5,0 Opinie w Google opinie z Google

Podatek od deszczówki. Kto i ile zapłaci?

Opublikowano dnia 20-06-2022
Aktualizacja wpisu: 22.06.2022 

Podatek od deszczówki 2022 - jak zmniejszyć jego wysokość


Kolejna opłata stała się faktem. Teraz podatek od deszczówki, zwany również podatkiem od zabetonowania obejmować będzie właścicieli nieruchomości od 600m², w których powierzchnia biologicznie czynna stanowi mniej niż 50%. Oznacza to, że opłaty obejmą większość posiadaczy mniejszych i średnich działek.

Jak to możliwe?

Zabetonowanie oznacza nie tylko tę część gruntu, na której stoi dom, garaż i budynki gospodarcze. Wlicza się to także kostkę brukową, parking przydomowy, murek wokół domu, ozdobne murki w ogrodzie itp.  Im mniejsza działka, tym łatwiej przekroczyć owe 50%. 

Tymczasem wysokość opłat wcale nie jest taka mała. Wynosi  1,50 zł/m² zabetonowanej powierzchni. Właściciele działek, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, firmy i instytucje publiczne będą ją musiały uiszczać w odpowiednim dla siebie urzędzie miasta lub gminy.

Policzmy więc hipotetycznie wysokość podatku od deszczówki 2022.

Posiadasz działkę o wielkości 1000m². Postawiłeś na niej dom i garaż. Wyłożyłeś kostką brukową dojście do domu od bramy oraz podjazd do garażu. Z dużym prawdopodobieństwem wykorzystałeś na to co najmniej 50% posiadanej powierzchni. Z naszego doświadczenia wynika, że zazwyczaj wszystkie te elementy zajmują około 600 m². Oznacza to, że podatek od zabetonowania 2022 wyniesie 900,00 zł.

Spory wydatek na początku roku, prawda?

Jednak to optymistyczne założenia, gdyż sam ustawodawca przewiduje, że średnia wysokość opłaty od deszczówki po zmianach wyniesie 1350,00 zł. Natomiast liczba osób, które będą musiały go opłacić zwiększy się aż 20 razy.

Można znacznie go obniżyć.

Wystarczy tylko zastosować odpowiednie rozwiązania.

1.    Usunięcie zbędnych elementów betonowych

Chociaż wydaje się to absurdalnym pomysłem, warto zastanowić się, jak wyeliminować przynajmniej część z kostki brukowej czy betonu przed domem. Ścieżki można wykonać ze żwiru, piasku lub kamieni.
Nie jest to jednak rozwiązanie estetyczne i może przysparzać problemy w czasie intensywnych opadów i wiosennych roztopów.
Dlatego my proponujemy ciekawszą opcję

2.    Wykorzystanie kratek drogowo-parkingowych

Jest to świetna alternatywa dla kostki brukowej i betonu. Kratki drogowo-parkingowe pozostają powierzchnią biologicznie czynną, zatem nie wliczają się do części zabetonowanej. Redukują więc wysokość podatku od deszczówki 2022.

Należą do eko rozwiązań. Stabilizują teren, dlatego idealnie nadają się na ścieżki, drogi dojazdowe oraz parkingi przydomowe. Wypełnione drobnym, dekoracyjnym kruszywem lub piaskiem tworzą estetyczne i ekologiczne drogi.

Można je również obsadzić trawą. To rozwiązanie jest idealne na ekologiczny, przydomowy parking. Tak posadzoną trawę kosimy jak tę tradycyjną, co ułatwia utrzymanie przyjemnego i zadbanego otoczenia.
Co więcej, kratki drogowo-parkingowe są tańsze niż kostka brukowa. To oznacza więc podwójną oszczędność.

Jeśli dobrze rozplanujesz ich wykorzystanie, możesz nawet uniknąć płacenia podatku od zabetonowania 2022. Zależeć to będzie jedynie od wielkości domu i budynków gospodarczych.

Aby zmniejszyć wysokość opłat od deszczu, masz jeszcze jedną drogę. 

3.    Zbiornik na wodę deszczową

Ustawodawca przewiduje obniżenie wysokości podatku od deszczówki w przypadku zaopatrzenia działki w urządzenia małej retencji pozwalające na gromadzenie, przetrzymywanie i wykorzystywanie wody opadowej.

Zgodnie z proponowanymi regulacjami, wysokość opłaty od deszczówki 2022 wyniesie:

l  0,90 zł/m² w przypadku instalacji na terenie nieruchomości urządzeń do retencjonowania wody o pojemności 10% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych stale związanych z gruntem;
l  0,45 zł/m² w przypadku instalacji na terenie nieruchomości urządzeń do retencjonowania wody o pojemności 10-30% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych stale związanych z gruntem.


Aby dokładnie wyliczyć wielkość zbiornika na wodę deszczową, należy wziąć pod uwagę:

l  wielkość zabetonowanej powierzchni;
l  rodzaj gruntu
l  średni roczny opad w danym regionie. 

