego ruchu.

l  Nie zaburzają ekosystemu. W przeciwieństwie do kostki brukowej przepuszczają wodę, co zwiększa retencję wód gruntowych, zapobiega suszy, poprawia lokalną gospodarkę wodną. 

l  Kratki ogrodowe nie zmniejszają powierzchni biologicznie czynnej posesji, czym różnią się od asfaltowych, betonowych i brukowych rozwiązań. Dzięki temu dają możliwości znacznej redukcji wysokości podatku od zabetonowania.

l  Są wielofunkcyjne.

l  Kratki parkingowo-drogowe są estetyczne. Nie trzeba ich czyścić, by zachowały estetyczny wygląd.

l  Przestrzenie w ażurowych kratkach parkingowych są optymalnych rozmiarów. Nie utknie w nich obcas, a także stopa, więc nie ma zagrożenia upadkiem i uszkodzeniem ciał (lub cennego, ulubionego obuwia).

Gdzie instalować plastikowe kratki drogowo-parkingowe wokół domu?

Jeszcze do niedawna po kratki parkingowe sięgały przede wszystkim przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Teraz widzimy wzrost zainteresowania także wśród klientów indywidualnych, zwłaszcza że kratki ogrodowe w domu mają wszechstronne zastosowania.

Gdzie układać plastikowe kratki ogrodowe wokół domu?

l  Kratka drogowa sprawdzi się jako ścieżka doprowadzająca do wejścia. Tutaj warto ją wyłożyć kruszywem. Polecamy opcje w kolorze białym lub srebrzystoszarym, które zwiększają estetykę wykończenia. Część elementów można uzupełnić trawą i stworzyć ciekawy wzór zwiększający atrakcyjność drogi. Zewnętrzne krawędzie kratek parkingowych możesz również obsadzić drobną, niską roślinnością, która potęguje efekt. 

l  Plastikowe kratki do ogrodu sprawdzą się jako alternatywa dla betonu na drodze dojazdowej i przydomowym parkingu. Nawet te cieńsze wytrzymają nacisk aut właścicieli i ich gości.

l  Kratki parkingowe są świetne do organizacji przestrzeni ogrodu. Wytyczysz nimi ścieżki. Dlatego sprawdzają się na większych posesjach. W tym wypadku kratki ogrodowe warto wypełnić jasnym kruszywem, które wyróżni się na tle roślinności. 

l  Kratki ogrodowe posłużą Ci do aranżacji przestrzeni zielonych. Świetnie wyglądają ułożone tuż przy ścianie domu i wypełnione mało rozpiętymi krzaczkami. Ułatwiają kontrolę ich wzrostu i utrzymanie zaplanowanego kształtu nasadzeń. Wypełnienie przestrzeni między roślinami białym kruszywem daje estetyczny i elegancki kontrast. W takich miejscach kratka trawnikowa ogranicza również rozprzestrzenianie się chwastów.

l  Kratki parkingowe zastosujesz także wokół większych drzew jako stabilizację terenu. Możesz je wówczas wypełnić nie tylko trawą, ale także drobną korą, która wygląda naturalnie i estetycznie.

Nic dziwnego więc, że Gmina Nadarzyn zdecydowała się na ujęcie kratek drogowo-parkingowych w swojej inicjatywie dofinansowania do systemów małej retencji 2022 r. Mieszkańcy Nadarzyna mogą uzyskać zwrot do 50% wydatków (maksymalnie 3000 zł).

Jeśli interesują się ekologiczne rozwiązania, skontaktuj się z nami. Doradcy Dom i Woda wskażą Ci produkty, dzięki którym zwiększysz walory estetyczne swojej działki i wprowadzisz niezbędne oszczędności do domowego budżetu.

 

 

 

 

 


Galeria

Pozostałe wpisy