Odpowiednie rozwiązania pozwolą Ci zredukować podatek od zabetonowania 2022 o ponad 70%.


Musisz jednak liczyć się z koniecznością instalacji większych systemów małej retencji. Powinny one mieć pojemność minimum 6000 litrów. W takich sytuacjach polecamy podziemne zbiorniki na wodę deszczową. Ukryte pod warstwą gruntu nie zajmują cennej przestrzeni zielonej, co jest istotne zwłaszcza w przypadku mniejszych i średnich działek.

Wiele z takich rozwiązań znajdziesz w naszym sklepie Dom i Woda.  Pomożemy Ci także przeliczyć, która opcja pozwoli Ci maksymalnie obniżyć wysokość podatku od deszczówki 2022, dzięki czemu zwrot inwestycji będzie szybszy.
 

Tekst z 2021r.

Obecnie mamy informacje, że ustawa o przeciwdziałaniu suszy czyli o podatku od deszczówki ma być w sejmie głosowana pod koniec września czyli możemy spodziewać
się już jesienią 2022r. nowego podatku.

Ustawa w obecnym kształcie określa także, że w przypadku inwestycji w nową zabudowę lub rozbudowę istniejącej, plany zagospodarowania    powinny uwzględniać wielkość powierzchni biologicznie czynnej na poziomie minimum 30%, w tym o charakterze gleby minimum 15%. Może być to sporym utrudnieniem dla wszystkich, którzy planują tego typu inwestycje już od nowego roku.
Jednak opłata od zabetonowania 2022 dotyczyć będzie nie tylko właścicieli prywatnych nieruchomości. Nie unikną jej bowiem także:
l  budynki wielorodzinne;
l  szpitale;
l  firmy;
l  fundacje;
l  wszystkie podmioty posiadające jakiekolwiek działki budowlane.
 
 W przypadku takich obiektów zabetonowanie nie powinno przekraczać 25%, a o to niezwykle trudno. Dużo miejsca zajmują bowiem parkingi, a te są niezbędne dla komfortowej obsługi np. klientów.
 Dotkliwie zmiany mogą odczuć także  właścicieli mieszkań w zabudowie deweloperskiej, gdzie zagęszczenie budynków jest ogromne, a udział części zielonych znikomy. 

 Podatek od deszczu bloki w mniejszym stopniu dotknie natomiast mieszkańców starszego budownictwa, gdzie nasycenie zabudową było mniejsze, gdyż zakładano, że każdy mieszkaniec powinien mieć dostęp do terenów zielonych.

Nowy podatek od deszczu 2022 - ile zapłacimy

 Na początku tego roku podawane kwoty roczne sięgały 1,50 zł za każdy m²  zabudowanej powierzchni. Na razie trudno jednak mówić o konkretnej wartości, gdyż ustawodawca pracuje także i nad nią. Dopiero po przyjęciu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy będziemy mogli stwierdzić, jak wyliczyć podatek od deszczówki 2022.
 Jednocześnie warto przypomnieć, że na powierzchnię objętą opłatą od zabetonowania składa się nie tylko wielkość dachu domu, garażu i budynków gospodarczych. Podatek od deszczu obejmuje także ścieżki z kostki brukowej, wyłożone drogi dojazdowe, a nawet murowane ogrodzenie.  Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że wielu właścicieli przekroczy wskazane normy, zwłaszcza w przypadku niewielkich i średnich nieruchomości. 

 Opłata za deszczówkę 2021 - od kiedy

Już kilkakrotnie przesuwana była data wprowadzenia w życie Ustawy o inwestycjach zapobiegających skutkom suszy , która reguluje wysokość i termin podatku od deszczu. Jeszcze na początku roku informowaliśmy, że będzie to lipiec bieżącego roku. Dzisiaj już wiemy, że i ta data jest nieaktualna, oczywiście ku uldze wszystkich. 
Obecny stan prac tj. konsultacje społecznie dają duże prawdopodobieństwo, że podatek od zabetonowania wejdzie od początku 2022 roku.

Opłata od zabetonowania powierzchni - jak ją obniżyć

 Metoda jest jedna - zwiększenie małej retencji. Projekt przed ostatnimi zmianami zakładał, że zatrzymanie wody i jej wykorzystywanie w miejscu powstania opadu lub roztopu pozwoli zmniejszyć podatek od deszczówki nawet o około 70% (z 1,5 zł za m² do 0,45 zł/m²). Więcej o tym pisaliśmy we wpisie Opłata od zabetonowania tuż tuż.

Założenia jeszcze z początku roku były bowiem następujące:

l  1,50 zł/m² powierzchni uszczelnionych stale związanych z gruntem;
l  0,90 zł/m² w przypadku instalacji na terenie nieruchomości urządzeń do retencjonowania wody o pojemności 10% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych stale związanych z gruntem;
l  0,45 zł/m² w przypadku instalacji na terenie nieruchomości urządzeń do retencjonowania wody o pojemności 10-30% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych stale związanych z gruntem.

 Jeśli podane założenia się nie zmienią, można skutecznie obniżyć wysokość opłat od zabetonowania, używając zbiorników na wodę deszczową zarówno naziemnych, jak i podziemnych, a także skrzynek i tuneli rozsączających. 

 W przypadku 4-osobowej rodziny przy średniej zabudowie nieruchomości tj. z domem, garażem, ogrodzeniem i ewentualnie drogą dojazdową skutecznymi rozwiązaniami mogą być m.in.:

l  zestaw dwóch zbiorników naziemnych o łącznej pojemności 4000l wraz z kompletem przyłączeniowym i pompą zatapialną. Jego ogromną zaletą jest ciekawy, estetyczny wygląd samych zbiorników, które doskonale komponują się z otoczeniem, a także łatwy montaż.
 Wszystkie powyższe propozycje kwalifikują się na dofinansowanie do deszczówki z NFOŚiGW. Szerzej o założeniach przedsięwzięcia możesz przeczytać we wcześniejszym wpisie 12 najczęściej zadawanych pytań o dotacje w programie Moja Woda. Wprawdzie tegoroczna edycja zakończyła się na początku czerwca, jednak dotacje przewidziane są do 2024 r., zatem istnieje prawdopodobieństwo uruchomienia kolejnych środków w przyszłym roku. Na co liczymy, gdyż kwota 5000 złotych pozwala pokryć nawet połowę wydatków. 


Opłata od zabetonowania powierzchni - nieprzewidziane zmiany

Nad powyższą formą regulacji finansowej Sejm debatował jeszcze w II połowie zeszłego roku. Liczymy, że projekt zmniejszenia kwoty opłaty od zabetonowania poprzez instalację urządzeń małej retencji zostanie utrzymany, gdyż pozwoliłoby to rzeszy podatników na skuteczne zmniejszenie wydatków przy jednoczesnej poprawie stanu lokalnych wód.

Tymczasem nowa forma ustawy zakłada, że mniej do zapłaty będą mieli jedynie właściciele nieruchomości, na której zamontowano zbiorniki podziemne o pojemności co najmniej 10 000 litrów.
W Dom i Woda dysponujemy szeregiem takich produktów. Wymóg ten spełniają m.in.

 To doskonałe rozwiązania nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla urzędów, szpitali, czy firm. Pozwalają na ogromne oszczędności w zużyciu bieżącej wody, co łącznie z obniżeniem wysokości podatku od deszczówki 2022 okazuje się doskonałą inwestycją.

 Co więcej, wszystkie podane zbiorniki są wykonane z trwałych, plastikowych surowców, które przy prawidłowym montażu mają co najmniej 10-letnią gwarancję, a przy produktach Water Garden sięga ona 15 lat. W rzeczywistości jednak przy systematycznej konserwacji zbiorniki wytrzymają znacznie dłużej.

 Jednak czynnikiem zaporowym może być cena, gdyż całość inwestycji w tego rodzaju zbiorniki wiąże się z wydatkiem około 15 000 - 20 000 zł. Z pewnością takie dofinansowania, jak program Moja Woda, czy lokalne “Łap deszcz” będą stanowić wsparcie, jednak dla wielu może okazać się ono niewystarczające.

Na rynku dostępne są także tańsze, betonowe rozwiązania, jednak ich gwarancja nie przekracza 5 lat, a Instytut Techniki Budowlanej potwierdza, że po tym czasie następuje ich pękanie oraz kruszenie. 
Ponadto, parametry techniczne sprawiają, że dochodzi do utraty części wody, która przenika przez betonowe ściany do gruntu. W rzeczywistości zatem tracimy część deszczówki, którą moglibyśmy wykorzystać do podlewania ogródka, czy mycia samochodu.

Zbiorniki - nie kupuj bez wyliczenia

 Jeśli utrzymana zostanie pierwotna wersja obniżająca podatek od deszczówki w zależności od wielkości zbiorników retencyjnych, warto przyjrzeć się im dokładnie przed rozpoczęciem inwestycji. Chodzi przede wszystkim o wyliczenie pojemności, która pozwoli na odpowiednie obniżenie opłaty od zabetonowania. W celu prawidłowej oceny bierze się pod uwagę wiele parametrów m.in:

l  ilość powierzchni stale uszczelnionej;
l  rodzaj uszczelnienia (np. dach zielony absorbuje więcej wody);
l  rodzaj gruntu;
l  średnia, roczna wielkość opadów w regionie.

 Zmiennych jest wiele, zatem warto poradzić się specjalistów. Jeśli nie wiesz, jak obniżyć nowy podatek od deszczówki, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją indywidualną sytuację i podamy kilka rozwiązań tak, aby umożliwić Ci w przyszłości zmniejszenie zbliżających się opłat.
 
 
 

Galeria

Pozostałe wpisy